Jump to content

2 Farklı Programdan Alınmış Ekran Görüntüsü, Ssd Diskim ölü Mü?

aduuket
 Share

Recommended Posts

2 farklı programdan aldığım ekran görüntüleri aşağıdadır.

Tedirgin olmalı mıyım? diski değiştirmeli miyim? Bilgili arkadaşlardan destek bekliyorum.

İyi günler.

01.PNG

02.PNG

Kullandığınız SSD üreticisinin, Samsung Magician  adında kendi yazılımı var. Bu yazılımla SSD'nizi kontrol edebilir.Hata testleri yapabilirsiniz.Yapacağınınız elbette bunlarla sınırlı değil.

Aynı model SSD'yi geçici yedekleme için kullanıyorum.

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

İki farklı yazılımın raporlarına bakarak SSD disk' in gayet sağlıklı görünüyor, tabi en sağlıklı bilgiyi üreticinin sunduğu yazılımla alırsın zira SSD deki yongaların nasıl işlev göstermesi gerektiğini en iyi üretici bilebilir.

Sanırım seni şüpheye düşüren S.M.A.R.T bilgileri olmuş, dikkat etmen gereken kısım eşik başlığındaki değerler olacak oradaki değerlerde gayet makul görünüyor.

• Like 1

Akıl sağlığımdan endişe arkadaşlar, 9 adet bad sector olması sebebi ile bu konuyu açtım.

Bilgim olsa başlık açıp size danışmazdım, oraya da bilgisi olan arkadaşlardan destek bekliyorum yazmazdım. Sanıyorum psikoloji konusunda bilgilisiniz sizler.

Ciddi şekilde cevap veren herkese teşekkür ederim.

Özellikle @Kalfave @Zapotek sağolun varolun.

herkes konuya bodoslama dalıyor valla ben bilgi seviyemin yetersiz olduğunu düşündüğüm için cevap yazmamıştım ama 

samsung ssd kullanıyorsan samsungun magician uygulaması ile gerçek sonuçlara ulaşabilirsin diğer probramlardan aldığın sonuçlar yanıltıcı olabilir

attığın resimlere bakarak sorun var veya yok diyemeyiz 

• Like 1

Kalfa, 12 saat önce yazdı:

Kullandığınız SSD üreticisinin, Samsung Magician  adında kendi yazılımı var. Bu yazılımla SSD'nizi kontrol edebilir.Hata testleri yapabilirsiniz.Yapacağınınız elbette bunlarla sınırlı değil.

byhabit, 8 dakika önce yazdı:

herkes konuya bodoslama dalıyor valla ben bilgi seviyemin yetersiz olduğunu düşündüğüm için cevap yazmamıştım ama 

samsung ssd kullanıyorsan samsungun magician uygulaması ile gerçek sonuçlara ulaşabilirsin diğer probramlardan aldığın sonuçlar yanıltıcı olabilir

attığın resimlere bakarak sorun var veya yok diyemeyiz 

Kalfa, 12 saat önce yazdı:

Hocam bu yazılım portable ssd ler için olabilir mi? benim diski algılamıyor ve portable ssd bulunamadı diyor. ayarlarına baktım buna yönelik bir ayar da göremedim işin açığı.

aduuket, 1 saat önce yazdı:

Hocam bu yazılım portable ssd ler için olabilir mi? benim diski algılamıyor ve portable ssd bulunamadı diyor. ayarlarına baktım buna yönelik bir ayar da göremedim işin açığı.

Hayır arkadaşım.Fotografta görüldüğü gibi samsung ürünlerinden dahili SSD,harici SSD,usb bellek ve hafıza kartlarını destekliyor. Sitesinde desteklenen modelleri gösteriyor.

SSD'yi tanıması için bir ayar yapmanıza gerek yok.Program açılırken bilgisayara takılı her türlü  depolama aygıtını tarıyor.Samsung harici bir üretici ise adını ve depolama kapasitesini gösteriyor.Diğer bilgileri ( firmware.seri no,bağlantı noktası vb.) göstermiyor.En azından bende durum böyle.

Edited by Kalfa
İmla

Posted (edited)
Kalfa, Bir saat önce yazdı:

Hayır arkadaşım.Fotografta görüldüğü gibi samsung ürünlerinden dahili SSD,harici SSD,usb bellek ve hafıza kartlarını destekliyor. Sitesinde desteklenen modelleri gösteriyor.

