Jump to content

İşlemci Aşırı Derecede ısınıyor?

Kesici

Recommended Posts

Termal macun sürdüm

Voltaj=4.82v

Devir=40 C 2000rpm

70 C 2970rpm

Psu deneyemem elimde yok

Donanım çakısması yok sanki hiç mavi ekran almadım

Boş alf yapmıyayım termal macunu ve diğerlerini denemişsin

Öncelikle biosdan yanlışlıkla overclock yapmış olabilirsin biosunu fabrika ayarlarına al tekrar dene.

2.si hala aynı sorunu veriyorsa cpu voltajlarını kontrol et cpu voltajın 1.325/1.35/1.375V olmalı bu degerler gecilirsi cpu cok ısınır

3. Hala ısınıyorsa cpu nun voltajını ve hızını elle biraz düşür.

4. Hala ısınıyorsa ve fan ve macunda sorun olmadıgına eminsen başa power supply ile dene

1.Bilgisayara baglı fanların temiz ve sorunsuz çalışıyor olması gerekiyor.

2.kasaya baglı olan fanların yönleri dogru şekilde olmalıdır.Fanlar içeriye değil dışa dogru hava vermelidir.(içerdeki sıcak havayı dışarı yansıtması gerekecek şekilde.)

3.Kullanılan cpu fanı daima bakır tabanlı olmalıdır.(bakırın ısı iletimi diğer metallere göre daha iyidir. )

4.Ekran kartı Fanı ve sogutucu tabanları temiz ve lekesiz olması gerekiyor.

5.Bilgisayarın çalışma sırasında sistem altında çalışan bi virüs olabilir.(Tek çaren komple formattır"F disk").

6.powersupply sistemine uygun donanımların çalışmasında sorun yaratmayacak güçte olmalıdır.

7.Sistemde kulalnılan Bellek "Ram" ısısından dolayı veya anakart ile uyumsuz hızdan dolayı işlemci ile arasındaki iletişimden dolayıda aşırı ısınma yapabilir

8.Anakartın biosundan sıcaklıgı takip etmeye çalış.Bios ayarları değişmiş olabilir.biosu defoult yapmanı tavsiye ederim..

Anlattıklarına göre sorun bu nedenlerden dolayı kaynaklanır.Yazdıklarımı tek tek deneyip sorunu ancak bu şekilde bulabilirsin.

benim tavsiyem biosdan overclock ayarlarına bak bi de işlemci tam oturdumu ona bak bi de ocz freee max gibi termal macun sür benimde pc yüksüz 60 c falandı akasanın termal macunundan sürdüm şu an %100 yük ile 45c falan oluyor ama sende 80e vuruyor

Kardeş "Gigabyte GA M56S-S3" Gigabyte GA serisi çoğunlukla sorunlu oluyor bwnim anakar vardı aynısında fabrikaya gitti geldi ama yine olmadı asus aldım rahatladım.Sen bi anakartını bir bilgisayarcıya göster belki onda sorun vardır

Kardeş "Gigabyte GA M56S-S3" Gigabyte GA serisi çoğunlukla sorunlu oluyor bwnim anakar vardı aynısında fabrikaya gitti geldi ama yine olmadı asus aldım rahatladım.Sen bi anakartını bir bilgisayarcıya göster belki onda sorun vardır

Bilgisayarcıya ******ürdüm işlemci fanı yetersiz olabilir,biostan olabilir bi temiz format atıp bios güncellicek driver felan yüklücekmiş bakam nolcak

bana kalırsa pc bios ayarı belli bir ısıya gelince ayarlıdır örnek 8o derecedir 80 dereye geldiyinde pc sorgusu sivalsız kapatıyor maksat ana karta hasar vermesin diye benim bildiyim bu kadar

benimde bir sorunum var arkadaşlar bir bakarsanız sevinirim benim pc amd+ 5000 işlemci asus m3a anakart 1024 mb 9400gt ekran kartı 500gb westerdijital hdd 1024 ram benim pc nin bezen

oluyor sanki rarlı dosya çıkartıyomuş gibi hdd çalışıyor hdd ayrıcı sata bir çok virüs programıyla baktım bişe çıkmadı ayrıca harddiski alalı 4 ay oldu bu hdd ışıgı yüzünden format atmaktan bıktım

ilk 3 veya 4 gün sorunsus çalışıyor xp sp3 sıfırdan kurunca sonra yine devam hdd hiç bir iş yapmasada kendini yiyor resmen sata kablosunu çıkarttım başka bir tanesiyle deiştim yine bişe çıkmadı

yardımcı olursanız teşekürler ayrıca ram 2 gb lıktı daha önce ram da yeni aldım ancak şimdiki 1 gb lık ramı alalı 2 hafta oldu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...