Jump to content

Dünyanın Yörüngesi 8 Santimetre Kaydı

mucit41

Recommended Posts

Dünyanın yörüngesi 8 santimetre kaydı

616720100115093554157.jpg

02 Mart 2010

Geçen Cumartesi Şili'de meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem, Dünya'nın kendi etrafındaki dönüş süresini 1.26 mikro saniye kısalttı, Dünya'nın yörüngesini ise 8 cm kaydırdı.

NASA uzmanlarından Richard Gross tarafından yapılan hesaplamalara göre, Dünya'nın bir günü 1.26 mikrosaniye kısaldı.

Saniyenin milyonda biri mikrosaniye olarak adlandırılıyor.

NASA'nın araştırması, Şili'deki deprem sonucu Dünya'nın ekseninin ne ölçüde kaymış olduğunu da ortaya koyuyor. Yapılan hesaplar sonucu Dünya'nın ekseninde 8 santimetrelik, bir başka deyişle 3 'inç'lik bir kayma olduğu belirlendi. Bu kayma bir gün süresindeki kısalmayı da beraberinde getirdi.

Araştırmayı yürüten Richard Gross'a göre, aynı hesaplama modeli 2004'teki 9.1'lik Sumatra depremine uygulanacak olursa, o depremde de Dünya'nın bir gününün 6.8 mikrosaniye kısaldığı ortaya çıkıyor. Sumatra depreminin yol açtığı eksen kayması ise 7 santimetre yahut 2.76 inçlik ölçüde.

Şili depreminin 2004 Sumatra depremi kadar şiddetli olmamasına rağmen daha büyük bir eksen kaymasına sebep olmasını NASA araştırmacısı Gross iki nedene dayandırıyor: Birincisi, Sumatra depremi Ekvator'a yakın bir noktada meydana gelirken, Şili depreminin güney yarımkürenin orta enlemleri dolaylarında oluşması. Bu da son depremin Dünya'nın ekseni üzerinde daha etkili olması sonucunu doğuruyor.

Gross ikinci sebep olarak da, Şili depreminin meydana geldiği fayın, Sumatra depremini üreten faya nazaran Dünya'nın merkezine daha dik bir açıyla yöneliyor olmasını gösteriyor.

(Ntvmsnbc.com)

Orjinal haber Nasanın:
Chilean Quake May Have Shortened Earth Days
The Feb. 27 magnitude 8.8 earthquake in Chile may have shortened the length of each Earth day.

JPL research scientist Richard Gross computed how Earth's rotation should have changed as a result of the Feb. 27 quake. Using a complex model, he and fellow scientists came up with a preliminary calculation that the quake should have shortened the length of an Earth day by about 1.26 microseconds (a microsecond is one millionth of a second).

Perhaps more impressive is how much the quake shifted Earth's axis. Gross calculates the quake should have moved Earth's figure axis (the axis about which Earth's mass is balanced) by 2.7 milliarcseconds (about 8 centimeters, or 3 inches). Earth’s figure axis is not the same as its north-south axis; they are offset by about 10 meters (about 33 feet).

By comparison, Gross said the same model estimated the 2004 magnitude 9.1 Sumatran earthquake should have shortened the length of day by 6.8 microseconds and shifted Earth's axis by 2.32 milliarcseconds (about 7 centimeters, or 2.76 inches).

Gross said that even though the Chilean earthquake is much smaller than the Sumatran quake, it is predicted to have changed the position of the figure axis by a bit more for two reasons. First, unlike the 2004 Sumatran earthquake, which was located near the equator, the 2010 Chilean earthquake was located in Earth's mid-latitudes, which makes it more effective in shifting Earth's figure axis. Second, the fault responsible for the 2010 Chiliean earthquake dips into Earth at a slightly steeper angle than does the fault responsible for the 2004 Sumatran earthquake. This makes the Chile fault more effective in moving Earth's mass vertically and hence more effective in shifting Earth's figure axis.

Gross said the Chile predictions will likely change as data on the quake are further refined

Günümüz bilim adamlarının bir çoğu Dünya'nın bu sapmalarından dolayı zaman zaman soğuk dönemler yaşadığını ve bu soğuk dönemler içindeyse yüz bin yıllık periyotlarda on bin yıl süreyle sıcak dönemler geçirdiğini bildirmektedir. Bu da Dünya'nın doğal ısınmasının bir nedenini oluşturmaktadır.Bu da küresel ısınmanın değişime ugrayacağı yorumunu yapıyor bilim adamları.

Haber ajanlarına düşen insanlığı bilgilendirme amaçlı bir yayını TNC-TR forumda paylaşmak ve bilgilendirmede bulunmak o kadar kötü bir durummu acaba.Bu hayatta bilgisayardan başka şeylerde var bizleri ve herkesi bekleyen.

