Jump to content

Windows 10 Windows Gezgini Simgesini Değiştirme [destek Talebi]

StrangeVolunteer
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Windows 10 üzerinde simge değişikliği yapmak istiyorum. Birçok .dll dosyasını düzenledim. Bir problem çıkmadı. Ancak "explorer.exe" dosyasının simgesini değiştiremiyorum.

Windows gezgininin (explorer.exe) simgesini, "Restorator, Resource Hacker, IcoFX" vb. programlarla değiştirdim. Ancak her defasında Windows dosya imza doğrulaması hatası verdi ve siyah ekranda kaldı.

Bir hatayla karşılaşmadan Windows gezgini simgesini nasıl değiştirebilirim?

Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler..

Kullanacağınız, sistemin explorer.exe sini kopyalayıp bir kenara alın ve onda ikon değiştirip yerine koyun.

237713196_2024-8-149-7-29.png.4ddffb94f5de0ab6556c47a383d6f9eb.png Burda ikon harici bir şey değiştirmeye kalkarsanız. Aynı şekilde kullandığınız araçla ordaki resim vb... dışarı çıkartın onu düzenleyin aynen yerine koyun. 

StrangeVolunteer, 9 saat önce yazdı:

Merhaba,

Windows 10 üzerinde simge değişikliği yapmak istiyorum. Birçok .dll dosyasını düzenledim. Bir problem çıkmadı. Ancak "explorer.exe" dosyasının simgesini değiştiremiyorum.

Windows gezgininin (explorer.exe) simgesini, "Restorator, Resource Hacker, IcoFX" vb. programlarla değiştirdim. Ancak her defasında Windows dosya imza doğrulaması hatası verdi ve siyah ekranda kaldı.

Teşekkürler..

Öncelikle birşey sormam lazım.

Görev çubuğunda yer alan simgeden mi bahsediyorsunuz?

alcalmc, Bir saat önce yazdı:

Kullanacağınız, sistemin explorer.exe sini kopyalayıp bir kenara alın ve onda ikon değiştirip yerine koyun.

237713196_2024-8-149-7-29.png.4ddffb94f5de0ab6556c47a383d6f9eb.png Burda ikon harici bir şey değiştirmeye kalkarsanız. Aynı şekilde kullandığınız araçla ordaki resim vb... dışarı çıkartın onu düzenleyin aynen yerine koyun. 

Bu yöntemi denedim. Sadece Icon içersinde bulunan Explorer simgesini değiştirdim. Orijinali dosya ile değiştrip Windows'u tekrar başlattığımda siyah ekranda kaldı. Hata olarak da dosya dijital imzasını doğrulayamadı, üçüncü taraf yazılım yapmış olabilir vb. bir hatayla karşılaştım.

del7erly, 16 dakika önce yazdı:

Öncelikle birşey sormam lazım.

Görev çubuğunda yer alan simgeden mi bahsediyorsunuz?

Doğru hocam, görev çubuğunda bulunan Windows gezgini simgesi.

Kısayol oluşturup, onun simgesini değiştirip sabitlemek yerine tamamen C\Windows dizininde bulunan explorer.exe simgesini değiştirmek istiyorum.

tapfer, 3 dakika önce yazdı:

Windows 10'da Explorer.exe ichonunu malesef değiştiremiyorsun. Windows 7'de sorun olmuyor. Ama Windows 10 Dijital imza kullandığı için değişiklik yapınca sistem çalışmıyor.

Doğru hocam değişiklik yaptığımda sistem çalışmadı. Dediğiniz gibi Windows 7'de rahatlıkla değiştirmiştim.

Bunu aşmanın bir yolu var mı?

StrangeVolunteer, 14.08.2024 - 00:06 yazdı:

Merhaba,

Teşekkürler..

Animation.gif

Buradan bahsediyorsanız, yardımcı olurum.

del7erly, 30 dakika önce yazdı:

Please register to see this content.

Buradan bahsediyorsanız, yardımcı olurum.

Evet ondan bahsediyor. Ama dosyayı editlemekten bahsediyor. Simge değiştir deyipte her hangi bir ichon simgesini göstererek değişiklik yapmaktan bahsetmiyor.

• Like 1

tapfer, 20 dakika önce yazdı:

Evet ondan bahsediyor. Ama dosyayı editlemekten bahsediyor. Simge değiştir deyipte her hangi bir ichon simgesini göstererek değişiklik yapmaktan bahsetmiyor.

