Jump to content

Windows 11 Pro | 24 H 2| 26100.1742 | Performans + Oyuncu | Eylül 2024

fingerprint
 Share

Recommended Posts

cheese16, 16.09.2024 - 12:29 yazdı:

Fingerprint, “geri bildirim” beklediğini belirtmen iyi oldu.

Yaklaşık 30 yıllık masaüstü PC kullanıcısıyım . Son 25 yıl PC’de HOBİ OLARAK çift işletim sistemi kurarım. Ev kullanıcısıyım. Oyunlara karşı ilgim falan yok. Modifiye işlerden hiç anlamam.  

Merak ettiğim çok karmaşık olmayan programlar kurar ve denerim. Beğendiklerimin bir kısmını her zaman PC’me kurarım.

Son yıllarda W10 + W11 kullanıyorum ancak Microsoft işletim sistemlerine çok “inatçı” özelliklerini artırdığı (defender, co-pilot gibi) katarak kullanıcıyı bıktırmaya başladı.

Ben de modifiye sistemlere yöneldim. Dün, yeni bir SSD üzerine senin hazırladığın,

C partisyona: “W10 Pro - Home  19045.4780  X64  Ağustos 2024” ve

D partisyona: da: “W11 Iot LTSC 2024  24 H 2  26100.1000  Performans + Oyuncu” kurdum.

İkisi de rahat kuruldu ve sorun yaşamadım.

İkisinde de “sistem geri yükleme” çalışıyor. Favori programları kurmada sorun yaşamadım.

Emeklerin için bu vesile ile tekrar teşekkür ederim. Klavyene sağlık, kolay gelsin..

Yardım ricassı; arkadaşlar burada tarif ettiğim C partisyondaki W10 kulanmaya başlayınca ESET Endpoint Antivirus 5.0.2272.7  Katılımsız kurdum. Bugün şöyle oldu: bütün katılımsız programları karantinaya almaya çalışıyor ve engelliyor. Eseti "geri yükleme programı" ile kaldırınca herşey normale döndü. Eset hep böyle yapıyor. Ayni eset versiyonu W11 de böyle yapmıyor. W10 için hangi antivirusu kurmalıyuım?

Hocam siz bir ara Defender engelleme için bir reg dosyası paylaşmıştınız. Hem engelliyor hemde kaldıranlar için tekrar kurulmasını engelliyordu. 24H2 için böyle bir reg dosyası var mı yoksa ilk paylaştığınız bunun içinde geçerli mi?

pivok, 15.09.2024 - 22:12 yazdı:

win 1o kullanıyorum pro mod sistem acaba bu sistem oyunlarda fark yapar mı

Windows 11 in oyunlarda daha iyi olduğu yönünde iletişimler görüyorum.

AdemYakups, 16.09.2024 - 00:46 yazdı:

Dostum başarılar iyi forumlar.

Şuan 1 bilgisayarımda w11 23h2 var diğerinde W10 21H2 var.

Virtualbox kullnıyorsundur tahmin ediyorum

win10da  canavar gibi çalışırken w11de performansı düşük. Sende durum nasıl. Diğer sanallaştırma uygulamalarında sorun yok bu arada misal Android Emu gibi. 5snyede açılıyor. Hiçbir sanallaştırma seçeneği aktif olmamasına rağmen yavaş. Deneme fırsatın varsa 23h2/24h2 bakabilir misin.

Ayrıca  micropzort 24h2 güncellemesi ile unnattend seçeneğinin içine etti.

Üstadım başta siz olmak üzere iletilerine geç cevap verdiğim için özür dilerim. (Bu durumun yoğunluğumdan dolayı olduğunu belirmek isterim)

Virtualbox'un değişik sistemlerdeki performansı konusunda; böyle bir durum hissetmediğimi belirtmek isterim, böyle bir durum varmı diye özel olarak karşılaştırma yapmadım.

