Jump to content

Şiir İncelemesi

Mükemmel 

Recommended Posts

Arkadaşlar öğretmen bana böyle bir ödev verdi. Ödev bu;

Verilen şiirleri;

Zihniyet,

Ahenk,

Şiir Dili,

Yapı,

Tema,

Gerçeklik,

Gelenek bakımından inceleyiniz.

Bu konu benim biraz kafamı yordu. Tam olarak anlamadım. Bu konu hakkında bilgi verebilecek kişilere şimdiden teşekkürlerimi sunarım! ...

Verdiği şiir leri Edebi açıdan verdiği kriterlere göre değerlendirmeni istemiş bu

yaptığın değerlendirmelere bakarak size şiir konusun da anlatıklarından ne kadarını

anladığınızı görecek yada sizin şiire alakanazı veya ben tam anlattım dinlememişler demekki

deyip basacak notu :dribble:

Alttakinin Devamı verdiğim adres te Kafana takma olmadı içinden geleni yaz hoca olma dı derse sende benim ödevi edebi olarak incele dersin (Şaka şaka sakın ha..)

Aradığın herşey diyebilirim

Please register to see this content.

"Zihniyet" terimi ile bir dönemdeki sosyal, siyasî , idarî, adlî, askerî, dinî güçlerin, sivil toplum örgütlerinin, ticarî hayatın, eğitim etkinliklerinin birlikte oluşlturdukları ortam ve bunların hiçbirine indirgenemeyen duygu, anlayış ve zevk bütünü kastedilmektedir.

Her sanat eseri yazıldığı dönemin izlerini taşır. Sanatçılar da sosyal bir çevre içerisinde yaşarlar ve içinde yaşadıkları sosyal ve kültürel olaylardan etkilenirler. Şiirlerinde içinde yaşadıkları çağın zihniyetini yansıtırlar.

Bir toplumun bireyleri, o toplumun kültürüyle, gelenek ve görenekleriyle, değer yargılarıyla yetişir. Bu yetişme sonucunda da bireyler, ortak bir zihniyete ulaşırlar. Böylece o toplumun bireyleri, olaylar ve durumlar karşısında benzer tepkiler ortaya koyarlar, benzer davranışlar sergilerler. Yazar ve şairlerin edebî metinlerinde, doğal olarak bu zihniyetin yansıması da görülür. Sanatçılar, yaşamdan aldıkları konuları işlerken, toplumu zihniyetiyle birlikte ele alırlar. Bu zihniyet de dönem dönem değişim gösterir.

Türk edebiyatı başlangıçtan bu güne gelinceye dek kültür, sanat, siyasî ve sosyal alanda pek çok aşamalar geçirmiştir. Bunlar arasında en önemlisi İslamiyetin kabulü (1071) ve Batı uygarlığına dönüş (1860) hareketidir. Bu iki olay toplumun yaşamında sosyal, siyasî kültürel ve ekonomik değişikliklere neden olmuştur. Başlangıçtan bu güne dek gelişen Türk edebiyatı şöyle sınıflandırılır:

Mesela Mehmet Akif Ersoyun yazdığı İstiklal marşımızı ele alırsak

Yazıldığı dönemi zihniyet bakımından en iyi şekil de yansıtan ve bu yüz den edebi olarak

yıllara meydan okuyan bir eser diyebiliriz edebi olarak bu şiir den etkilenmemek münkünmü

Yani bu şekilde dini olarak vereceğin incelemede mesela dini kriterlere uyuyormu ne derece olduğu

10 kriterden 9 umu uyuyor gibi kendi fikirlerini o kriterleri arayarak yazacaksın eksik se dini olarak şu kriteri içermesede

diğer şu kriterlere uyuyor falan diye yorumunu ekliyecen griş gelişme sonuç şeklinde sizden beklediği

uzunlukta yanıtlar vereceksin bazen 3 4 satırda yeterlidir bence bu kurduğun cümlelerin

etkileyici olmasıyla alakalı

İşin aslı çok kazık sormuş ha açıklaması bile zor yani bi düşün bunları size nası anlatmış

sizden ne bekliyor biraz karışık bi durum geleceğin dahilerini mi yetiştiriyor gerçek hayatta ne kadarı kullanılıyor

bilemiyorum

Kolaygelsin saygılar elimden gelen bu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...