SSD'yi tanıması için bir ayar yapmanıza gerek yok.Program açılırken bilgisayara takılı her türlü  depolama aygıtını tarıyor.Samsung harici bir üretici ise adını ve depolama kapasitesini gösteriyor.Diğer bilgileri ( firmware.seri no,bağlantı noktası vb.) göstermiyor.En azından bende durum böyle.

Hiç bir disk göstermiyor bende. Eğer göstermezse refresh yap diyor yapıyorum yok. O da olmazsa bilgisayarı yeniden başlat diyor başlatıyorum yine yok.

Yardım sayfasında raid moddaysa veya bios eski sürümse görmeyebilir diyor. bios yayınlanan son sürüm. biosta sata modu da achi de.

Anlam veremedim.

Disk aygıt yöneticisinde samsung evo ssd olarak görünüyor halbuki. Diğer disk programları da o şekilde görüyor.

Ekran şu şekilde;

99.PNG.4212e4bf0c1a926d54bed7419e99effd.PNG

Edited by aduuket

İmkanın varsa diski çıkarıp ikinci bir bilgisayar üzerinden Samsung Magician' ı son bir kez denersin olmuyorsa da inat etmeye gerek yok, disk zaten vazifesini sorunlu veri hücrelerini boşa çıkarıp yerine getirmiş.

Sana düşen disk bağlantılarının düzgün olduğundan emin olup birkaç ay takipte kalmak, misal haftada bir S.M.A.R.T verisini kontrol edersin şu anki hata oranı artıyormu diye, eğer bir artış yoksa oluşan hataların anlık güç-veri kesintileri, aşırı-kaba kullanımdan olduğunu varsayıp günlük kullanıma daha özen göstererek devam edersin; yok eğer durduk yere hata oranı artıyorsa birkaç veri hücresi değilde blok halinde yıpranma olduğuna işaret eder artık o andan sonra önemli verilerini üzerinde tutmayacağın ve ikincil işlerde kulanacağın bir disk gözüyle bakman gerekir tabi bu olmasını istemediğimiz kötü senaryo.

• Like 1

Yazılımı çalıştırmadan önce bilgisayara bir tane usb bellek takın..Sonra yazılımı çalıştırın..USB belleği görecek mi? Yazılımın normal çalıştığını görmüş olursunuz.

Yukarıdaki linkten SSD'yi aldığın tarihe yakın bir sürümü indirip kurarak deneyebilirsiniz.Bazı kullanıcılar bu şekilde çözüm bulmuşlar.

Önemli verilerinizi harici bir depolama aygıta yedekleyin.Gittiği yere kadar kullanmaya devam edin.Tek derdinz bu olsun.İyi çalışmalar...

Edited by Kalfa
İmla ve link ekleme

Resimlerden anlaşıldığı üzere disk sağlığı iyi durumda bunun için endişelenecek birşey yok.

Bu da benim sağlık raporum Hardisk sentinel programını kullandım.

QXs7Wq.png

Edited by forjest
  • Like 1

herkez şakasını yapmış neyse gelelim bakıldığına sorun yok gibi gözüksede var 22 tb veri işlenmiş ve 100 de 93 düşmüş badsektor hatası vermiş ssd ye çok format attıysan bu durum normal badsektör oluşturur bence ufakta olsa sorun var ben baya veri indirdim 4 sene olucak 100 de 83 de senin kaç yıl ssd

bende durum bu 4 yıl olacak ssd yi çıkar kabloları yeniden kontrol et dene Firmware güncellemesi çıkarsa evet de kur eğer hala görmüyorsa sahte ssd almış da olabilirsin bazı satıcılar böyle şeyler yapar devamlı indirme yapan biriyim senin ssd sorunlu içine önemli veri koymadan takip et 1 ay 2 ay daha da düşerse sıkıntı var demektir garanti var ise iade et bende mekanik diskte kazık yedim 6 ay anca kullandım sözde sıfırdı zaman zaman sağlığı düştü güm oldu  satıcıya tamir ettirim dedim satıcı çoktan topuklamış kolay gelsin.

mij2cri.jpg

Edited by AdnanGumus
resim