Jump to content

Sabahleyin Otobüste Bir Olay Yaşadım...

Bırak Gitsin...

Recommended Posts

arkadaşlar başlıktaki gibi ben birşeyi merak ediyorumda bu sölediğim konu lütfen sapıtılıpta başka yerlere gitmesin,yanlış anlaşılmasın ve burda amacım kimseyi karalamak değildir önceden söylemiş olayımda...şimdi sabahleyin ben otobüsle üniversiteye giderken şöfor durakta durdu ve bir kaç kız öğrenci aldı bunların arasında bir türbanlı vardı ve bende arkada yanımdaki koltuk boş bir şekilde oturuyordum bu kız arkadaş galiba olacak ki boş yer bulamadı yada boş olan yerlerin yanındada erkek oturuyordu ki bana lütfen öndeki koltuğa geçermisiniz dedi ben bir sinirle kalkıp önde bir koltuğa oturdum benim burda bilmek istediğim burda kızın amacı neydi az çok tahmin ediyorum ama sizdende bilgi almak istedim sadece yoksa ben o sinirle kız arkadaşa bir kaç laf sokacaktım ama böylelikle en iyisini yaptığımı düşünüyorum sizin yorumlarınız nelerdir arkadaşlar???...şimdiden yorumlarınız için teşekkürler...

bütün dini inançlara saygım var ama bu davranışları anlayamıyorum, allah insanları kandın ve erkek olarak yarattı, bahsettiğin olaydan yola çıkarsak ben bir erkek olarak tanımadığım bir bayanın yanına oturma zorunluğum varsaki toplu taşıma araçlarında çoğu zaman böyle olmakta otururum bu ne bana günah yazar nede ona, bayanlarda aynı şekilde düşünmeli, kardeşim bir yerden bir yere gidiyosun o arada hemen fantazi mi yazılması lazım? ben derim ki kadın erkek herkez kuran'ı en az bir kez türkçe mealini okusun lütfen.

İyi ki söylememişsiniz.Sizi kibarca ön koltuğa davet etmiş.Kendisi rahat oturmak için değil bir erkeğin yanında oturmamak içim bu yöntemi seçmiş.Şahsen bana da dese üşenmeden kalkarım.Şöyle varsay.Otobuüs dolu ve bu bayan geldi.Ne yapardınız?Başınızı çevirmediyseniz pencereye,Kalkıp yerinizi verirdiniz değil mi?Ki türbanlı türbansız farketmez.Ben koltukta otururken bir bayanın ayakta gitmesine tahammül edemem.Saygılarımla

Benim üniversitemin kampüsü de şehir dışında ve üç vesait değiştirip okula gidiyorum. Bu durumu sık sık yaşıyorum genelde orta yaşlı bayanlar yapıyor. Artık bu durumdan gına geldim ve sert tepki veriyorum şu şekilde, Sizin özel ulaşım aracınız değil bu minübüs, toplu ulaşım aracı sizin keyfiniz için ben kendi düzenimi bozamam, rahat istediğiniz gibi gitmek istiyorsanız taksi tutar gidersiniz vb bunun gibi söylemlerde bulunuyorum.

Ben bile yanımda bir kız olduğunda rahat oturamıyorum gayet doğal bir davranış sizden öne geçmenizi istemiş ama çoğu insan ne olursa olsun içinde dini bir şeyler geçti mi hemen içinde kötü şeyler arıyorlar neymiş efendim kalkmasaymış bunu normal bir kız yapsa problem olmazdı herhalde o zaman azınız kulaklarınızda yorum yapardınız hiç sorun yapmadan kalkardınız..

İyi ki söylememişsiniz.Sizi kibarca ön koltuğa davet etmiş.Kendisi rahat oturmak için değil bir erkeğin yanında oturmamak içim bu yöntemi seçmiş.Şahsen bana da dese üşenmeden kalkarım.Şöyle varsay.Otobuüs dolu ve bu bayan geldi.Ne yapardınız?Başınızı çevirmediyseniz pencereye,Kalkıp yerinizi verirdiniz değil mi?Ki türbanlı türbansız farketmez.Ben koltukta otururken bir bayanın ayakta gitmesine tahammül edemem.Saygılarımla

bende öle yaptım ama yanım boştu yağmuradam ben orda kıza yiyecek halim yoktu heralde yalnız sanki burda biz erkeklere hakaret etmiş gibi geldi bana sanki bizi böyle başka bir yaratık gibi görüyorlar gibi yani belkide ben öle düşünüyorum...saygılarımla...

