Jump to content

Sabahleyin Otobüste Bir Olay Yaşadım...

Bırak Gitsin...

Recommended Posts

sonuçta adı üstünde Toplu Taşıma Aracı bu öyle her isteyenin keyfine göre haremlik selamlık yapılacak biryer değildir.Bu araçtaki yolculuk esnasında oturum şekilleri belli kişilere göre tahsis edilmemiş araçlardır(yaşlılar,hamile,gaziler.. hariç).Bunu bile bile eğer bu araçla yolculuk ediyorsa bu gibi durumlarada katlanacağını bilmesi gerekiyor.Kendi inançları yüzünden başkalarına rahatsızlık veriyorsa ben buna inanç demem.Sonuçta kendi rahatı için huzuru için BırakGitsin arkadaşımıza rahatsızlık ve huzursuzluk vermiştir. Hadi koltuğa oturmayı geçtim.Ayakta yolculuk etse yanında genemi birisi aynı tutamaklara tutunmayacak.Kimseyle yanyana gelmeyecekmi? ha oturarak ha ayakta ne farkedecek.Otobüsleri sonuçta tıkabasa dolduruyorlar şoförler.Ozaman napacak şoföre indir bunlarımı diyecek? Ben türbana yada inancı bu yönde olan insanları küçümsemek veya karalamak için söylemiyorum.Bu durumla başı açık bayanlarlada karşılaştım.Bazıları istemiyor.Ama başkalarını rahatsız ederek huzursuzluk vererek yapılmış bu hareketleri esefle kınıyorum.Ya otobüse binmesin ;biniyor isede başkalarına rahatsızlık vermesin.BırakGitsin arkadaş forumlara kadar bu konuyu taşıdığına göre az bir rahatsızlık deil benim görüşüm bayağı bir rahatsız olmuş görünen.Neyse lafı uzattım bu konu uzar gider .Çok uç görüşler çıkacaktır.Herkese saygılar.

Ortada zorla yaptırılan bir durum yok. Bayan rica etmiş. Sen konuyu nerelere kadar getirdin. Otobüs, haddinden fazla yolcu alıp insanları balık istifi gibi dizinlincede rahat, huzurlu ve mutlu oluyor musun? Sıkıysa, şoföre, "bu kadar insan alarak huzur ve mutluluğumuzu kaçırıyorsun." demeyi dene bakalım.

asil276 anlamıyorsun.O öyle düşünmüş.Niye saygı duymak bu kadar zor?

Peygamberimiz bile bayanlardan biat alırken elllerini tutmamıştır.Bir kab içine su koymuş ve ellerini beraberce suya sokup o şekilde onlardan biat almıştır.Bakkkalda çalışan o bayanın bu hassasiyetine saygı gösterip parayı eline değilde masasın üstüne koysan ne kaybedersin.İstiyorsun ki tavizi onlar versin.Siz bir jest yapsanız ne olur sanki?

O bayan tıklım tıklım otobüse binmez.Bindiğini varsayalım.Bu sefer zorunluluktan yanına oturma durumunda olabilir.Ama arkadaşımın anlattığı durumda böyle bir durum yok.O da buna göre davranmış.

Minibüste hanım ile beraber gidiyorduk.Şehiriçi minibüstü.Hamile bir bayan bindi.Öndeki 3 koltuktan ikisinde gençler oturuyordu.İnanır mısnız kadın yüzlerine bakıyor kalksınlar diye onlar umursamadı bile.

Ben kalktım.Buyrun deyip eşimin yanına oturttum.Tam 40 dakika ayakta seyahat ettim.Ne kaybettim.Hiçbir şey.

Kusura kalmayın ama büyüğüne saygısı olmayan bir gençliğe bu ülkeyi emanet etmek istemem.Başkasının düşüncesine ve yaşama tarzına bu denli küçümse gözle hatta aşalığayan cahillikle suçlayan bir gençliğe de bu ülkeyi emanet etmek istemem.(Sözüm size değil.)Saygılarımla

Gerekli cevabi wardog adlı arkadaşım vermiş.He birde sizin eşinizi başkasının yanında oturmasını istememeniz dini yaşatmak değil kıskanmaktır.

pekı dıyelım otobuste bi erkek bındı

oturacak yer yok ve kızın yanı bos, ne olacak bu durumda?

kız ızın vermeyecekmı yanına oturmasına

ne saçma bısey

hade dıyelım karı koca olsa, yerını verırsın çiftlere

baska yere gecersın

yada nezaket geregı bos yer yok yerını verırısın bayan(lar)a

ama senı yerınden kaldırması hıc hoş degil...

aynı olay bırcok sefer basıma geldı yanımdakı koltuklar bos oldugu halde ozellıkle benı kaldırmaya calısanlara sureklı cevabım aynı oldu:

Kadın-Erkek Eşit değil miydi ? Neden Sizi Yiyecek miyim...