Simge değiştir deseniz bile bu gösterdiğim yerdeki simgeyi, kolay değiştiremezsiniz. Gizli bir yerde tutuluyor, bu simge.

Windows iso içeriğinde, gerekli icon değişikliği yapıp kaydederse, icon dosyasınıda belli bir yere eklerse, sürekli, aynı icon kalır.

(ISO'yu editlerken değiştirecek sadece.)

tamam işte aynı şeyden bahsediyoruz. Resource Hacker kullanarak dosyayı editlersen windows 10 da dosyalar üzerinde dijital imza kullanmışlar. dijital imza kaybolduğu için sistem çalışmıyor. siyah ekranda kalıyor.

Manuel değiştirirsen sorun olmaz.

BPCchmF.png

İkon değişmezse komutu cmd olarak kaydedin ve çalıştırın.

Spoiler
Spoiler

@echo off
set iconcache=%localappdata%\IconCache.db

echo The Explorer process must be killed to delete the Icon DB. 
echo.
echo Please SAVE ALL OPEN WORK before continuing.
echo.
pause
echo.
If exist "%iconcache%" goto delID
echo.
echo Icon DB has already been deleted. 
echo.
pause
exit /B

:delID
echo Attempting to delete Icon DB...
echo.
taskkill /IM explorer.exe /F 
del "%iconcache%" /A
echo.
echo Icon DB has been successfully deleted.
echo.
start explorer.exe
pause
exit /B

Edited by MrRush
  • Thanks 1

MrRush, 22 dakika önce yazdı:

Manuel değiştirirsen sorun olmaz.

İkon değişmezse komutu cmd olarak kaydedin ve çalıştırın.

İçeriği Görüntüle
  İçeriği Görüntüle

@echo off
set iconcache=%localappdata%\IconCache.db

echo The Explorer process must be killed to delete the Icon DB. 
echo.
echo Please SAVE ALL OPEN WORK before continuing.
echo.
pause
echo.
If exist "%iconcache%" goto delID
echo.
echo Icon DB has already been deleted. 
echo.
pause
exit /B

:delID
echo Attempting to delete Icon DB...
echo.
taskkill /IM explorer.exe /F 
del "%iconcache%" /A
echo.
echo Icon DB has been successfully deleted.
echo.
start explorer.exe
pause
exit /B

Normalde, görev çubuğunda kısayol olarak geçmiyor. Değiştirmek için, Appdata romeing konumuna gitmeleri lazım. Yoksa kolay değiştiremezler. Bu şekilde rahat değiştiremezler yani. Tam konumu eve geçince yazarım.

Edited by del7erly

Arkadaşlar kurulu sistemde ichon simgesi değiştirmekten bahsetmiyoruz.Diyelim ki Modifiyeli windows 10 işletim sistemi hazırlayacaksınız. Dosya gezgini simgesini editleyip çalışır şekilde iso dosyasının içerisine atabilirmisiniz? Bunun yolunu bilen varsa açıklama yapsın bizde faydalanalım. Simge değiştir demekle dosya gezgini editlenmiş olmuyor.

tapfer, 1 saat önce yazdı:

Arkadaşlar kurulu sistemde ichon simgesi değiştirmekten bahsetmiyoruz.Diyelim ki Modifiyeli windows 10 işletim sistemi hazırlayacaksınız. Dosya gezgini simgesini editleyip çalışır şekilde iso dosyasının içerisine atabilirmisiniz? Bunun yolunu bilen varsa açıklama yapsın bizde faydalanalım. Simge değiştir demekle dosya gezgini editlenmiş olmuyor.

ISO içeriğine eklemek aynı yöntem ile olacaktır. Aşağıyı dikkatli okuyun. İsterseniz gif'e de bakın...

ISO Dosyasını Dism++ ile açtığınızda.

İstediğiniz icon resmini, kurulu windows içerisinde belli bir yere kaydedin.

/// Bu yolu izleyin, gerekli icon resmini değiştirin.

C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\System Tools

Değişiklik yapmadan önce görev çubuğundaki, ekli olanı kaldırın.

Değişiklik yaptıktan sonra, görev çubuğuna tekrar sabitleyin.

Kurulu windowsta gerçekleştirdiğiniz bu işlem için,

Dism++ ile açtığınızda, icon dosya yolunu icon resmi ile beraber.

