Jump to content

Bios Uptade Flopy Bot Disk Nasıl Oluşturulur?

anti_2121

Recommended Posts

Arkadaşlar anakar markası Vıa P4M900-M7 SE 7.1 Soket : 775 Biosu flaopy güncellenmesi lazım ama bot disk nasıl yaplır yardım pls :whistle:

b20070612.jpg

Bu yazı Çıkıyoo Award Bot Block Bios v1.0 Bios Rom Checksum Error Detecting floppy Drive A media...

Anakartının markası Biostar, Via chipset'inin markası. Aşağıdaki el kitapcığında bios update'i nasıl yapacağına dair bilgi mevcut...

http://www.biostar.com.tw/app/en/event/biosupdate/bios_update.pdf[/CODE]

Anakartının markası Biostar, Via chipset'inin markası. Aşağıdaki el kitapcığında bios update'i nasıl yapacağına dair bilgi mevcut...

http://www.biostar.com.tw/app/en/event/biosupdate/bios_update.pdf[/CODE]

floppy ye illa ki gerek yok. hirens boot cd den yapabilirsin. ayrıca Via anakartın markası değil chipset i.

anakartının markası biostar. model sayfasına gidersen bios update utility var zaten dos ve win için

bios sayfası

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/bios.php?S_ID=289[/CODE]

Bios Disket sürücüyü bulamadım diyor bu kadar panik yapmaya bios update etmeye gerek yok. Bir bilgisayarcıya ******ür 1dk içinde hallederler. Bios update'in yanlış yapılması bios'unun tekrar çalışmamasına neden olabilir...

O Bios zaten hasar almış olabilir diğer çözümler işni görmez ise bu yazı belki bi ip ucu olur

Sistemi başlatınca görünür zaten önce bios kendini check eder AMI veya Phoenix

farketmez ilk ekranda ilk onun kendini check etiğini daha sonra diğer donanımları

check ederek ram vesaire ok der ve çalışan donanımları devreye sokar arıza olanı

atlar sistem açılınca da sistem o dananımlara drıverleri kullanarak hükmeder

eğer floppy arızalıysa sistemin açılmasını engellemez açık sistemde görev yöneticide

çalışmadığına dair bilgi görüntüler biosun amacı zaten budur yani donanımları denetleyip

sistemi başlatmak sistem açılmasını bir donanımın engellemesi ise şöyle olur

mesela bi donanıma yanlış bi driver yükleyince çakışma olur ve normal sistem açılır

biosu da check evresinide görürsünüz ancak sistem ya güvenli modda açılma seçeneği sunar

ya da bios falan ekranı geçer tam karşılama ekranı gelirken ya mavi ekran yada direk

restart atar böyleyse elle güvenli modda girerek sorun çözülür

Eğer bios check olmadan yani direk bi hata alıyorsanız ve bu iletide bios kelimesi varsa

o bios hasar almıştır kendini başlatamadığı gibi sistemide açamaz öyle kalır

Bu durumda bios chıp ı cmos ve pil arızalı değilse bios yüklenerek sorun çözülür

Sizdeki hataya bakarsak bios kendini check edememiş ve doğal olarak ön tanımlı ayar ile

floppy diskte bios rom medyası aramış ama sen verene kadar öyle aramaya devam eder

taki elle kapatana kadar o ekranı görürsün

Yapman gereken bilgisayarın markası ne ise o siteye girip tam olarak pc modeline

göre bios u alıp yüklemek anakart , amı veya phonix gibi sadece tek donanım üreticilerinden

indirdiğin bioslar sistemi kullanılmaz hale getirebilir sadece pc markan ne ise yani asıl

üreticinin verdiği biosu kullanırsan sorun olmaz

Benim bildiklerim böyle belki bi ip ucu olur

Kolaygelsin

@anti_2121

İlgili anakartı tanımıyorum ama senin yerinde olsam öne manueline (kullanıcı kitabına) bir gözatardım.

Ilgili anakartın üretici sistesindeki sayfası.

http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/bios.php?S_ID=289[/CODE]

Ilk olarak anakarttaki tüm gereksiz bileşenleri sökerdim. (hdd, cdrom, usbldeki cihazlar, pc yuvasındak cihazlar) Tabi ekran kartı, ram, işlemci kalacak.

Daha sonra bios pilini çıkartarak, bios pilinin altındaki kutupları metal bir tornavida ile şaşe yaptırıp reset atardım. (Büyük ihtimal işe yaramaz ama yine şansımı denerdim)

Bilgisayarın kasasının içiyle oynarken power fişini çekip, vücudundaki statik elektriğe dikkat et.

İşe yaramayınca tabi manuel kitabındaki yazanları uygulamaya çalışırdım. (Indirip bakmadım.)

İlk önce bir floppy sürücüsü temin edip diskete bios dosyasını atıp floppy sürücüsüne takarak, bilgisayarı başlatıp denerdim. (Bazı bioslar direkt disket, usb flash disk , Cd/Dvd den yükleyebiliyor.)

Olmaz ise dostan bios yüklemek için gerekli adımları yapar, floppy hazırlar ve denerdim.

Hiç bir şey işe yaramdıysa tabiki iyi bir teknik servisle şansımı denerdim. Bu arada anakartın garantisi mevcut mu?

Garantisi mevcutsa hiç uğraşmadan direk garantiye yolla...

Konu bios olunca ve sistem açılmayınca yapılabilecekler sınırlı oluyor...

Neyse umarım çözersiz... Kolay gelsin....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...