Jump to content

Notebook Wi̇fi̇ Kartını Masaüstü Bilgisayara Takma ( Anakarta )

Alphonso_Elric
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bir konuda düşüncenizi almak istedim, oyun notebook um var fakat masaüstü bilgisayar kullanmasını seven biriyim, daha önce doğrudan modemden kablo ile alıyordum neti, daha büyük bir eve geçtim ve evin orasına burasına kablo döşemek istemiyorum döşeyemeyeceğimden değil çirkin bir görüntü olmasın estetik açıdan, masaüstü ile modem arasında mesafe biraz var kullanmak istediğim yerle modem arasında aşağıdaki ürünleri aldım, 

https://www.hepsiburada.com/dnr-bilisim-1300mbps-usb3-0-wifi-5-adaptoru-dual-band-2-4g-5ghz-kablosuz-wifi-anten-usb-ethernet-ag-karti-pm-HBC00005OQ2Y1

bunda sürekli kesilmeler oldu çok kötüydü bunu bıraktım aşağıdakini aldım şuan bunu kullanıyorum ama hız testide bu şekilde (100 civarı alıyorum normalde)

https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wn881nd-300-mbps-n-kablosuz-2x2dbi-degistirilebilir-antenli-pci-express-adaptor-pm-bd303408

16673788316.png

oyun notebookum ile aynı yerde wifi test yapıyorum 100 civarı alıyorum fazlasıyla.

aklıma şu geldi sonra eski kullanmadığım ve yedek parça yaptığım eski notebookumda bulunan wifi kartını söktüm aşağıdaki aparat tarzı bir ürün ile kartı ana masaüstü bilgisayarımın PCI bölümüne takmayı düşünüyorum sizce almam gereken hızı alabilir miyim düşünceniz veya bu konuda çözüm ve önerileriniz nedir teşekkür ederim.

https://www.hepsiburada.com/decisive-pc-icin-harici-2-antenli-kablosuz-kart-wifi-mini-pci-e-express-pci-e-adaptoru-yurt-disindan-p-HBCV00005DLLEH 

Edited by Alphonso_Elric

• Alphonso_Elric changed the title to Notebook Wi̇fi̇ Kartını Masaüstü Bilgisayara Takma ( Anakarta )

Dostum açıkcası yapılabiliyor olması gerekir fakat modem özelliklerini bilmiyorum. 100mbs ile 21 baya açıklık var.

Wifi kartı alırken 6E standartlarına bak derim gidipte boşa 4 bitti gerçide Wifi5 standardı alma. Wifi6 yada Wifi7 standartlı anakartına uygun birşey bakabilirsin.

Dnr bilişim yazan wifi5 görünüyor fena değil alınır wifi6ya bakabilriisin.

Ya da

Sinyal arttırıcı adaptör veya paraya kıyarım  hızımı artırırm dersen Mesh sistemlere bakabilirsin.

Please register to see this content.

• Like 1

AdemYakups, 21 dakika önce yazdı:

Dostum açıkcası yapılabiliyor olması gerekir fakat modem özelliklerini bilmiyorum. 100mbs ile 21 baya açıklık var.

Wifi kartı alırken 6E standartlarına bak derim gidipte boşa 4 bitti gerçide Wifi5 standardı alma. Wifi6 yada Wifi7 standartlı anakartına uygun birşey bakabilirsin.

Dnr bilişim yazan wifi5 görünüyor fena değil alınır wifi6ya bakabilriisin.

Ya da

Sinyal arttırıcı adaptör veya paraya kıyarım  hızımı artırırm dersen Mesh sistemlere bakabilirsin.

İlgin ve değerlendirmen için teşekkür ederim.  

bundan var kullanıyorum ama anlamadığım oyun notebookumu masaüstünün kasa yanında wifi bağlayıp test yapıyorum 100 e yakın alıyorum. Bundan da şu sonucu çıkardım notebook wifi kartını kullanabilirsem 100 olmasa da 50-60 civarı alırım diye tahmin ediyorum o da bana yeter ama denemem gerekecek. Teşekkürler tekrardan. 