Ben bile yanımda bir kız olduğunda rahat oturamıyorum gayet doğal bir davranış sizden öne geçmenizi istemiş ama çoğu insan ne olursa olsun içinde dini bir şeyler geçti mi hemen içinde kötü şeyler arıyorlar neymiş efendim kalkmasaymış bunu normal bir kız yapsa problem olmazdı herhalde o zaman azınız kulaklarınızda yorum yapardınız hiç sorun yapmadan kalkardınız..

evet o konuda haklısın osk1 ama işte yağmuradama sölediğim gibi sanki bizi bir düşman gibi ne bilim başka bir yaratıkmışız gibi dışlıyorlar sanki........

bende öle yaptım ama yanım boştu yağmuradam ben orda kıza yiyecek halim yoktu heralde yalnız sanki burda biz erkeklere hakaret etmiş gibi geldi bana sanki bizi böyle başka bir yaratık gibi görüyorlar gibi yani belkide ben öle düşünüyorum...saygılarımla...

Bence biraz fazla abartıyorsun. Rahat olmak istemiş kız ve rica etmiş. Ben olsam kalkar geçerdim ve bu kadar tepki vermezdim.

Bence cehaletten başka birşey değil.Benimde benzer bir olay ünideyken gelmişti.Bakkala gidip alış veriş yapmıştım,kadına parayı uzattığında eliyle masaya vurmaya başladı fakat benim kafa daha sonra dank etti :D biran ne yapmaya çalışıyor dedim bu :D Elini koparcaz sanki :D

Eğitim ve Öğretim çok farklı iki Kavramdır.Türkiye de ise sadece Öğretim vardır.

Üniversite okuyan yada Üniversiteden Mezun olan birinin Eğitimli olmasını beklemek bana göre yanlıştır.

Matematik çözebilen birinin Eğitimli olduğunu söyleyemeyiz.Bu Üniversite de Ders veren Profesör içinde geçerlidir.

Bu anlattığınız "olay" herkesin başına gelebilecek ve üstünde durmayı gerektirmeyecek kadar basit ve sıradan örnek.

Ben az söyledim siz çok anlayın...

bencede fazla abartmışsın.onun yaşam biçimi o.toplumun genel kurallarınada uyuyordur.sadece küçük bir ricada bulunmuş.ne var bunda anlamadım?

Eğitim ve Öğretim çok farklı iki Kavramdır.Türkiye de ise sadece Öğretim vardır.

Üniversite okuyan yada Üniversiteden Mezun olan birinin Eğitimli olmasını beklemek bana göre yanlıştır.

Matematik çözebilen birinin Eğitimli olduğunu söyleyemeyiz.Bu Üniversite de Ders veren Profesör içinde geçerlidir.

Bu anlattığınız "olay" herkesin başına gelebilecek ve üstünde durmayı gerektirmeyecek kadar basit ve sıradan örnek.

Ben az söyledim siz çok anlayın...

arkadaşım bilgin için sağol bu arada hemşeriyiz galiba :D bu olayı ilk defa yaşadım için bu kadar garipsedim ve sizlerle paylaşmak istedim...

Bu gibi durumlar icin cok guzel bir atasozumuz var. Insanin fikri ne ise zikri de o olurmus.Toplu tasima araclarinda bayan yanina oturmayan erkeklerin yada erkek yanina oturmayan bayanlarin demekki fikirlerinde kotu sey varki o fikirlerinden korkuyorlar. Fikrin ne olabilecegi hakkinda en ufak fikrim yok benim hayal gucu sinirlarimi asiyor.

asil276 bunun cehaletle alakası yok.Ben kendimi bilirim ama o beni tanıyor mu?Öyle günlere yaşıyoruz ki yüzüne baksan bebek yüzlü ama yemediği halt kalmamış.Bu bayan dinini yaşamak istemiş.Ve bir erkeğin yanına oturmak istememiş.Kusura kalmayın da üniversitede okuyupta erkeklerin ağzına girenler mi medeni?Ahlaki çöküntü içine girmiş insanlar cahildir bence.Kendini korumak istemiş.Şahsen evliyim.Eşimin bir erkeğin yanında seyahat etmesine izin vermem.Kendim ayakta beklerim ama yine de bir bayanın yanına oturmam.

Nedense dinini yaşamak isteyen olunca ya hoca sıfatı yapıştırılıyor bu ülkede ya da cahil cuhela.Kusura kalmayın benim cahilliğim sözüm ona medeni olanlara yeter de artar bile.

