Jump to content

Windows 11 Lite Ikrinka Edition

varim
 Share

Recommended Posts

Windows 11 Lite sürüm çalışmam.

Bu çalışmada hiçbir windows küçültücü program kullanılmamıştır. Sadece dism ve elle dosya silme kullanıldı. Önce gizli paketler görünür hale getirilerek dism ile kaldırıldı daha sonra elle dosyalar silindi. Ntlite veya başka programlar kullanarak işi biliyorsanız dahada küçültebilirsiniz. Canım isterse bende yada bildirlilen hataları düzeltip küçültüp bir patch yayınlayabilirim. Yapmazsamda kendi sistemini yapacaklara faydası olur.

Hemen hemen hiç birşey silinmedi. Benim bildiğim silinenler.

Egde Webview 500mb tutuyordu.

Receovery\winre.wim buda 500 mb tutuyor.

Birde F12, Speech ve Defender klasörlerini sildim.

Sistemde store vardır ama çalıştırmadım. İcon olarak görülmüyor. Görülmesi için birşeyler yaptım ama işe yaramadı sanırım. Ara butonuna store yazıp storu açıp yönergeleri uygulayın.

Edge duruyor ve çalışıyor. Media Playerın 32 bit sürüm ve dosyalarını kaldırdım.

Olay görünteleyici bir hata göstermiyor. Herşeyi tek tek denemedim. Kullanıcı yorumlarını göriyim bi. Ben hala windows 7 kullanıyorum ve 11 e kadar ki sistemleri ciddi ciddi kullanmadım :)

Çakma Lite/Tiny Sistemleri kullanmayın. Gerçekten Lite/Tiny değilse ve ne yaptığınız biliyorsanız daha isimlendirmesini beceremeyenler sistemi yapmayı hiç beceremez.

Lite sistemlerde winsxs silindiği için update çalışmaz. Ama updateten driver falan indiriyor. En önemlisi bu zaten. Defender güncellemelerini bile indiriyor ama defender yok

spacer.png

spacer.png

İndirme Linki:

https://www.mediafire.com/file/f21b1z54z3lsb6e/IKRINKA_11_LITE_v2.iso/file

ISO Boyutu: 1.66GB

Sürüm: Windows 11 Enterprise LTSC 26100.1

Edit: İlk sürümdeki mediaplayer sorunları giderilip v2 olarak yeniden upload edilmiştir. Program Files klasöründeki Tr dil dosyaları orjinal LTSC sürüm yayınlanmadığı için ve dil paketi entegresiyle yerine gelmedikleri için ingilizce bırakılmıştır. Sistemi güncellersem onlarıda orjinal Windows11_InsiderPreview_EnterpriseVL_x64_tr-tr_26100.iso gibi bir isodan alarak düzeltirim. İlk sürüme göre bazı muhtemel internet explorer ve resim görüntüleyici dil sorunları giderilmiş olabilir.

Edited by varim
  • Like 4
  • Thanks 1

Posted (edited)
bensuslu11, 8 dakika önce yazdı:

Bu konu çok ilginç “gizli paketler görünür hale getirilerek ” bunu nasıl yaptığını kısaca açıklar mısın 

Çok eski konudur bu. 2009 konusu 15 senelik. Google translate ile çevirirsin. Bu sefer install-wimtweak kullanmadım ama hemen hemen aynı işi yaptım. Buda kullanılabilir

Please register to see this content.

Edited by varim
  • Like 1

Posted (edited)

Reserve

Nlite ile superlite sürümü yaptım. Iso boyutu 1.47GB Sadece mediaplayer, edge ve 32 program desteğinden dosyalar silindi. Internet explorer duruyor ama desteklenmiyor hatası var. VLC kurarak video seyredebilirisiniz.

İlk sürümden nlite preset dosyası ve çıkarılanlar

İndirme Linki:

Iso Boyutu: 1.47GB

spacer.png

spacer.png

Edited by varim
  • Like 1

s.a kardeş laf koymuşsun o cümleyi doğru bulmadım her yiğidin sistem yapışı farkı dır birbirimize önce saygı ne yin çok ve az silinmesi önemli değil önemli olan stabil olup hata vermeden devamlı kurabilmek win7 çok severim bir yabancı lite görsel indirmiştim 790 mb dı ve çok stabil hiçbir şekilde hatası olmayan dı tabi bu kişi gelir amaçlı yapmıştı 1 ayda tekrar format atıyordum güncellemeyi alıp hata vermiyordu 2 yl bu şekilde kullandım buraya nice yiğitler geldi hem lite hem görsel boyut küçük ve güncelleme alacak çok yapıp 2 saat bile kullanamadığım sistemler oldu seni kırmayıp emre028 den önce kurup bakalım ne kadar rahat çalışıcak ben testleri kesinlikle sanalda denemem direk kurup bir kaç gün kullanırım bir kusur bulamazsam tekrardan yazıyı düzenlerim sana kolay gelsin.