TosunPASA, 17.09.2024 - 11:23 yazdı:

bu versiyona StartIsBack kurulmuyor. herkesin bilgisine

kendi sitesinden trial olan StartAllBack_3.8.8_setup.exe ile kurulum yapabilirsiniz

arkadaşlarımız yeni bir katılımsız kurulum hazırlayana kadar   😄

şuan 10-11gb kadar ram harcıyorken, %10 cpu kullanımım var.

Chrome da 13 sayfa kadar açık. BlueStacks de 1 android emülatör çalışıyor. 1 adet oyunum açık. 1 scrcpy ile tlf u pc ye aktarıyorum.

gpu kullanımı %21 seviyelerinde ve 45derece. kaspersky KIS yüklü.

performans değerleri kabul edilebilir değerlerde

emeğine sağlık. dün kurdum.

yeni sistem kurma sebebime gelince. KIS'in trial özelliği bitince bir şekilde E diskime yazmayı engelleyen bir durum ortaya çıktı.

Özel yeni birşeyler yapmadığım halde. hatayı aramak yerine yeni win11 yüklemek daha kolay gözüktü.

Genellikle @KiNGHaZe katılımsızlarını kullanıyorum ve StartAllBack_3.8.2 kuruluyor sıkıntısız.

Ayrıca geri bildirim için teşekkürler.

ugacomtr, 17.09.2024 - 22:07 yazdı:

Hocam sizin eski nick Tr_by mıydı? 

Evet TR_by = fingerprint

reosman, 18.09.2024 - 13:40 yazdı:

Hocam maalesef işe yaramadı

24H2 sistemlerde bende de ağdaki ağlar bazen görünür oluyor bazen görünmüyor.

24H2 sistemlerdeki bugların bazıların halen düzeltemediler, 23H2 bu konuda daha stabil.

• Like 1
  • Thanks 2

fingerprint, 4 saat önce yazdı:

Windows 11 in oyunlarda daha iyi olduğu yönünde iletişimler görüyorum.

Üstadım başta siz olmak üzere iletilerine geç cevap verdiğim için özür dilerim. (Bu durumun yoğunluğumdan dolayı olduğunu belirmek isterim)

Virtualbox'un değişik sistemlerdeki performansı konusunda; böyle bir durum hissetmediğimi belirtmek isterim, böyle bir durum varmı diye özel olarak karşılaştırma yapmadım.

Rica ederim dostum Allah kolaylık versin sorun yok. Başarılar.

Harika gidiyorsun.

• Like 1
  • Thanks 1

Eline sağlık hocam bir kaç sorum olacaktı.

1-) Admin hesabı ile mi açılıyor ? Sorma nedenim sizde bilirsiniz ki admin ve normal kullanıcı hesapları arasında ki performans değişikliği

2-) Sistemim için sizce hangisi daha iyi olur 10 mu 11 mi ?

-3700x | B550 Aorus Master | 4000 mhz 32 GB ram | 3070 TI | 1 TB Gen4 M2 SSD ve 1 TB Gen3 SSD

3-) Sistemim kötü değil fakat defender ve smart screen olmasını istemediğim için Lite kurmak istiyorum. Güncellemeler açık bırakırsam bunlar tekrardan gelir mi ?

4-) İlk kurulumu internete bağlanmadan mı yapayım ?

iSynx, 6 saat önce yazdı:

Eline sağlık hocam bir kaç sorum olacaktı.

1-) Admin hesabı ile mi açılıyor ? Sorma nedenim sizde bilirsiniz ki admin ve normal kullanıcı hesapları arasında ki performans değişikliği

2-) Sistemim için sizce hangisi daha iyi olur 10 mu 11 mi ?

-3700x | B550 Aorus Master | 4000 mhz 32 GB ram | 3070 TI | 1 TB Gen4 M2 SSD ve 1 TB Gen3 SSD

3-) Sistemim kötü değil fakat defender ve smart screen olmasını istemediğim için Lite kurmak istiyorum. Güncellemeler açık bırakırsam bunlar tekrardan gelir mi ?