Peygamberimiz der ki

Haya güzeldir.

Bir bayanda olursa daha güzeldir.

Saygılarımla

Bence farklı sırf kapalı olduğu için farklı anlamlar çıkarmamak lazım. Eğer açık bir kız böyle bir istekte bulunsa gayet normal karşılardık, garipsemezdik. Art niyet aramak bence yersiz, o kişinin ne düşündüğünü bilemezsiniz..

Bir kadının otobüsde veya dolmuşta para verirken elinizden almamasını da garipsemeyin çünkü muhtemelen şafii mezhebine bağlıdır, şafii mezhebinde bir kadının erkek eline değmesi abdestin bozulmasına neden oluyor, bir çoğumuz hanefi mezhebine bağlı olduğumuz için bunu bilmiyoruz ve garipsiyoruz. sonuçta hak mezheb ve yaptıkları doğrudur. Bir öğretmen arkadaşım üniversite okurken şafii mezhebine bağlı olduğu için otobüste dolmuşta bu yüzden zorluk çektiğini anlatmıştı.

Bu yüzden art niyetli olmayalım derim, saygı duymak en iyisi

asil276 bunun cehaletle alakası yok.Ben kendimi bilirim ama o beni tanıyor mu?Öyle günlere yaşıyoruz ki yüzüne baksan bebek yüzlü ama yemediği halt kalmamış.Bu bayan dinini yaşamak istemiş.Ve bir erkeğin yanına oturmak istememiş.Kusura kalmayın da üniversitede okuyupta erkeklerin ağzına girenler mi medeni?Ahlaki çöküntü içine girmiş insanlar cahildir bence.Kendini korumak istemiş.Şahsen evliyim.Eşimin bir erkeğin yanında seyahat etmesine izin vermem.Kendim ayakta beklerim ama yine de bir bayanın yanına oturmam.

Nedense dinini yaşamak isteyen olunca ya hoca sıfatı yapıştırılıyor bu ülkede ya da cahil cuhela.Kusura kalmayın benim cahilliğim sözüm ona medeni olanlara yeter de artar bile.

Peygamberimiz der ki

Haya güzeldir.

Bir bayanda olursa daha güzeldir.

Saygılarımla

Peki sana soruyorum o otobüs tıklım tıklım olsaydı oda o tıklım tıklım olan otobüse binseydi ne olcaktı ? herelde şöföre sen geç arabayı ben kullanırım derdi.O kız o arabaya biniyorsa arkadaşın yanınada oturmalı o kadın bakkalda çalışıyorsa parayıda elimden almalı.Okadar ince düşünüyorsa ne o bakkalda çalışıp gelen erkek müşterilerin isteklerini sorucak nede öteki arabada erkeklerin olduğunu göz önünde bulundurup o arabaya binmiyecek.Kendini korumak istemiş demişşin napıcak bu cocuk yanına oturduğunda kızı kucağınamı alıcak.

Bence farklı sırf kapalı olduğu için farklı anlamlar çıkarmamak lazım. Eğer açık bir kız böyle bir istekte bulunsa gayet normal karşılardık, garipsemezdik. Art niyet aramak bence yersiz, o kişinin ne düşündüğünü bilemezsiniz..

Bir kadının otobüsde veya dolmuşta para verirken elinizden almamasını da garipsemeyin çünkü muhtemelen şafii mezhebine bağlıdır, şafii mezhebinde bir kadının erkek eline değmesi abdestin bozulmasına neden oluyor, bir çoğumuz hanefi mezhebine bağlı olduğumuz için bunu bilmiyoruz ve garipsiyoruz. sonuçta hak mezheb ve yaptıkları doğrudur. Bir öğretmen arkadaşım üniversite okurken şafii mezhebine bağlı olduğu için otobüste dolmuşta bu yüzden zorluk çektiğini anlatmıştı.

Bu yüzden art niyetli olmayalım derim, saygı duymak en iyisi

bu konuda sende haklısın arkadaşım da bende bir kaç fikrimi söleeyeceğim ama konu alevlenir diye birşey demek istemiyorum genede bu bilgiyi bizimle paylaşıpta bizi aydınlattığın için sağol...

Öncelikle arkadaşım tebrik ederim bu ufak ayrıntıyı ( aslında çok büyük ) , ama keşke yerini vermeseydin ve neden diye sorsaydın...

