Jump to content

Masaüstü Pc Çöktü...

gokeri

Recommended Posts

Masaüstü bilgisayarım en son 20 saatlik çalışmasının sonucunda bi daha açılmamak üzere çalışırken kendi kendini kapadı. O kadar kurcaladım ettim tozunu aldım vs. açılmıyor, elektrik güç kutusuna kadar geliyor(monitör de elektiriği güç kutusundan alıyor ve monitör çalışıyor) ve sonrasını bilmiyorum, acaba bu sorunun kaynağı ne olabilir ve nasıl bi çözüm yöntemi gerekir?

Anakart yandıysa bunu nasıl anlarız?

Evet sorun power supply da çıktı ama tekrarda bi sorun oluştu şöyleki:

yeni bi power supply aldım 250 vatlık ve bunu bilgisayara bağladım, anakartın hddnin cdromun felam elektriğini bağladım normal bi şekilde taktım fişe çalıştırayım dedim, bu sefer powerdan hddye cdroma gelen kablolar tutuşuyoduki elektiriği kestim, bu neden kaynaklanmış olabilir?

güç kaynağın yanmış olabilir güç kaymağındaki fan çalışıyormu onu bir kontrol et çalışmıyorsa yanmıştır ana kartında bir sorun olacağını zannetmiyorum monütör elektriği güç kaynağından almaz monütörün elektrik düzeni kendi kablosu vardır direk 220 wat alır ayrı çalışır

ekran kartındanda görüntüleri alır bence senin güç kaynağın yanmış olabilir onu kontrolet saygılar

güç kaynağın yanmış olabilir güç kaymağındaki fan çalışıyormu onu bir kontrol et çalışmıyorsa yanmıştır ana kartında bir sorun olacağını zannetmiyorum monütör elektriği güç kaynağından almaz monütörün elektrik düzeni kendi kablosu vardır direk 220 wat alır ayrı çalışır

ekran kartındanda görüntüleri alır bence senin güç kaynağın yanmış olabilir onu kontrolet saygılar

güç kaynağındaki fan çalışmıyor ama bu güç kaynağı eski tiplerden gerçi makine de eski ama neyse, güç kaynağının iki kablo çıkışı var biri normal elektirik almak için kablosu prize takılan diğeri de monitörün güç alması için mönitör kablosunun takılacağı yer, monitör kablosu takılıyken monitörün ışığı yanıyor.

@gokeri monütörün ışığı yanabilir o gücünü ayrı alıyor büyük olasılık senin güç kaynağın yanmıştır diyorum arkadaşlarından rica et elinde fazla

güç kaynağı olan varsa bir dene çalışırsa bir sorun yok çalışmaz ise o zaman başka yerlerde sorun aramak lazım saygılar

güç kaynağındaki fan çalışmıyor ama bu güç kaynağı eski tiplerden gerçi makine de eski ama neyse, güç kaynağının iki kablo çıkışı var biri normal elektirik almak için kablosu prize takılan diğeri de monitörün güç alması için mönitör kablosunun takılacağı yer, monitör kablosu takılıyken monitörün ışığı yanıyor.

Monitöre elektriğin gitmesi power suply'nin illede sağlam olduğu anlamına gelmez. Çünkü monitör elektriği power suply kutusu üzerinden alsada power suply'nin çıkışından değil, girişinden almaktadır. Oysaki önemli olan, power suplynin çıkışındaki elektriktir. Yani anakarta bağlı olan kesimde elektriğin olup olmadığı konusudur. Ve senin power suply fanın dönmediğini göre o power suply mefta olmuştur. Geçmiş olsun.

birader aynısı 2 gün önce okulda oldu

bilgisayar zillere bağlıydi 8 den 5 e kadar hep açıktı

bilgisayar kapandı ve bidaha açılmadı + bide kasayı yeniden bağlayınca patladı

şindi yapman gereken

hazırlık:power suplyi bi kokla acı bi koku varmı

varsa

1- farklı bir power suply dene

2- bios ayarı biliyosan bios pilini 10 dk çıkar elektrk boşalsın

3- tek girişli power suply kullan (uzun süreli kullanım için çift giriş tehlikeli)

4- anakartın yandıysa şöyle bi kokla anlarsın

not: anakartın tamamı yanmaz sadece bir parçayı yakar

çıkarıklır parça ise şanslısın ama on boaard bi parça ise anakarta bye de

Genel olarak kasayı temizlediğimde pek yanma durumuna rastlamadım, kararma koku vs..

power supply ı da içini açarak fanını tozunu felam temizledim onda da bi anormallik yok gibiydi

sadece işlemcinin üstünde fanla birleştiği yerdeki macun fazla kurumuş ve pek bişi kalmamış gibiydi

sistem eski bi sistem ama sadece internet için kullandığımdan pek sorun çıkarmıyordu, gerçi işlemci de amd nin fazla ısınan athlon 2500 lerinden di, belki de o sorun çıkardı...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...