Kaliteli bir wireless sistemi için en önemli bilgi metrekare bilgisidir. Ayrıca tek kat mı dubleks mi, modem nerede konumlanıyor gibi soruların cevabına göre bir sistem önerisi yapılması en doğrusudur. Ben bu konuda sizlere bazı bilgiler vereyim.

Üsttekl linkteki ürün hiçbir işe yaramaz. Çünkü wireless çipi Realtek. Realtek çipler, rakiplerine göre daha düşük performans gösterir. Yani bu ürünün verimsiz olmasına şaşırmamak gerek. 

Bu ürünün ise iki sürümü var. v1 sürümü Atheros chip. Atheros'lar genelde iyi performans verir; üzmez. v2 sürümü ise Realtek. Sizdekinin sürümüne göre bir yorum yapabiliriz.

Gelelim genelgeçer bilgilere ve kendi tavsiyelerime.

Wireless kullanarak yüksek hızlara çıkmak istiyorsanız ilk olarak 2.4 GHz bandını devreden çıkarıp 5 GHz bandına yönelmeniz gereklidir. Wifi4 - 2.4 GHz bandındaki maksimum hız olan 300 Mbps hızı almak için hem wireless vericinin hem wireless alıcının 2x2 bağlantı kurabilme şartı bulunmakta. Nadir sağlanır. Genelde 1x1 bağlantı kurulur; bu da 144.5 Mbps hıza denktir. Ayrıca 2.4 GHz bandı genel olarak dolu bir bant olup sinyallerin üst üste binmesi sebebiyle teorik hızlara çok nadir çıkılır. Bu yüzden Wifi4 2.4 GHz bandında düşük hız almanız normaldir.

Eviniz gerçekten büyük bir evse yapılması gereken yatırım mesh sistem yatırımıdır. TP-Link'in Wifi7 deco mesh sistemleri var. Parayı verip mesh sisteminizi kuracaksınız ve keyfinize bakacaksınız. Uzun yıllar kullanacağınız bir wireless sisteminiz olacaktır. Wifi7 çok pahalı geliyor derseniz de aynı sistemi Wifi6 ile kuracaksınız. 

Kasanız için gereken ise PCIE X1 slotuna takılan bir wireless kartı almanız. Burada yapmanız gereken wireless çipinin kaliteli bir marka olması. Windows ağırlıklı kullanım yapıyorsanız Intel çipli bir wireless kart öneririm.. Intel wireless çipler çok gelişti ve rakiplerini adeta solluyor. Sürücüler oturaklı ve kopma sorunu yaşamazsınız. 

Şöyle bir ürün alırsanız kasanızın wireless sorunu uzun bir süre çözülmüş olur. Wifi6 destekli bir wireless kart. Bence yeter.

Ha, ben çok para vermek istemiyorum derseniz de estetik bir şekilde Ethernet kablosu çekmek en doğru çözümdür.

Hayırlı akşamlar :)

• Like 1
  • Thanks 1

Alphonso_Elric, 13 dakika önce yazdı:

Tşk güzel insan yorumun için. 

bu olabilir.

Rica ederim. Modeminizin marka modelini de paylaşabilirseniz daha sağlıklı bir yorum yapılabilir.
Söylemeyi unuttum şimdi aklıma geldi. Oyun laptopunuzun wireless çipinin marka modelini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Edited by TheRifleman
  • Like 1

Alphonso_Elric, 8 dakika önce yazdı:

Modem

Modem Wifi6 destekliyor; güzel. Wifi6 destekli wireless kartla (benim önerdiğim kart olur gözüküyor) bağlanırsanız yüksek hız alabilirsiniz. Önce wireless kartı alıp deneyin. Yetersiz gelirse, duruma göre mesh sistem kurmanız gerekebilir. Yalnız, her şekilde iyi bir wireless karta ihtiyacınız var :)

Modemde de 2.4 GHz ve 5 GHz ağları ayırabiliyorsanız ayırmanız faydalı olabilir. Birleşik ve ayrık ağları test edip denersiniz. Kritik nokta, bilgisayarınızın bağlanması gereken ağ 5 GHz ağı olmalı.

