Jump to content

Wireless Mesafesini 5 Katına çıkarın

mucit41

Recommended Posts

wireless "kablosuz modem" mesafesini 5 katına çıkarın "ortalama 1 km"

Böyle bir anten yapmayı çoktan beri düşünüyordum. Burada (Viyana’da) internet, Kablo TV hatları üzerinden dağıtılır. Bu yüzden binaların çoğunda Kablo TV hatları (Telekabel) bulunur. Fakat nedense bizim binada böyle bir hat yok! Bize de internet peynir-ekmek gibi lazım olduğundan mutlaka bir şekilde eve internet bağlamalıydım. Bütün olasılıkları düşünerek yaklaşık 110 metre ötede bulunan ve internet bağlantıları bulunan arkadaşlardan almaya karar verdim. Bunun için metal bir tenekeye WLAN kartına ve WLAN Router’a ihtiyacım oldu. Öncelikle hangi türk markasının burada bedava reklamını yapayım diye düşündüm : ) . Elime ilk geçen bir peynir tenekesi oldu. Şubat tatilini de fırsat bilip hemen kolları sıvadım.
Bu anten için gerekenler:
•WLAN kartına giriş için SMA soket.
SMA.jpg
•Kabloyu tenekeye bağlamak için TNC soketi
Bu parçanın ucuna 1,5 mm kalınlığında 30 mm uzunluğunda bakır bir tel bağlanır. Aslında anten işini bu küçül tel yapıyor.
TNC.jpg
Kablo için M-CRIMP soketi
M-CRIMP.jpg
WLAN kartının girişi küçük antenin girişi de büyük olduğu için bunları birbirine dönüştürmek için kablonun bir ucuna SMA soketi diğer ucuna da M-CRIMP soketini bağladım.
parcalar.jpg

kart_kablo.jpg
Kabloyu yaptıktan sonra sıra anteni yapmaya geldi. Tenekeyi delip SMA soketini bağladıktan sonra antenimiz hazır hale geldi. Elbette anteni duvara bir yerlere tutturmak gerekirdi. Bunu için plastik bir boru bulup tenekenin arkasına monte ettim.
Aşağıda antenimizin bitmiş hailini görüyorsunuz:
ic_gorunus.jpg
bitmis.jpg
Plastiği tenekenin tam arkasından bağladığım için ağırlığını kaldırmayabilir. Bunun için tenekenin ön tarafından tutacak tahtaya doğru bir tel taktım.
Bir de içine su girmemesi için kapağını kapattım fakat bu arada tepesinde açılan deliği unuttum:
kapakli.jpg
Aşağıda ise duvara monte edilmiş halini görüyorsunuz. Sokağın görüntüsüne pek uymadı ama napalım.
monte_edilmis.jpg
karli.jpg
Ve son olarak bütün bunların uğrunda yapıldığı WLAN Router:
router.jpg
Arada 110 metre mesafe olmasına rağmen çekim gücü ve internet hızı gayet iyi:
grafik.jpg

Bir internet macerası da bu şekilde sona ermiş oldu.
İnternet bağlantısı olmayıp da böyle bir şeyi yapmak isteyenelere tavsiye ederim.

Böyle antenler ile daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz:

http://www.antrak.org.tr/gazete/032003/tahir.htm
http://www.antrak.org.tr/gazete/042003/tahir.htm
http://www.antrak.org.tr/gazete/012003/burcak.htm
http://www.turnpoint.net/wireless/cantennahowto.html
kolay gelsin

BAŞKA MODELLER

Konserve kutusundan LNB yapılırmı sorusu bir mühendise soruldugunda olabilir der sonrada hadi ordan lan der ama görünce ?tek kelime ile harika.yokluk neler yaptıyor.mühendislikte aslında bu bence teorileri bilmek ama ezberlememek kafayı çalırmak biraz...Anten uygulaması; derken denemesi kolay olması nedeniyle internette pek çok dikkate Değer Örneğe ulaşılabiliyor.İştete bunlardan birinin, güzel bir anten uygulaması
1wf5.jpg

2mr7.jpg

3iy4.jpg

4qp2.jpg

5sk7.jpg

110m mesafe açık alanlar için gayet yeterli bir mesafe, araya en az bir duvar girdikten asıl mesele yine 100 m çektirebilmek. Benim WUS300 adaptör şu anda iyi iş görüyor, 2/5 sinyal eviyesinde (%36 max sinyal kalitesi) ile modem ile mesafesi en 100m ve modem de tahminim bi odada (modemin de nerde olduğunu bilmiyorum açıkçası :D ).

BAŞKA MODELLER

Konserve kutusundan LNB yapılırmı sorusu bir mühendise soruldugunda olabilir der sonrada hadi ordan lan der ama görünce ?tek kelime ile harika.yokluk neler yaptıyor.mühendislikte aslında bu bence teorileri bilmek ama ezberlememek kafayı çalırmak biraz...Anten uygulaması; derken denemesi kolay olması nedeniyle internette pek çok dikkate Değer Örneğe ulaşılabiliyor.İştete bunlardan birinin, güzel bir anten uygulaması

1wf5.jpg

2mr7.jpg

3iy4.jpg

4qp2.jpg

5sk7.jpg

bu olmamış niye ?

o konserve kutusu sinyali geçirir.

onun için 3 paket monte carlo uzun alın.

daha sonra 3 paketi için.

içindeki folyoyu konserve kutusunun içine sarın.folyonun kağıt tarafı kutuya yapıştırın.parlak kısım iç kesimde kalsin.

böylece biraz daha verim alınır :)

not:Sigara içmeyenler Sigaraları arkadaşlarına dağıtsın :Q

Ayrıca ben hiç bir ekleme yapmadan direk 100 metreye ulaşıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...