Tabi kızın bir suçu yok, onu bu hallere getirenler asıl suçlular... Ve herkes çok iyi biliyor suçlunun kim oldugunu ama cesaret edip bunu söyleyemiyor... Umarım çok kısa zamanda herkesin gözü açılır... Ve bir an önce dogru yolu bulur... ( aslında yazmak istediklerim bunlar değildi, banlanmak istemediğim için açmadım )

asil276 anlamıyorsun.O öyle düşünmüş.Niye saygı duymak bu kadar zor?

Peygamberimiz bile bayanlardan biat alırken elllerini tutmamıştır.Bir kab içine su koymuş ve ellerini beraberce suya sokup o şekilde onlardan biat almıştır.Bakkkalda çalışan o bayanın bu hassasiyetine saygı gösterip parayı eline değilde masasın üstüne koysan ne kaybedersin.İstiyorsun ki tavizi onlar versin.Siz bir jest yapsanız ne olur sanki?

O bayan tıklım tıklım otobüse binmez.Bindiğini varsayalım.Bu sefer zorunluluktan yanına oturma durumunda olabilir.Ama arkadaşımın anlattığı durumda böyle bir durum yok.O da buna göre davranmış.

Minibüste hanım ile beraber gidiyorduk.Şehiriçi minibüstü.Hamile bir bayan bindi.Öndeki 3 koltuktan ikisinde gençler oturuyordu.İnanır mısnız kadın yüzlerine bakıyor kalksınlar diye onlar umursamadı bile.

Ben kalktım.Buyrun deyip eşimin yanına oturttum.Tam 40 dakika ayakta seyahat ettim.Ne kaybettim.Hiçbir şey.

Kusura kalmayın ama büyüğüne saygısı olmayan bir gençliğe bu ülkeyi emanet etmek istemem.Başkasının düşüncesine ve yaşama tarzına bu denli küçümse gözle hatta aşalığayan cahillikle suçlayan bir gençliğe de bu ülkeyi emanet etmek istemem.(Sözüm size değil.)Saygılarımla

sonuçta adı üstünde Toplu Taşıma Aracı bu öyle her isteyenin keyfine göre haremlik selamlık yapılacak biryer değildir.Bu araçtaki yolculuk esnasında oturum şekilleri belli kişilere göre tahsis edilmemiş araçlardır(yaşlılar,hamile,gaziler.. hariç).Bunu bile bile eğer bu araçla yolculuk ediyorsa bu gibi durumlarada katlanacağını bilmesi gerekiyor.Kendi inançları yüzünden başkalarına rahatsızlık veriyorsa ben buna inanç demem.Sonuçta kendi rahatı için huzuru için BırakGitsin arkadaşımıza rahatsızlık ve huzursuzluk vermiştir. Hadi koltuğa oturmayı geçtim.Ayakta yolculuk etse yanında genemi birisi aynı tutamaklara tutunmayacak.Kimseyle yanyana gelmeyecekmi? ha oturarak ha ayakta ne farkedecek.Otobüsleri sonuçta tıkabasa dolduruyorlar şoförler.Ozaman napacak şoföre indir bunlarımı diyecek? Ben türbana yada inancı bu yönde olan insanları küçümsemek veya karalamak için söylemiyorum.Bu durumla başı açık bayanlarlada karşılaştım.Bazıları istemiyor.Ama başkalarını rahatsız ederek huzursuzluk vererek yapılmış bu hareketleri esefle kınıyorum.Ya otobüse binmesin ;biniyor isede başkalarına rahatsızlık vermesin.BırakGitsin arkadaş forumlara kadar bu konuyu taşıdığına göre az bir rahatsızlık deil benim görüşüm bayağı bir rahatsız olmuş görünen.Neyse lafı uzattım bu konu uzar gider .Çok uç görüşler çıkacaktır.Herkese saygılar.

Uç görüşlere kaçmaya gerek yok. Bunun bir ortası var zaten. Karşındakine saygı duyarsın yada duymazsın. Sonuç bu. Yer vermek istemezsen sende nazikçe kusura bakmayın ben burada oturmak istiyorum dersin. Bunu abartıp dinini yaşayan insanları cahillikle itham etmeye yada onları toplu taşıma araçlarından dışlamaya gerek yok. Önemli olan din değil önemli olan saygılı insan olmak. Ha belki bu işin dini mantığını kavramak isteyen olursa şu kitabı okuyabilir.

Hasan Çalışkan - Kadın Erkek İlişkilerinde Ölçüler

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...