Bu İşin inançla alakası yok insanların bağnazlıkları ile alakalı bişey bence... işi inanç ıle alakalandırmak daha bir cahillik diye düşünüyorum...

Gerçeği söylemek gerekirse öyle çok dinimizle haşır neşir biri değilim malesef.

Ancak bu duruma gelince bazı şeyler söyleme gereksinimi duydum.

Bir türbanınlı inançlı biri gelip benden lütfen ön tarafa geçermisiniz gibi bir istekde buluduğunda öncelikle ve öncelikle sebebini sorarım?

Aslında sebeb belli.Erkeğin yanına oturmak istemiyor.

Sebeb her ne ise geçerim ön tarafa.

Ancak oturmadan önce şunuda söylerim.Toplu Taşıma Araçlarında İnançlara Göre Hareket Edilemez.Bir Toplu Taşıma Aracında Müslüman,Hristiyan,yahudilerin bir oldugunu düşünürsek inançlara göre haraket etmek "Toplu taşıma araçlığı"ndan çıkar.

Çoğu kişi bilir zaten toplu taşıma araçlarının rahat olmadıgını,istediği yere oturamadığını.

Ayrıca Bize okulda Şöyle öğrettiler."Yaşlılara ve Hastalara Öncelik Tanıyın"

Burada İnançlara Diye Bir İbare göremiyorsunuz.

Eğer inançları doğrultusunda "Toplu Taşıma Araçları" yada topluma açık olan birşeyi kullanmak istiyorlarsa bu çok yanlış.

Nasıl o bayanın orada oturma hakkı var ise bizlerinde hakkımız var.

Ancak burada o bayan her ne kadar istekde bulunsada.Herdefasında Aynı durumu yapıyordur.

asil276 ben böyle yaşıyorum.Ve böyle inanıyorum.Türbanlı turbansız bir bayanın yanında oturmam.Benden kalkmamı isterse yüksünmeden kalkarım.

Bu arada bu konuda medenice fikirlerinizi paylaşıp tartıştığınız için gerçekten teşekkür ederim bir mod olarak.Hassas sayılabilecek veya ona meyledebilecek bir konuda kimseyi kırmadan fikirlerini düşündüğü gibi söylemenişz çok güzel.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Sohbet diye ben buna derim.Gözünüzü seveyim bu halinizi bozmayın.Tam harika manzara resmi gibi duruyorsunuz.Saygılarımla

asil276 ben böyle yaşıyorum.Ve böyle inanıyorum.Türbanlı turbansız bir bayanın yanında oturmam.Benden kalkmamı isterse yüksünmeden kalkarım.

Bu arada bu konuda medenice fikirlerinizi paylaşıp tartıştığınız için gerçekten teşekkür ederim bir mod olarak.Hassas sayılabilecek veya ona meyledebilecek bir konuda kimseyi kırmadan fikirlerini düşündüğü gibi söylemenişz çok güzel.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Sohbet diye ben buna derim.Gözünüzü seveyim bu halinizi bozmayın.Tam harika manzara resmi gibi duruyorsunuz.Saygılarımla

aynen katılıyorum yagmuradam kardeşim

Ortada zorla yaptırılan bir durum yok. Bayan rica etmiş. Sen konuyu nerelere kadar getirdin. Otobüs, haddinden fazla yolcu alıp insanları balık istifi gibi dizinlincede rahat, huzurlu ve mutlu oluyor musun? Sıkıysa, şoföre, "bu kadar insan alarak huzur ve mutluluğumuzu kaçırıyorsun." demeyi dene bakalım.

ortada zorla yaptırılan bir durum yok diyorsun ama BırakGitsin arkadaşın yazdığına göre arkadaş kızıp kendisinin zorunlu olarak kalkması hissetiği duygusuna kapılıp yerinden kalkmıştır.Resmen psikolojik baskı var. neyse daha uzun cevep vermicem ve bu konu burada benim için kapanmıştır.herkesin dini ve görüşü kendine yazıdada demiştim bu konu çook uzar çözüm yeride burası değildir.

saygılar.

Kimsenin inancına karışmaya hakkım yok karışmıyorumda.Benim kimsenin inancına karışmaya hakkım olmadığı gibi o bayanında kimseleri yerinden kaldırma teşebbüsünde bulunmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

Kimsenin inancına karışmaya hakkım yok karışmıyorumda.Benim kimsenin inancına karışmaya hakkım olmadığı gibi o bayanında kimseleri yerinden kaldırma teşebbüsünde bulunmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

o bayanın kimseyi bu sekilde yerinden kaldırma hakkı olmadıgını düşünerek ve bunu insanalrın huzurunda söyleyerek o kızın inancına karısmıs oluyorsun o kızın neye hakkı olup olmadıgını düşünmek yada söylemek sana yada bana düşmez bu kişisel bir mesele kalkarsın veya kalkmazsın ..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...