Jump to content

Windows 7 Kurulum Hatası! Bootmgb Eksik

Recommended Posts

Arkadaşlar önceden vista kurulu olan sony marka laptop'a windows 7 yükledim. Herşey yolundaydı ancak bilgisayarı bi kaç saat sonra açtığımda 'BOOTMGB eksik

Yeniden başlat:ctrl+alt+del'

hatası ile karşılaştım...

BIOS ayarlarından mı diye denedim ancak bir sonuca ulaşamadım.

YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM HEMEN ÇÖZMEM GEREKİYOR...

win7 dvdsini tak, onar de, başlangıç onar yap olur. olmadı minixp yükle RAMe win7 dvdsini tak oradaki bootmgr dosyasını c'ye at, yeniden başlat. sorun çözülür. akıl akıldan üstündür.

Yine saol arkadaş... sorun ondan değilmiş BIOS dan harddisk i enable yapınca sorun çözüldü.

win7 dvdsini tak, onar de, başlangıç onar yap olur. olmadı minixp yükle RAMe win7 dvdsini tak oradaki bootmgr dosyasını c'ye at, yeniden başlat. sorun çözülür. akıl akıldan üstündür.

Konuyu arkadaşımız çözmüş geri bildirim için teşekkürler.

@muharremerd

Bildiğim kadarıyla Win7 Kurulumu yapıldığı zaman 100 MB lık bir alanı kendine ayırıyor ve Boot ve Geri yükleme dosyalarını bu bölümde barındırıyor yani C: içerisine boot dosyasını atsanız bile faydası olmayacaktır.

@siranusta

Win7 kullanmıyorum lakin bir ara kurup bakmıştım.

Kısaca Win7 boot dosyalarını senin dediğin gibi 100 mblik ayrı bir bölüme kopyalıyor.

Bu bölüm sadece win7 tarafından gizli olarak ayarlanıyor. Yani kısacası harf atanmıyor.

Sen bir livecd ile ilgili bilgisayarı açtığında, o ilgili 100 mblik bölüm görünecektir. Harddiskte bu 100 mblik bölüm genelde ilk bölüm olduğundan livesistem açıldığında, ilgili bölüm C:\ harfine atanacaktır.

Kısaca @muharremerd doğru bilgi vermiş...

Kolay gelsin.....

Bence o da doğru, diğeride(Yani konuyu açan arkadaşın sonradan uyguladığı çözüm yolu..)..

Dizüstülerde bios ayarlarında sata ide ayarları genellikle default ahci konumunda oluyor ve eğer sistemdeki harddisk sata değilde ide ise buda win 7 kurulumlarında boot dosyalarının -herzaman değil ama sıklıkla- uçmasına sebep oluyor.

Eğer problem bahsettiğim donanım biçimli ise çözüm; bios ayarlarından ahci'yi ide olarak değiştirmektir. Bunu yaptığınızda hdd'nin sürücüsü sistemde otomatik olarak yüklenecek ve problem çözülecektir.

Tecrübe ile sabittir..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...