Oyun laptopunuza "Wi-Fi Scanner" adlı programı yükleyerek bilgisayarınızın olduğu yerdeki wireless sinyallerini de ölçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hangi frekanstan bağlanıyorsunuz (2.4 mü 5 mi), hangi standart kullanılıyor (802.11n, 802.11ac, 802.11ax), sinyal seviyesi nasıl, bunların ekran görüntüsünü de paylaşabilirseniz daha sağlıklı bir yorumlama yapabiliriz.

Edited by TheRifleman
  • Like 1

Merhaba hocam. Aynı dertten bende de vardı. Evimde Turkcell Superonline 200 Mbps Fiber internet var. 4+1 evde oturduğumdan evin birçok kısmında Wi-Fi çekmeme sorunu yaşıyordum.

Superonline'ın standart Wi-Fi 6 modemi çok yetersiz iki duvar geçince sinyal çok düşüyor ne yazık ki.

2.4 ve 5 Ghz özellikli Wi-Fi 6 uyumlu bir menzil genişletici lazım size de. Çok araştırdım TP Link, Xiaomi vs. Ve en iyisi olarak; TENDA A23 Çift Bantlı Wi-Fi 6 Menzil Genişletici yi aldım.

Çok memnunum. Tavsiye ederim hocam.

Ürün linki; 

Satış linki; 

• Like 1

@Alphonso_Elric dostum modeminin model markasını görünce ve aynı konumda 2 bilgisayarda kıyaslama yaptığın için hiç birşey sormaya gerek duymadan bende de bulunan şu fiyat/ performans ürününü al kullan yak bir sigara koy bir double, bak keyfine hoşuna giderse devam gitmezse 1 ay iade hakkın var. İyi günler 

• Like 2

Değerlendireceğim üstadım teşekkür ederim, eline sağlık.

Senkron2, 11 saat önce yazdı:

@Alphonso_Elric dostum modeminin model markasını görünce ve aynı konumda 2 bilgisayarda kıyaslama yaptığın için hiç birşey sormaya gerek duymadan bende de bulunan şu fiyat/ performans ürününü al kullan yak bir sigara koy bir double, bak keyfine hoşuna giderse devam gitmezse 1 ay iade hakkın var. İyi günler 

• Like 1

Alphonso_Elric, 26.08.2024 - 21:37 yazdı:

Arkadaşlar bir konuda düşüncenizi almak istedim, oyun notebook um var fakat masaüstü bilgisayar kullanmasını seven biriyim, daha önce doğrudan modemden kablo ile alıyordum neti, daha büyük bir eve geçtim ve evin orasına burasına kablo döşemek istemiyorum döşeyemeyeceğimden değil çirkin bir görüntü olmasın estetik açıdan, masaüstü ile modem arasında mesafe biraz var kullanmak istediğim yerle modem arasında aşağıdaki ürünleri aldım, 

bunda sürekli kesilmeler oldu çok kötüydü bunu bıraktım aşağıdakini aldım şuan bunu kullanıyorum ama hız testide bu şekilde (100 civarı alıyorum normalde)

oyun notebookum ile aynı yerde wifi test yapıyorum 100 civarı alıyorum fazlasıyla.

aklıma şu geldi sonra eski kullanmadığım ve yedek parça yaptığım eski notebookumda bulunan wifi kartını söktüm aşağıdaki aparat tarzı bir ürün ile kartı ana masaüstü bilgisayarımın PCI bölümüne takmayı düşünüyorum sizce almam gereken hızı alabilir miyim düşünceniz veya bu konuda çözüm ve önerileriniz nedir teşekkür ederim.

Deneyip görebilirsiniz aslında ama, söktüğünüz notebook ile tam uyumlu çalışan wifi kartı. Bir aparat aracı kullanacağınız için, masaüsütünde tam verimli olmayabilir. Yine de denemek lazım. Saygılarımla...

