Jump to content

Xenon Far

wmismail

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar;

Xenon farları araştırıyordum, almayı düşünüyordum. Fakat dün bi tv kanalında yasak olduğunu ve polislerin yakaladığında 62 lira cezası olduğunu söyledi. Bu gün tunninge sordum, yasaktı, sonradan kalktı yasak dedi. Ama emin olamadım. Bilgisi olan var mı ??

Merceksiz farlara yapılan xenon yasaktır . Yani otomobilin aydınlatma sistemine trafikteki diğer sürücüleri rahatsız edecek orjinali dışında yapılan müdahaleler yasaktır.Merceksiz farlara takılan xenonlar, eğer ayarı da düzgün yapılmazsa inanılmaz derecede göz alıyor.

-------------------------------------------------------------------------------------

Alıntı Haber :

''Xenon'' far görünümü elde etmek için takılan mavi renkli ''halojen'' oto ampullerinin,

görüşü ve sürüş güvenliğini olumsuz etkileyerek kazalara yol açtığı belirtildi.

Otomobil uzmanları, son yıllarda üretilen orta ve üst sınıf otomobillerde, standart oto

ampulleri olan halojen ampullerden çok daha yüksek aydınlatma kapasitesine sahip Xenon

farların kullanımının yaygınlaştığını söylediler. Xenon farların mavimsi ışık verdiğini

belirten uzmanlar, halojen ampullerin verdiği ışığın ise sarı renkte olduğunu ifade ettiler.

Uzmanlar, 400 ile 900 YTL arasında değişen fiyatları nedeniyle Xenon fara sahip olamayan

kişilerin ve modifikasyon meraklılarının, Xenon far görünümü elde etmek amacıyla

boyanarak mavi renkte ışık veren halojen ampullere yöneldiğini söylediler.

Gözün sarı renge daha hassas olduğunu vurgulayan uzmanlar, aynı aydınlatma gücüne

sahip sarı ve mavi renkli ışık veren iki ampulden, sarı olanının çok daha iyi görüş

sağladığını, bu nedenle maviye boyanan halojen ampullerin aydınlatmasının, özellikle

yağışlı havalarda ve koyu renk asfaltta son derece yetersiz olduğunu belirttiler. Maviye

boyanmış ampul kullanımının Avrupa ülkelerinde yasak olduğunu ifade eden uzmanlar,

Türkiye'de bu konuda bir yasaklama bulunmadığı için son yıllarda bu tür ampullerin

kullanımının son derece yaygın hale geldiğini ve bu durumun trafik güvenliği açısından

önemli bir sorun haline geldiğini belirttiler.

-KARŞIDAKİ SÜRÜCÜYÜ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR-

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Otomotiv Ana

Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ''üzerine mavi gömlek geçirilen'' ya da boyanan

ampullerin, görüşü olumsuz etkilediği kadar yansıma yaratarak karşıdaki sürücülerin

gözünü de aldığını söyledi.

Sürücülerin, taktırabiliyorlarsa Xenon kiti taktırmalarını, bu mümkün değilse mavi boyalı

halojen ampulleri kullanmamaları ve orijinal ampullerini kullanmaya devam etmeleri

gerektiğini ifade eden Aydın, görünümü benzese de hiçbir halojen ampulün Xenon gibi ışık

vermesinin mümkün olmadığını vurguladı.

(aa)

Nasıl yasak ? Xenon farlı üretilen arabalar ne olacak ?

Basbaya yasak.Neden yasak diye sorma çünkü o maddeleri ben hazırlamadım. Demek ki bu maddeyi hazırlayanların bir bildiği varmış ki YASAK demişler. Saygılarımla

Yahu spoilerda yasak ama Subaru Impreza veya Evo Lancer ile beraber geliyor. Polis nereden bilecek ki orjinal olup olmadığını. Satış iznini veren devletse neden satılmasına izin verdiği birşeye ceza kesiyor ? Bunu perhiz bu ne lahana turşusu...

dostum ne yasagıya ben torosa taktım okadar polis yanından gectim kimse bişe demedi hesabını sen yap kısalar xenon uzun farlar xenon ampul cok manyak oluyor 150 tl werdim

Arkadaşlar sizleri anlıyorum. Normal şartlar altında yasaktır. Diğer Araç kullanıcılarına rahatsızlık verdiğinden dolayı ve Görüşü engellediği için. Sis lambalarının kullanılma şartlarını incelerseniz. Xenon farlarının neden yasak olduğunu da anlarsınız.

Arkadaşın yorumuna cevap vereyim. Kardeşim Polis her önüne gelene işlem yapacak olsa inan ki vatandaş adım atamaz. En basidini söyleyeyim sana Camlara Film çektirmek bile YASAK ama işlem yapmıyoruz. Saygılarımla.

Yahu spoilerda yasak ama Subaru Impreza veya Evo Lancer ile beraber geliyor. Polis nereden bilecek ki orjinal olup olmadığını. Satış iznini veren devletse neden satılmasına izin verdiği birşeye ceza kesiyor ? Bunu perhiz bu ne lahana turşusu...