4-) İlk kurulumu internete bağlanmadan mı yapayım ?

Kendi kullanıcı adınızı belirliyorsunuz, sadece kullanıcı adı ve parola belirleme ekranları gelir kurulumda, diğer bölümler atlatılmıştır.

Windows 11 sizin donanımda uygun olur.

Defender kısmen geri gelsede siz bunu farketmezsiniz bile, çünkü hizmetler vs. komple devre dışıdır, bundan dolayı Defender ve Smartscreen sizi kesinlikle rahatsız etmez.

İlk kurulumda sadece kullanıcı adı ve parola belirleme ekranını göreceksiniz, diğer bölümleri görmeyeceksiniz bile, böylece yerel kullanıcı olarak kurulum yapmış olacaksınız.

Defender geri gelirse veya başka bir defenderli sistem kurarsanız aşağıdaki hazırladığım program ile tekrar kaldırabılırlsınız.

Defender Kaldırma Programı indir:  

Please register to see this content.

ArminVB, 1 saat önce yazdı:

hocam modlu sistemi kurmuştum. son gelen güncelleme yüklenmiyor.

resim.png.685f0af93e4ad8facc8486bacbaae37f.png

Önizleme güncellemesini yukleyememişsiniz, bende yüklendi ama keşke yüklemeseydim, bu güncelleme sorunlu bence, önceki Acronis yedeğimi de silmiş bulundum, bu güncellemeli halini yedeklemiştim, keşke önceki yedeğimi silmeseydim diyorum şimdi.

Bence önümüzdeki salı günü 20.00 dan sonra verilecek güncellemeyi bekleyin ve o güncellemeyi yüklemeye çalışın.

1.png.1f68a1644d62691c51005e0225342294.png

2.png.a0c3d6b35dc0a1ecb57ebc785d87e859.png

• Like 3

fingerprint, 18 saat önce yazdı:

Kendi kullanıcı adınızı belirliyorsunuz, sadece kullanıcı adı ve parola belirleme ekranları gelir kurulumda, diğer bölümler atlatılmıştır.

Windows 11 sizin donanımda uygun olur.

Defender kısmen geri gelsede siz bunu farketmezsiniz bile, çünkü hizmetler vs. komple devre dışıdır, bundan dolayı Defender ve Smartscreen sizi kesinlikle rahatsız etmez.

İlk kurulumda sadece kullanıcı adı ve parola belirleme ekranını göreceksiniz, diğer bölümleri görmeyeceksiniz bile, böylece yerel kullanıcı olarak kurulum yapmış olacaksınız.

Defender geri gelirse veya başka bir defenderli sistem kurarsanız aşağıdaki hazırladığım program ile tekrar kaldırabılırlsınız.

Defender Kaldırma Programı indir:  

Önizleme güncellemesini yukleyememişsiniz, bende yüklendi ama keşke yüklemeseydim, bu güncelleme sorunlu bence, önceki Acronis yedeğimi de silmiş bulundum, bu güncellemeli halini yedeklemiştim, keşke önceki yedeğimi silmeseydim diyorum şimdi.

Bence önümüzdeki salı günü 20.00 dan sonra verilecek güncellemeyi bekleyin ve o güncellemeyi yüklemeye çalışın.

1.png.1f68a1644d62691c51005e0225342294.png

2.png.a0c3d6b35dc0a1ecb57ebc785d87e859.png

Çok teşekkür ederim hocam. Benim sormak istediğim soru şuydu aslında admin olarak hesap açınca performans farkı oluyordu. Bu insider sürümlerinde vardı. Şimdi 24H2 'de normal kullanıcı olarak açsak bile o admin hesabında ki gibi performans farkı oluyor mu ?

iSynx, 5 saat önce yazdı:

Çok teşekkür ederim hocam. Benim sormak istediğim soru şuydu aslında admin olarak hesap açınca performans farkı oluyordu. Bu insider sürümlerinde vardı. Şimdi 24H2 'de normal kullanıcı olarak açsak bile o admin hesabında ki gibi performans farkı oluyor mu ?