Alphonso_Elric, 35 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar daha basit yöntemle sorunu çözdüm tek eksisi bilgisayarı her açtığımda nete bağlamam gerekiyor. Oda kabul edilebilir bir eksi. Ortalama bu hız yeterli fazlasıyla. Herkese teşekkür ederim.

Bu yazınızı yeni gördüm. Bilgisayarı her açtığınızda otomatik nete bağlansın isterseniz; bir bat dosyası oluşturup içeriğe; ipconfig \renew  yazarsanız ve bat dosyasını açılışta çalıştır kısmına eklerseniz. Otomatik bağlanabilirsiniz. Uyguladığınız yöntemi bilmiyorum ama neti kesmek ve kestikten sonra aktif etmek için bu komutu kullanıyorum. Kesen komutu yazmadım, size aktif eden komut lazım. Bu arada kullandığım karakter terste olabilir, telefondan yazıyorum, ezberimde değil. Saygılarımla... 

• Like 1

Eski telefonumu WİFİ 5ghz bağladım, daha sonra ayarlar ortak erişim noktasından USB kablo ile ile bilgisayara aktardım basit ama etkili, yani eski telefonu rooter olarak kullanıyorum, telefonun şarjının bitme olayında yok zaten kablo ile bilgisayara takılı olduğu için  tek sorun her makine açılında eski telefonumdan USB ile bağlantı tikini açmam gerekiyor, makineyi kapatmasam zaten sorun yok, bu durumda benim için kabul edilebilir bir sorun yeter ki bu hızı alayım kabloda çekmek istemiyordum çözümü böyle bulmuş oldum. :)

Buda şimdi yaptığım hız testi.

16683311076.png

• Like 4

Alphonso_Elric, 1 saat önce yazdı:

Eski telefonumu WİFİ 5ghz bağladım, daha sonra ayarlar ortak erişim noktasından USB kablo ile ile bilgisayara aktardım basit ama etkili, yani eski telefonu rooter olarak kullanıyorum, telefonun şarjının bitme olayında yok zaten kablo ile bilgisayara takılı olduğu için  tek sorun her makine açılında eski telefonumdan USB ile bağlantı tikini açmam gerekiyor, makineyi kapatmasam zaten sorun yok, bu durumda benim için kabul edilebilir bir sorun yeter ki bu hızı alayım kabloda çekmek istemiyordum çözümü böyle bulmuş oldum. :)

bencede en mantıklı çözüm bulmuşsun tebrikler.

varmı? güzel bişi gözümüzü aydınlatacak :D W

Hocam Türkiye'de bu kaliteli kartları bulması gerçekten zor. Benim tavsiyem FENVI markasından kaliteli bir PCI kart almanız yönünde olur. O telefon hilesi benim de aklıma geldi. Bahsedecektim ama siz önceden bulmuşsunuz.

Bu kartın içinden Wi-Fi kartını söküp laptopa takarak AX210'ü laptopla kullanmanız da ayrıca mümkün. Bunların negatif tarafı masaüstü ile Bluetooth'u kullanmak istiyorsanız ön USB 2.0 portlarından birine bu karttan çıkan kabloyu takmanız gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Bluetooth'un kendisi asla PCI-E ile doğrudan bağlanamıyor. Yani laptoplarda da zaten Bluetooth bağlantısı çoğu zaman USB 2.0 standardından bağlı görünüyor. Öyle bir saçmalık var.

Ucuz ürünlerde 20Mbps ve yüksek pinglerden fazlasını pek beklemeyin derim. Ucuza verecek paranız olmasın. Ha bu yurtdışı işine girereseniz de şu 30 Euro işine dikkat edin, canınız sıkılmasın.

Windows 7 Embedded Tiny PC'de bu kartların driver'i var mıdır üstad. 😄

• Like 1

Alphonso_Elric, 28.08.2024 - 22:57 yazdı:

Güzel bir çözüm olmuş güle güle kullanın. Telefonunuz problem yaparsa konuda paylaşılan TP-Link'in wireless adaptörlerinden (USB ve PCI-E) alabilirsiniz. Kolay gelsin.

• Like 1