• Like 7
  • Thanks 1

• 3 hafta sonra ...
nezy, 13 saat önce yazdı:

@AdnanGumushocam hiçbir hata aldınız mı sistem sizce nasıl, iyi akşamlar 

s.a kardeş seni kırmayıp kurulum yaptım gayet güzel kuruldu güncellemeyi kurdu sürüm değişti 24H2 olduğu için eski makinalara kesinlikle yükleme önermem ssd olmasına rağmen ağır işlem yaptı benim laptoba ağır geldi işlemci 100de 88 kadar çıkıp 100 de 1 düşüyor eski pc kurma yeni nesil pc varsa kur kolay gelsin size.

1kh8558.jpg

Posted (edited)

Güncelleme altyapısı kaldırıldı. Güncelleme yapmıyor olması lazım. Gönderdiğin resimde zaten 26100.1 yazıyor. Güncelleme yapmış olsa 26100.1000 falan yazması gerekirdi. Enteresan. Güncelleme yapıyorsa zaten süper olur.

Sistem hızlı çalışsın az kaynak harcasın diye optimize edilmedi. Hiçbir ayar, servis optimize edilmedi. Sadece gereksiz dosyalar silinerek küçük hale getirildi.

Tanınan veya etkileşimli biri yapmayınca sistemleri kimse denemiyor veya kullanmıyor. Sistemde sıkıntılar geri dönüş olsaydı ona göre daha optimize edilirdi.

Benim sistemimde böyle mavi tema yok. Aynı sistem olduğundan eminmiyiz?

Edited by varim

varim, 3 saat önce yazdı:

Güncelleme altyapısı kaldırıldı. Güncelleme yapmıyor olması lazım. Gönderdiğin resimde zaten 26100.1 yazıyor. Güncelleme yapmış olsa 26100.1000 falan yazması gerekirdi. Enteresan. Güncelleme yapıyorsa zaten süper olur.

Sistem hızlı çalışsın az kaynak harcasın diye optimize edilmedi. Hiçbir ayar, servis optimize edilmedi. Sadece gereksiz dosyalar silinerek küçük hale getirildi.

Tanınan veya etkileşimli biri yapmayınca sistemleri kimse denemiyor veya kullanmıyor. Sistemde sıkıntılar geri dönüş olsaydı ona göre daha optimize edilirdi.

Benim sistemimde böyle mavi tema yok. Aynı sistem olduğundan eminmiyiz?

1.47 gb slite yi kurdum tema kendi teması sadece ayarı koyuya cektim pazar günü masa üstüne tekrar kurarım başka çalışmalarda deniyeceğim zaten indirip kuran azdır.

• Like 1

AdnanGumus, 2 dakika önce yazdı:

1.47 gb slite yi kurdum tema kendi teması sadece ayarı koyuya cektim pazar günü masa üstüne tekrar kurarım başka çalışmalarda deniyeceğim zaten indirip kuran azdır.

Güncellemeden eminmisin kendimde merak ediyorum çünkü 😁

varim, 7 saat önce yazdı:

Güncellemeden eminmisin kendimde merak ediyorum çünkü 😁

bensuslu11, 6 saat önce yazdı:

Sadece sürücü güncellemesi yapmıştır muhtemelen 

siz ikiniz ne diyorsunuz bana yalancımı normalde silip atıcaktım nezy arkadaş sorunca kırmayıp kurdum iki iso da elimde görüntülü arayalım istiyorsan ikinizin bu sekilde yazışması saygısızlık olarak sayıyorum😡

Posted (edited)

Saygısızlık yapmak gibi bir amacım yoktu. Winsxs klasörü komple silindi. Winsxs kkasörünün silinip güncelleme yapabilen bir sürüm şimdiye kadar görmedim. Kendim denediğimde de güncellememişti. Bir yanlışlık olabilir mi diye ister istemez düşünüyoruz.

Sürümümü ben hariç tek indirip kuran sensin. Saygı duyuyorum. O tek kişiyide mi üzeyim 🙂

Edited by varim

varim, 17 dakika önce yazdı:

Saygısızlık yapmak gibi bir amacım yoktu. Winsxs klasörü komple silindi. Winsxs kkasörünün silinip güncelleme yapabilen bir sürüm şimdiye kadar görmedim. Kendim denediğimde de güncellememişti. Bir yanlışlık olabilir mi diye ister istemez düşünüyoruz.

