Jump to content

Format Atmaya Son!

mucit41

Recommended Posts

Format atmaya son!

Bu derste bilgisayarımızda bir başlangıç noktası oluşturacağız ve yaptığımız hatalı kurulumlar sonucu oluşan sıkıntılarda çare olarak format atma kavramını geri plana atacağız. Bunun için size önerim ya bilgisayarınızın en iyi olduğu günü seçip belirlemeniz, ya da gün aşırı otomatik veya manuel düzenlemeniz. Şimdi aşağıdaki basamakları uygulayabiliriz.

1. Başlat > Çalıştır > %SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe [Tamam diyoruz].

2. Sistem Geri Yüklemeye Hoşgeldiniz. Ve alt radio butona tıkladık. Geri yükleme alanı oluşturunuz.

3. Geri yükleme alanı oluştur. Bu alana bir isim verebiliriz.

4. Bilgisayarımız için sorunsuz çalışan son halini belirlemiş olduk

baslangicnoktasi1.jpg

baslangicnoktasi2.jpg

baslangicnoktasi3.jpg

Şimdi de Yedek Alalım

1. Başlat > Çalıştır > ntbackup.exe [Tamam diyoruz].

2. Yedekleme/Geri Yükleme alanına hoşgeldiniz. Gelişmiş Mod yada Windowsun sihirbazı size kalmış.

3. Daha sonra zaten sistem sizi yönlendirecek.

4. Tamam diyoruz ve yedeklerimizi de almış oluyoruz.

yedek1.jpg

yedek2.jpg

yedek3.jpg

yedek4.jpg

yedek5.jpg

yedek6.jpg

Artık ilk takıldığımız durumda Format atmıyoruz. Peki ne yapıyoruz?

Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Sistem Geri Yükleme

Hepsi bu kadar şimdi bigisayarımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Bilindiği gibi fazla format hard diskimize zarar verecektir.

Bunun için herhangi bir sorunla karşılaştığımızda format son çözüm şeklimiz olmalı.

Kolay gelsin...

ALINTIDIR

Çok güzel bir Soru.. Bilgisayar çöktü diyelim ne olacak....

[/quo

bunun için yedek dosyası bir başka harddiske yada flash belleğe alınabilir. ve zaten yedekler başka sürücüye alınır mantık gereği genelde.

ben gerçi xp prof. ile hiç yedek almadım. ama acronicsle çok aldım ve geri yükledim gerçekten güzel. ama her zaman temiz bir format atmak en iyisidir. arkadaş formatın zararlı olduğun uyazmış yukarda bende ta mtersine faydalı olduğunu söyleyen yazılar okumuştum.:)

Bu işin En iyisi Ghost ve Akronis Windowsun kendi hiç bir özelliği bu 2 proğram kadar yedekleme geri yükleme cd' veya DVD'den boot kadar etkili olamaz ve geri yükleme vs işler için

Sistem çöktü bir şans olarak güvenlik kipte acılabiliyorsa bu sistem geri yükleme ve kurtarma şansı olmazmı sizce.Hadi olmadı cd den calışan live kurtarma cd sinle bu yedeklenenleri geri kurtarma ve sistemi geri yükleme olanağı vermezmi merak ediyorum,bu konuda fikir ve yorumlarınızı paylaşabilirisiniz,birilerin işine yarar diye düşünüyorum.

Yukardaki paylaşım başka yerden alıp paylaştım altında ALINTIDIR yazıyor,saygılarımla.

Sistemi temizden kurup sistem yedekleyen varmı acaba içinizde bu yedeklemenin boyutu ne kadar oluyor.Yedekleme yapanlar fikirlerini paylaşabilirler c:\ nin yedeğin boyutu ne kadardır?

Bendeki güncel format sonrası proğramlar ile birlikte (nero-winamp-ofis-convererlar-kodek paketleri-indirme yöneticileri-ccleaner vs işte format sonrası proğramlar ) temiz sistem acronisin .tib dosya boyutu 2.3 gb felan yükleme 7-8 dk sürüyo.Ben Acronisle c'nin İmajını alırken format sonrası gerekli proğramları kurup öyle alıyorum sonrada kurma derdi olmasın die dostlarımada aynı şekil yapıyorum çökse bile 8 dk içinde en geç prorğamları ile birlikte tekrar yüklenmiş oluyor.

Sistemi temizden kurup sistem yedekleyen varmı acaba içinizde bu yedeklemenin boyutu ne kadar oluyor.Yedekleme yapanlar fikirlerini paylaşabilirler c:\ nin yedeğin boyutu ne kadardır?

evet bunları düşünerekten yani sistem komple çökerse yazılım olaraktan diye düşünerek sistemin temel programlarla yedeğini almıştım acronics le.ve tib dosyasını 4.7 gb lık dvd ye atmayı düşünüyordum. ama sığmadı çünkü 5-5.5 gb civarı idi tib dosyası. bende sırf bunun için gittim 8 gb lık flash bellek aldım. ondan sonrada yedek alma işinden vazgeçtim burda bi kaç arkadaşın tavsiyesi üzerine format atmayı yeğledim:) ama yinede iyi temiz kullanışlı bir yedek bir kenarda dursa çok faydası olabilir. çünkü mesela bi şekilde sistem çöktü ve acil önemli işler var bilgisayarda yapılması gereken acronics bahsettiğim benim ki gibi bir sistemi en fazla 15 dk da yüklüyor. formatla saatlerce uğraşmaktansa ve tabi zaman ve emek kaybıda cabası, böyle bir yöntem çok iyi olabilir.

Sistem çöktü bir şans olarak güvenlik kipte acılabiliyorsa bu sistem geri yükleme ve kurtarma şansı olmazmı sizce.Hadi olmadı cd den calışan live kurtarma cd sinle bu yedeklenenleri geri kurtarma ve sistemi geri yükleme olanağı vermezmi merak ediyorum,bu konuda fikir ve yorumlarınızı paylaşabilirisiniz,birilerin işine yarar diye düşünüyorum.

Yukardaki paylaşım başka yerden alıp paylaştım altında ALINTIDIR yazıyor,saygılarımla.

evet açılmayan hasarlı sistemi geri yüklemek için bir yöntem var. ama şu an aklımda değil :) arat eminim bulursun. açılışta bir kaç adımla geri yüklemeye ulaşılıyordu galiba ve ordan da istediğin bi noktaya geri yüklüyorsun. ve cd den çalışan kurtarma sistemleriyle dosyalarını kurtarabiliyorsun.

birde geri yükleme noktası oluşturmak bile önemli bir konu. bazan gerekiyor mesela bi bakıyon geri yükleme noktası yok. geçen bana windows 7 de oldu bu.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...