Paylaşıma sunulan bu ve bunun gibi haberlerde paylaşan hakkında kişiye seviyesi düşük aşağalayıcı ve rencide edici yorumlarda bulunmak sizce doğrumu acaba soruyorum.Başka birşey demiyorum artık.

nasa dakilere ne kadar güvenilir bilmiyorum ama o tusunami olmuştu maldivlermiydi nereydi onunda arkasından

amerikan nükleer araştırmacıları çıktı yeni yaptıkları bombayı denemişler... Şili depreminide kesin onlar yapmıştır :p

1.26 mikro saniye kısalma ve 8 cm lik kayma,bu rakamlar günümüz insanlarınca umursanmaz ve normalmiş gibi gelecek,hatta hiç kale bile alınmayacak,ama özellikle son demlerini yaşayan yaşlı bir dünya ve içinde barındırdğı milyonlarca canlı türünü,karmaşık hiyerarşiyi,döngüyü de hesaba katarsak olayın ciddiyetinin farkına varacaz[/CODE]

Yukardaki dünya resmi gerçekten doğru ise ve 8 cm eksende kayma aşağı doru ise bu da kuzey kutubun aşağıya doğru bakması demek olacakki böyle kaymaların iklimlerde büyük değişikliklerin olması ve kuzey kutubun erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesi ve akabinde var olan devletlerin haritadan silinmesi anlamı taşımıyormu sizce.Bu tür eksen kaymaların dünyaya etkisi aşağıdaki haritada görüldüğü olmayacakmı.

genel%20harita.jpg

Bu tür kaymalar devam etmeler böyle devam ederse şuan var olan kıtların değişmesi tüm insanlık için felaketler oluşması kaçınılmaz bir gercektir.

nasa dakilere ne kadar güvenilir bilmiyorum ama o tusunami olmuştu maldivlermiydi nereydi onunda arkasından

amerikan nükleer araştırmacıları çıktı yeni yaptıkları bombayı denemişler... Şili depreminide kesin onlar yapmıştır :p

Değerli arkadaşım tahminlerin yada faraziyetinde haklı olabilirisin ama bunlar bilinmez aşağıda verdiğim dünya fay haritasında bu tür hareketlerin normal olduğunu gösteriyor.

tectonic_map.jpg

Hangi kanalın tanıtımıydı hatırlamıyorum. (National Geographic olabilir) Her 100 milyon yılda bir dünya da 25 kg üstündeki canlılar ölür diyordu. Sonuçta dünya dünkü ve bugünkü halini depremlere borçlu.

Düzenleme: Yazım hatası

Bana ? Modaretör= kızıyor ama bakın dunyanın yaşı için kimi bilim adamları 150 milyon yıl kimi 150 milyaar yıl oldugunu söylüyorlar. şayet 150 milyon yılda olan depremleri ele alırsanız dünya yörüngesinden sapmış ve biz insanlığın coktan yok olması gerekirdi. Buna göre dünya ve ay ekseninden kayarak güneşe dogru giderek parcalanması gerekirdi. Ve bazı bilim adamları 1 ml sapmada dünyanın ve bütün dagların ve denizler savrulması gerekirdi Ve bütün doganın dengesi bozulurdu diyorlar Yada güneş bizi yakar yo olurduk.

Allah cc Kainatı o kadar mükemmel yaratmışki 1 zelle kadar şaşma olmuyor. Bugun Nasanın her dediği doğru degildir.

örnegin ABD nin aya cıkıp cıkmadığı hala tartışılıyor. Japon bilim adamları NASADAN ABD nin Aya cıktıgınna dair video yu ve bilgiler istediler NASAnın cevabı orjinal videnun arşivlerinde olmadıklarını ve bozulduğunu söylüyerek japon bilim adamlarına vermemişler

Bana ? Modaretör= kızıyor ama bakın dunyanın yaşı için kimi bilim adamları 150 milyon yıl kimi 150 milyaar yıl oldugunu söylüyorlar. şayet 150 milyon yılda olan depremleri ele alırsanız dünya yörüngesinden sapmış ve biz insanlığın coktan yok olması gerekirdi. Buna göre dünya ve ay ekseninden kayarak güneşe dogru giderek parcalanması gerekirdi. Ve bazı bilim adamları 1 ml sapmada dünyanın ve bütün dagların ve denizler savrulması gerekirdi Ve bütün doganın dengesi bozulurdu diyorlar Yada güneş bizi yakar yo olurduk.

Allah cc Kainatı o kadar mükemmel yaratmışki 1 zelle kadar şaşma olmuyor. Bugun Nasanın her dediği doğru degildir.

örnegin ABD nin aya cıkıp cıkmadığı hala tartışılıyor. Japon bilim adamları NASADAN ABD nin Aya cıktıgınna dair video yu ve bilgiler istediler NASAnın cevabı orjinal videnun arşivlerinde olmadıklarını ve bozulduğunu söylüyerek japon bilim adamlarına vermemişler

Tamamen asılsız yazdıklarınız. Kimmiş 1 mm sapmada dağların denizlerin savrulması gerektiğini söyleyen. Kaynak nedir?

Senin kaynagın varmı ben inanmıyorum inanmakta mecbur degılim o zaman bana acıklama yapsın Nasa yada sen dnyada bu zanana kadar olan depremlede dünyanın yörüngesi kac santim kaymış

Beni ikna etsinler O zaman kabul ederim

kerkezden özür dilrim

Senin kaynagın varmı ben inanmıyorum inanmakta mecbur degılim o zaman bana acıklama yapsın Nasa yada sen dnyada bu zanana kadar olan depremlede dünyanın yörüngesi kac santim kaymış

Beni ikna etsinler O zaman kabul ederim

kerkezden özür dilrim

Okuman da yazın gibi sanırım. Benim kaynak sunacak bir iddiam yok.

Bu Kaymalar Sonucu Güneşin Batıdan Doğması mümkün Olabilir. Depremlerinde (Allahu Teala En İyisini Bilir) Ardı Arkasının Kesileceği Yok.

Kıyamet Alametlerinde Doğuda ve Batıda Yer Çökmeleri Olacak Diye Bildirilenler de Var. Gerçi Olaya Maneviyat Kısmından Baktım Ama Zinnn'de Belirtmiş Ekolojik Dengeyi Bozacaktır..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...