Sürümümü ben hariç tek indirip kuran sensin. Saygı duyuyorum. O tek kişiyide mi üzeyim 🙂

bu forumda binlerce kişi var ve hiçbiri indirip kurup gerçek makinada denemiyor çoğu sanalda deniyor geçiyor beğenmiyor kurmuyor ben şuan kendi pc me  emre028 nin vip paylaşımını kurdum onla devam masa üstüne pazar günü iki iso yu  da tekrar kuracağım güncellemeyi kendi kurdu ben sürücüleri her zaman update den kuruyorum kurarken ve işlem yaparken video çekeyim mi inandırmak için ben de 2 tb fazla iso vardı hepsini kurdum denedim kullandım  windows 95 itibaren yaşıyorum modlu windows lar orjinallar filan çok vardı sildim çoğunu hatrı sayılı ustaların çalışması var 350 gb onlara kıyamadım önemli olan güncellemeyi yüklemesi değil stabil olması bozulmaması güncellemeden sonra hantallaşmaması güncel çalışma her zaman iyi değildir normal kullanıcılara yetecek kadar stabil windows oyun ve grafiker ciler için güncel windows sömürü dünya düzeni bu tnctr sizler ayakta tutacaksınız inanırsın inanmazsın senin kararın denenecekler seçili olanlar aksilik olmazsa.

hvi0gur.jpg

• Like 1

Posted (edited)

Ben vmware'de denedim. Teorik olarak herşeyin düzgün çalışması lazım. Eksik hiçbir dosya yok. Tabi windows bileşenleri ekle kaldır çalışmaz. Güncellemeden sonra çalışabilir çünkü winsxs eksik bileşenler geri gelir. Teorik olarak ok'de sanki pratikte bazı tuhaf şeyler var gibi hissettim. Ben hala windows 7 kullanıyorum. Bu sürüm Eylül ayında gerçekten rtm yapacak. Microsofta zaten önceden piyasaya verip sorunları topluyor.

Dahada silinebilecek bileşenler var. Japon ve Çin IME bileşenleri duruyor. Driverler neredeyse hiç silinmedi. Kurdum şu driverım tanınmadı denmesin diye. İlk izlemim driver oluyor. Bu noktadan sonra silinecek her dosya son kullanıcı bazında bu sistem dandik izlenimi yaratır. Bende ilk sürümde o izlenimi vermek istemedim.

Genel olarak sistemden memnun olunursa hızlandırıp daha az ram bellek kullanımı bazında iyileştirmeler yapılabilir. Temel kötüyse kötü temele ince ayar yapmanın anlamı olmaz. Yıkıp yeni temel yapmak gerekir.

Edited by varim
  • Like 1

AdnanGumus, 1 saat önce yazdı:

s.a arkadaş sabah erken kalktım lite v2 kurdum 26100.1 yazıyor internet kapalı kurdum video çektim  kısa kısa birlestirip atıcam

laptopda güncelleme kurmuştu keşke resim alsaydım sizi inandirmak zor 28 haziran 2024 kb5039304 is 26100.1000 bendeki bu sekilde kurdu slite kuruyorum onada video çektim özelden videoları atıcam masa üstünde bu calışma donmadan calıştı ram 22 sabitlendi işlemci 100 35 sabitlendi diğerindende resim atarım durumları yazarım.

• Like 1

Posted (edited)

Browser x64 bit mi? Kurulacak herşey mümkümse x64 bit olmalı. Özellikle video oynatıcı ilişkili programlar. Slite (süper lite) sürüm mü diğeri mi. Süper lite zaten desteklemeyebilir. Hangi browser?

Edited by varim

varim, 10 saat önce yazdı:

Browser x64 bit mi? Kurulacak herşey mümkümse x64 bit olmalı. Özellikle video oynatıcı ilişkili programlar. Slite (süper lite) sürüm mü diğeri mi. Süper lite zaten desteklemeyebilir. Hangi browser?

64 bit firefox 1.47 gb olan.

Posted (edited)

Bunu yükleyip denermisin. Bu eksik gözüküyor. Visual C kütüphanesi

Yükleyince sorun çözüldü. Bu sürümlerimi kullanmak isteyen herkes mutlaka bu dosyayı yüklesin. Canlı yayın için codec e gerek yokmuş.

spacer.png

Edited by varim

• 3 hafta sonra ...
varim, 17.06.2024 - 02:45 yazdı:

Çok eski konudur bu. 2009 konusu 15 senelik. Google translate ile çevirirsin. Bu sefer install-wimtweak kullanmadım ama hemen hemen aynı işi yaptım. Buda kullanılabilir

neresi çok eski konu anlamadık yeni paylaşmıssın ve yeni sürüm 15 sene ne alaka şuan sen bu sürümü yaparken gizli dosyaları nasıl görünür yaptın onu sormuş arkadaş 15 sene evel derken soruyumu yanlış anladın acaba