İsoyu indirdiğiniz haliyle kurulum yaparsanız kendi belirleyeceğiniz isimde yerel hesapla Admin yetkilerinde kurulum yapmış olursunuz.

Yok ben Administrator hesabıyla kurulum yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdan indireceğiniz autounattend.xml dosyasını rardan çıkarıp iso ana dizininde bulun aynı isimdeki dosya ile değiştirirseniz veya usb ye yazdırdıysanız usb ana dizinindeki aynı isimli dosya ile değiştirip kuruluma başlarsanız sadece kurulacak disk alanını belirledikten sonra masaüstü gelene kadar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan Administrator hesabıyla kurulum sağlanır.

indir: 

• Like 1

fingerprint, 34 dakika önce yazdı:

İsoyu indirdiğiniz haliyle kurulum yaparsanız kendi belirleyeceğiniz isimde yerel hesapla Admin yetkilerinde kurulum yapmış olursunuz.

Yok ben Administrator hesabıyla kurulum yapmak istiyorum diyorsanız aşağıdan indireceğiniz autounattend.xml dosyasını rardan çıkarıp iso ana dizininde bulun aynı isimdeki dosya ile değiştirirseniz veya usb ye yazdırdıysanız usb ana dizinindeki aynı isimli dosya ile değiştirip kuruluma başlarsanız sadece kurulacak disk alanını belirledikten sonra masaüstü gelene kadar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan Administrator hesabıyla kurulum sağlanır.

indir: 

Bu linteki dosya ile win 8.1 kurulumda yapabilir miyiz. Müdahelesiz kuruluma ihtiyacım var da

Posted (edited)
shift12, 21 dakika önce yazdı:

Bu linteki dosya ile win 8.1 kurulumda yapabilir miyiz. Müdahelesiz kuruluma ihtiyacım var da

Evet yapabilirsiniz, kendim denemiş ve yapmıştım.

Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatın yoksa çeşitli hatalara yol açar. hatta 2 defa restart yapın.

Edited by fingerprint
  • Like 1

fingerprint, 1 saat önce yazdı:

indir: 

usb ye ventoy kurdum içindeki işletim sistemi sayısı fazla ventoyda iso dosyalarının yanına atsam çalışırmı yoksa tüm isoların ayrı ayrı içinemi atmam lazım

gokanuysal, 13 dakika önce yazdı:

usb ye ventoy kurdum içindeki işletim sistemi sayısı fazla ventoyda iso dosyalarının yanına atsam çalışırmı yoksa tüm isoların ayrı ayrı içinemi atmam lazım

Aşağıdaki konuda anlatılılmış ventoyda .xml kullanımı.

• Like 1

akillialtay1995, 34 dakika önce yazdı:

Sen Monster laptopta ilk sürücülerin geldiği ekranda sen biçimlendirme mi yaptın? Yoksa sil ve yeni diyerek mi yaptın? Lenovo laptopıma kuracağım için bunu sordum.

Sıfırdan kurulum yaptım bütün sürücüleri silip driverları da elle kurdum. Driver sorununu da çözdüm. Erişim engellendi denilen dosyayı sildim kurdu. Şimdilik sıkıntı yok sistemde 

• Like 1

Sistemi kurdum genel olarak Bi sorun yok gördüğüm sorunlar şunlar. Sağ alttaki hızlı ayarlar menüsü düzenlemiyor wifi Bluetooth olan kısım. Birde elimde katılımsız office programları var hangisini açsam programı direk bozuyor böyle hata veriyor. 

spacer.png

Edited by tgykya1934

tgykya1934, 27 dakika önce yazdı:

Sistemi kurdum genel olarak Bi sorun yok gördüğüm sorunlar şunlar. Sağ alttaki hızlı ayarlar menüsü düzenlemiyor wifi Bluetooth olan kısım. Birde elimde katılımsız office programları var hangisini açsam programı direk bozuyor böyle hata veriyor. 