Arkadaşım fabrıka çıkışı xenon, film, spoiler falan bunlara ceza yazılmıyor. Sonradan taktırılanlara ceza yazılıyor. Buda ayrı bir tartışma konusu tabiki :)

arkadaşım bizim burda her 2 arabadan birinde var hatta bende inş. 2 hafta sonra taktırıcam arabaya yoksa bu kadar adamın xenon farı çıkarması lazımdı ??

Sahte Xenon farlar, karşıdan gelenin gözünü fena alıyor. Şikayet üzerine bu uygulama başlatıldı. Orijinalinde gelen veya orijinal takılan (Xenon, renkli cam vs...) parçalara karışamazlar.

Arkadaşlar sizleri anlıyorum. Normal şartlar altında yasaktır. Diğer Araç kullanıcılarına rahatsızlık verdiğinden dolayı ve Görüşü engellediği için. Sis lambalarının kullanılma şartlarını incelerseniz. Xenon farlarının neden yasak olduğunu da anlarsınız.

Arkadaşın yorumuna cevap vereyim. Kardeşim Polis her önüne gelene işlem yapacak olsa inan ki vatandaş adım atamaz. En basidini söyleyeyim sana Camlara Film çektirmek bile YASAK ama işlem yapmıyoruz. Saygılarımla.

film yasak olması anlamsız zaten warsın olsun siyah ekip arabalarına gelince bişe yok en koyusunu cekerler watandaşa gelince bas cezayı gitsin yada tak anahtarı sok al trafik kurallarına uymazsın ceza sanki memurlar cok uyuyor ya hep olan seyler bunlar rutbeya kimse bişe demeye hakkı yok konuda nerden nereye uzadı :)

film yasak olması anlamsız zaten warsın olsun siyah ekip arabalarına gelince bişe yok en koyusunu cekerler watandaşa gelince bas cezayı gitsin yada tak anahtarı sok al trafik kurallarına uymazsın ceza sanki memurlar cok uyuyor ya hep olan seyler bunlar rutbeya kimse bişe demeye hakkı yok konuda nerden nereye uzadı :)

Haklısın ama onlar filmleri artistlik olsun diye çekmiyorlar :)

aracıma ferrari kornası taktırdım trafige cıktık 1kez bastım nerden gordun arkadas hemen cevirdiler polislerin iyiside war fırlama olanlarıda war neyse actık kaputu sok dedi bana anhtar yok dedim sende warsa wer sokeyim dedim aman dedi ugrasamam kornayla dedi gitti hala kullanıyom birde yaygınlaştı bişe demiyolar

Taktır gitsin 1 defa ceza yersen yersin. Başkada bişey olmaz. Ben kullanıyorum, Seat Leonum var. Xenon, film falan var, şu ana kadar bişey olmadı, olursada bir defalığına mahsus ceza yeriz katlanırız sonucuna :)

senin araba harikaya cok guzel beyaz gosterge ısıkları modifiye cok guzel gidiyorya

Taktır gitsin 1 defa ceza yersen yersin. Başkada bişey olmaz. Ben kullanıyorum, Seat Leonum var. Xenon, film falan var, şu ana kadar bişey olmadı, olursada bir defalığına mahsus ceza yeriz katlanırız sonucuna :)

senin araba harikaya cok guzel beyaz gosterge ısıkları modifiye cok guzel gidiyorya

Kardeş polemiğe girmeye hiç gerek yok. Bizim de bir bildiğimiz var ki Camlara film çekiyoruz. EN basidi bir ŞÜPHELİ şahıs aldık diyelim olay yerinde linç girişimi vs. olmasın diye Şahsın araçta olduğu anlaşılmasın diye yani Şahsı gizlemek amaçlı. Gerisini de siz düşünüverin. Haa biz kanunları çiğneme hakkına sahibiz demiyorum SAKIN yanlış anlaşılmasın. Saygılarımla

görev yaptığım ilçede hiçbir polis arabası (trafik olanlar da dahil) kırmızı ışıkta durmuyor, dönüşlerde sinyal vermiyorlar hatta bugün fren lambalarından biri yanmayan pols arbası gördüm. balık baştan kokar hesabı vatandaş da aynısını yapıyor.

az oncede ima ettim kardeşimde aynını yazmıs linc flan olayı olur diyosunuz film ondan cekilyor kapalı arac yokmu zırhlı araclarda war neyse film işini uzatmıyorum kurallara sizde uymuyorsunuz dostum bunu sizde biliyorsunuz ama işinize gelmiyor

Yasak olmasa bile karşıdan gelen sürücüler kulaklarını bolca çınlatır.Ne kadar rahatsız ettiğini bilmiyormusun karşıdakini.Satanlara sorarsan yasak değil diyorlar.Ama trafikte yasak olduğunu görüyorsun.Sonrada neden ceza yedim dersin.Bende filmden çok çektim.Sök tak,sök tak,en son renkli cam yaptımda rahatladım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...