Ve dosya gezginini simge değişmiş halde olan ile aynı dosya yolu ile değiştirip (Üsteki yol ile) , ISO elde edebilirsiniz.

-----Zamanında çok yaptım, ama bu şekilde paylaşmayı uygun görmedim....

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Gif boyutu yüksekti diye kaydettim... == 

• Like 1

Temiz imajda modifiye biraz sorunlu. Tüm simgeleri editleseniz bile başka bir yoldan simge atıyor. Bu sefer yine orijinal simge geliyor. Son durum nedir bilmem amam benim edindiğim tecrübe buydu. Bende sistem kuruldutan sonra manuel değiştirmeyi çözüm olarak buldum.

Modifiye edilse bile sorunlu icon dosyaları kullanılmış olabilir. Bu seferde explorer.exe sorunlarına neden olur. Dikkkatli olmak gerekli. İkon dosyasında tüm görsel boyutlar olmalı. Orijinale göre aynı yani. 16x16, 256x256 gibi boyutlar. Bit derinlikleri vs.

cancağzım benmi anlatamıyorum sizmi anlamıyorsunuz? dosya gezgini üzerine gelip simge değiştir demeden simgesi değişik çalışan dosya gezgini hazırlayabilirmisiniz? dosyayı editlemekten bahsediyoruz. niye hala ısrarla elle simge değiştirmeyi gösteriyorsunuz.

MrRush, 3 dakika önce yazdı:

Temiz imajda modifiye biraz sorunlu. Tüm simgeleri editleseniz bile başka bir yoldan simge atıyor. Bu sefer yine orijinal simge geliyor. Son durum nedir bilmem amam benim edindiğim tecrübe buydu. Bende sistem kuruldutan sonra manuel değiştirmeyi çözüm olarak buldum.

Modifiye edilse bile sorunlu icon dosyaları kullanılmış olabilir. Bu seferde explorer.exe sorunlarına neden olur. Dikkkatli olmak gerekli. İkon dosyasında tüm görsel boyutlar olmalı. Orijinale göre aynı yani. 16x16, 256x256 gibi boyutlar. Bit derinlikleri vs.

Üstat orjinal boyutlu görsellerde kullansan dijital imza bozuluyor. Sistem çöküyor. Windows 10 da dosya editleme işlemini yapamıyorsun.

• Thanks 1

tapfer, 22 dakika önce yazdı:

cancağzım benmi anlatamıyorum sizmi anlamıyorsunuz? dosya gezgini üzerine gelip simge değiştir demeden simgesi değişik çalışan dosya gezgini hazırlayabilirmisiniz? dosyayı editlemekten bahsediyoruz. niye hala ısrarla elle simge değiştirmeyi gösteriyorsunuz.

Üstat orjinal boyutlu görsellerde kullansan dijital imza bozuluyor. Sistem çöküyor. Windows 10 da dosya editleme işlemini yapamıyorsun.

Bu konuyu senin için açtım...  Hazılarız diyoruz anlatamıyoruz... :) :):) :)

Dikkatlice izle...

===>  https://www.tnctr.com/topic/1251368-ntlite-ile-görsel-hazırlık/

• Like 1

tapfer, 3 saat önce yazdı:

Dediğini anladım. Biraz gereksiz bir uğraş gibi bence. Manuel editle geç git. 😀

• Like 1

alcalmc, 2 saat önce yazdı:

Sağ kulağını sol elle gösterdin yine...😄

Bana mı dedin dostum? Neden öyle yaptım biliyor musun? Normal olarak, görev çubuğundaki simgeyi, sağ tık yapıp değiştiremiyorsun. Bu yüzden... Ayrıca bu yöntemle ISO içeriğinde değişiklik yapılıyor. Yani mantıklı olan buydu. Soruda buydu zaten.. @alcalmc

Edited by del7erly

alcalmc, 1 saat önce yazdı:

Neden takıldınız ki...Kurarsınız sonra dilediğinizi yaparsınız. 🙃

vmt1.gif.11cf47d33291276a19da3b700bbddc44.gif

Dostum bu explorer.exe içindeki simgeler. Konum değiştir deyip, farklı simge girmek istediğinde, görev çubuğundaki simge değişmiyor. Neyse çok uzattım galiba. Önemli değil...

Edited by del7erly
  • Like 1