Gördüğüm kadarı ile 16 bit exe olarak hazırlanmış ofis exe si X64 sistemlerde çalışmaz, aşağıdaki MS Office 2003-2016 Lite AIO ile deneyin veya yeni sürüm ofisler kullanın 24H2 için.

Bildirim alanının neden düzenlenmediğini anlamadım doğrusu, kendim mini olanı uzun süre kullandım ve bu alanı düzenlediğimi gayet net hatırlıyorum.

MS Office 2003-2016 Lite AIO indir: 

fingerprint, 1 saat önce yazdı:

Gördüğüm kadarı ile 16 bit exe olarak hazırlanmış ofis exe si X64 sistemlerde çalışmaz, aşağıdaki MS Office 2003-2016 Lite AIO ile deneyin veya yeni sürüm ofisler kullanın 24H2 için.

Bildirim alanının neden düzenlenmediğini anlamadım doğrusu, kendim mini olanı uzun süre kullandım ve bu alanı düzenlediğimi gayet net hatırlıyorum.

MS Office 2003-2016 Lite AIO indir: 

Teşekkürler. ama neden exe nin kendisini bozuyor peki onu anlamadım direk çalıştırınca o exeyi çalışmaz hale getiriyor. Hızlı menü düzenleme yok kalem işareti çıkmıyor yukarı aşagı var sadece. 

• Like 1

tgykya1934, 22 dakika önce yazdı:

Teşekkürler. ama neden exe nin kendisini bozuyor peki onu anlamadım direk çalıştırınca o exeyi çalışmaz hale getiriyor. Hızlı menü düzenleme yok kalem işareti çıkmıyor yukarı aşagı var sadece. 

Bence sisteminizde virüs taraması yapın, programlardan zararlı bulaşmıştır diye tahmin ediyorum.

Düzeltme; Önceki iletimde 23H2 paylaşımım zannederek hızlı menü hakkında düzenleme yaptığımı belirtmiştim, yeni farkettim 24H2 konum olduğunu, 24H2 de hızlı meni düzenleme bulunmuyor, sadece hızlı menüdeki menüleri tutup yerlerini değiştirebiliyorsunuz. 

Edited by fingerprint

fingerprint, 39 dakika önce yazdı:

Bence sisteminizde virüs taraması yapın, programlardan zararlı bulaşmıştır diye tahmin ediyorum.

Düzeltme; Önceki iletimde 23H2 paylaşımım zannederek hızlı menü hakkında düzenleme yaptığımı belirtmiştim, yeni farkettim 24H2 konum olduğunu, 24H2 de hızlı meni düzenleme bulunmuyor, sadece hızlı menüdeki menüleri tutup yerlerini değiştirebiliyorsunuz. 

Yapacak birşey yok o zaman ama kaldırmaları saçma çalışan birşeyi 23H2 kursak daha mantıklı. Başka Windows kurduğumda defender sürekli devreye girdi bazı katılımsızları sildi acaba officelere demi müdahele etti. 

• Like 1

tgykya1934, 28 dakika önce yazdı:

Yapacak birşey yok o zaman ama kaldırmaları saçma çalışan birşeyi 23H2 kursak daha mantıklı. Başka Windows kurduğumda defender sürekli devreye girdi bazı katılımsızları sildi acaba officelere demi müdahele etti. 

Özellikle Defender exelere her zaman zarar verir, silmesede bozabilir. Bunu bqşka antivirüsler de yapab8liyor.

O nedenle exe dosyalarımı rarlı olarak arşivlerim, kullanacağım zaman rardan çıkarıp kurarım, böylece hem zarar görmez hemde virüs bulaşmaz.

• Thanks 1