Jump to content

Usb Belleğiniz (ventoy) Boot Etme özelliğini Kaybeder Ise;

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

Merhaba TncTR serverler;

Geçen sene 64GB kapasiteli 3.1 usb belleğimi ventoy ile boot haline getirmiştim. Zaman içinde bazı ayar değişikliği yaparken bu belleğim bir süre sonra boot özelliğini kaybetti. Windows'un "disk yönetimi" ekranından var olan bölümleri silip sonra yeni bölüm açmak ve ventoy install ile bu sorun çözülmemiş idi.

Aklıma free bölüm yapılandırma programları ile silmek geldi ve elimde portable olarak bulunan "Macrorit Partition Expert" yazılımı ile USB deki tüm bölümleri silmek geldi. Burada doğru disk/bellek te işlem yaptığınızdan emin olun. USB belleğinizde tüm bölümleri silin ve yeni bölüm olarak FAT32 olarak seçim yaptıkdan sonra üst kısımdaki Kaydet butonu ile işlemi başlatın. Çok hızlı ve sorunsuz şekilde işlemleri yapacak.

Maalesef windows un "Disk Yönetim" aracı bu işler için yetersiz kalıyor.

Daha sonra ventoy ile USB belleğinize yeniden boot özelliği kazandırarak içerisine hem ISO dosyalarınızı hem de aktif kullandığınız program/dosyaları beraber kullanabilirsiniz.

Ben 2 yıla yakın bir süredir RUFUS kullanmıyorum. Gereksiz uzun sürüyor ve disklin tüm kapasitesini 1 adet ISO için harcamak gereksiz. Ayrıca USB bellek içerisine, kapasiteniz ve ihtiyaç duyduğunuz farklı tüm ISO ve kulandığınız dosyaları bir arada taşıma imkanı sağlaması da ayrı güzel

Selamlar

• Like 2