Jump to content

32 Bit Ve 64 Bit Işlemciler Arasında Ne Fark Var

alcalmc
 Share

Recommended Posts

Güzel bir yazı.

Apple ve Google den sonra Microsoft ta artık 32 bir işletim sistemi sunmama kararı aldı şüphesizki bunda artık 32 bit işlemcilerin satılmaması önemli rol oynamaktadır.Yeni bir bilgisayar almaya giderseniz, işlemciniz %99,9 olasılıkla 64 bit olacaktır. Intel'in Core M işlemcileri bile 64 bittir. Halen kullanılmakta olan oldukça eski işlemciler dışında 32 bir İşlemci bulmak oldukça zor. İşlemcinin (Cpu) türü yalnızca bilgisayarın genel performansını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda ne tür yazılımlar kullanılması gerektiğini de belirler.

32-bit işlemciler (x86 mimarileri olarak da adlandırılır), Bu, işlemcilerin ismi atası olan Intel 80 86'nın adından geliyor . Biraz daha iyi bilinen 386, 486 ve daha sonra da Pentium işlemciler ortaya çıktı , tüm bu işlemcilerin ortak noktası ; işlemciden (CPU) ana belleğe (RAM) 32 Adres satırı gitmesidir. Bilgisayar bu satırları, ana belleğe RAM'de hangi noktadan (adres) veri okumak veya yazmak istediğini söylemek için kullanır. 2^32 = 4294967296 -1 = 4Gb (Adresleyebileceği bellek)...

Edited by alcalmc
  • Like 2
  • Thanks 1

KHEDIRA, 14 dakika önce yazdı:

google'a yazınca binlerce sayfa döküman çıkan bir konu için konu açmaya ne gerek var?

Üstelik noktasına virgülüne dokunmadan kopyala yapıştır yapılmış

Please register to see this content.

Kaynak belirtmek de hak getire tabii...

• Like 1

Posted (edited)

"Google'a yazınca binlerce sayfa döküman çıkan bir konu için konu." demişsiniz.😄😄😄 Demek daha önce googlede olmayan bir konuyu bulup burda paylaşan gördünüz yani. Neden okudunuzki verdiğim zahmetten ötürü utandım.  Okumayıverin efendim bi zahmet... 

Konuyu açmadan önce size danışırım bundan sonra.

"Üstelik noktasına virgülüne dokunmadan kopyala yapıştır yapılmış

Kaynak belirtmek de hak getire tabii..."

Bunu yazsan yazsan sen yazardın çok güldürdün beni okumadığın birşeye niye bunu yazdınki. Okuduklarını iyice oku. Sana tavsiyem bu. Elimden başka birşey gelmez.

Edited by alcalmc

alcalmc, 41 dakika önce yazdı:

"Google'a yazınca binlerce sayfa döküman çıkan bir konu için konu." demişsiniz.😄😄😄 Demek daha önce googlede olmayan bir konuyu bulup burda paylaşan gördünüz yani. Neden okudunuzki verdiğim zahmetten ötürü utandım.  Okumayıverin efendim bi zahmet... 

Konuyu açmadan önce size danışırım bundan sonra.

"Üstelik noktasına virgülüne dokunmadan kopyala yapıştır yapılmış

Kaynak belirtmek de hak getire tabii..."

Bunu yazsan yazsan sen yazardın çok güldürdün beni okumadığın birşeye niye bunu yazdınki. Okuduklarını iyice oku. Sana tavsiyem bu. Elimden başka birşey gelmez.

Okumadığımı nereden çıkardın acaba. %100 aynı linkteki yazıyla. Boşa konuşuyorsun belki tutar hesabı.

Edited by PeterWilkinson