Jump to content

Winpe 26100 Turkçe

Share

Recommended Posts

KuerPE isimli Çinli bir arkadaşın güzel güncel bir WinPE'si var. Çince olan bu Winpe yi Türkçeleştirdim. Güncel 26100 winpe hazırlayacak arkadaşlar için gerekli dosyalar vs yardımcı olabilir. Yada kendi programlarınızı ekleyerek kurtarma cd si oluşturursunuz. Çok ufak tefek çince yerler var onları Türkçeleştirmek için uğraşmadım.

İndirme linki:

https://www.mediafire.com/file/sd7lbo849dqldg3/WinPE.rar/file

spacer.png

Ekran görüntüleri

spacer.png

spacer.png

• Like 5
  • Thanks 4

Bu WinPE'yi hem Ventoy ile ISO'dan hemde WIM dosyasını 2. HDD'den çalıştırarak denedim.

Peşin söyleyeyim. Prensip olarak Çin'ce hazırlanan sistemlere ve programlara sıcak bakmıyorum.

Bu WinPE Windows 11 Enterprise işletim sistemi temel alınarak hazırlanmış.

Sistem başlangıcında "Camera" ve "CoolAutoNum" isimli program çalışıyor.
********************************************************************************************
"CoolAutoNum" isimli programı nette tarattığımda sadece Çin sitelerinde olduğunu gördüm.

CoolAutoNum programı "Tuş takımı ışığı tanımlama aracı" olarak tanınıyor.
*********************************************************************************************
Bilgisayarınızdan daha önce internet bağlantısı yaptıysanız modeminizin şifresini asıl sisteminizden alarak otomatik internet bağlantısı yapıyor.

Bu bence doğru değil. İnternete otomatik bağlanma tercihinin kullanıcıya bırakılması gerektiği düşüncesindeyim.

Kullanıcı internetsiz bir iş yapacaksa ki ben WinPE ile % 90 yedek alma, recovery yapma, ISO-WIM düzenleme işleri yaparım.

Bu arada niye internet bağlantım açık olsun. Hemde Çin'ce bir winpe'de.
***********************************************************************************************
Programlara şöyle bir baktım.

7Zip ingilizce, Dism++ Çince, Drvindex yarı çince-yarı ingilizce, Yong diye bir program (ne olduğunu anlayamadım) tamamen çince.

Masaüstündeki google chrome setup çince kuruluyor.
*************************************************************************************************
Kısaca ben bu winpe'yi beğenmedim.
350 MB olması bence çok büyük bir artı getirmiyor.
WinPE Sistemi temelden Türkçe yapılmamışsa Türkçe değildir.
Bizde de çok miktarda Yerli üretim (Türkçe) WinPE var.
Ve bence hepside bu WinPE'den daha güvenilir, daha kullanışlı.

SON SÖZ; 
Profiline bakarak yazıyorum, Yeni üyesin, Yetenekli bir arkadaşsın, uğraşıyorsun, iyi iş çıkarıyorsun.
"Windows 11 26100.1 Turkçe 17in1" paylaşımın emek ve beceri isteyen titiz bir paylaşım gibi.
Ama sen sen ol ÇİN, TAYLAND vs (Uzakdoğu) işine girme. Önce güvenlik gerek. 

• Like 1
  • Thanks 2

Sistem benim değil zaten belirttim. Paylaşım amacımda minimum dosya listesi vs faydalanılsın diye. Dediğiniz tüm programlar sistem içerisinden çıkarılabilir. Tüm registry kontrol edilebilir. Tüm dosyalar windows orjinal dvdsinden aktarılabilir. Bu sistemi komple sıfırdan yapabilirim. Daha iyilerinide yaptım. Yapmak isteyen ve kullanmak isteyen kullanır tabiki. Bu paylaşım için engel olmamalı. Antivirus programlarıyla tüm istem mount edilip taratılabilir. Türkçe winpe ler içinde bu kalite sistem yok. Winbuilderla yapılanların hepsi çöptür. Viruslü dosya tespit ettiyseniz tarama sonucunu gönderin virusu sistemden çıkarıp paylaşımı yenileyeyim. Pecmd.exe bu sistemler için olmazsa olmazdır. Antiviruslerin çoğu virus olarak görür. Pecmd.exe takıntısı olan indirmesin.

"Bilgisayarınızdan daha önce internet bağlantısı yaptıysanız modeminizin şifresini asıl sisteminizden alarak otomatik internet bağlantısı yapıyor." Bu kanıya nasıl vardın bilmiyorum.? Modem şifresine nasıl ve neden ulaşsın?

varim, 8 saat önce yazdı:

Sistem benim değil zaten belirttim. Paylaşım amacımda minimum dosya listesi vs faydalanılsın diye. Dediğiniz tüm programlar sistem içerisinden çıkarılabilir. Tüm registry kontrol edilebilir. Tüm dosyalar windows orjinal dvdsinden aktarılabilir. Bu sistemi komple sıfırdan yapabilirim. Daha iyilerinide yaptım. Yapmak isteyen ve kullanmak isteyen kullanır tabiki. Bu paylaşım için engel olmamalı. Antivirus programlarıyla tüm istem mount edilip taratılabilir. Türkçe winpe ler içinde bu kalite sistem yok. Winbuilderla yapılanların hepsi çöptür. Viruslü dosya tespit ettiyseniz tarama sonucunu gönderin virusu sistemden çıkarıp paylaşımı yenileyeyim. Pecmd.exe bu sistemler için olmazsa olmazdır. Antiviruslerin çoğu virus olarak görür. Pecmd.exe takıntısı olan indirmesin.

"Bilgisayarınızdan daha önce internet bağlantısı yaptıysanız modeminizin şifresini asıl sisteminizden alarak otomatik internet bağlantısı yapıyor." Bu kanıya nasıl vardın bilmiyorum.? Modem şifresine nasıl ve neden ulaşsın?

Yazdıkların gayet net. Çok ufak tefek çince yerler var onları Türkçeleştirmek için uğraşmadım.

Benim yazdıklarımda gayet net. Masaüstündeki Google Chrome setup Çince kuruluyor. 7Zip ingilizce, Dism++ Çince, Drvindex yarı çince-yarı ingilizce, Yong diye bir program (ne olduğunu anlayamadım) tamamen Çince.

Şİmdi ben yine gayet net söylüyorum.
Bu WinPE yi bilen bilmeyen kullanacak. En azından Türkçe bir tarayıcı kurulumu ekleseydin.

Birde en önemlisi;
"Bilgisayarınızdan daha önce internet bağlantısı yaptıysanız modeminizin şifresini asıl sisteminizden alarak otomatik internet bağlantısı yapıyor" dedim.

Bu WinPE'nin bu özelliğini farketmemişsin.😄

• Like 1

Modemin giriş arayüzü admin/passwordu var. Bunu kastetmiyorsun herhalde. Onu geçice adsl ve wireless şifreleri var. Modem deyince admin/passwordu geçip wireless şifresini almış gibi oluyor. Kurulu sistemin wireless şifresini temin ediyor dersen bir nevi anlamlı olur ki ben onada ihtimal vermiyorum alıyorsa ne mutlu. Şimdiye kadar kurulu sistemin wireless şifresini registry den çeken bir winpe görmedim. İlla kendim elle girmem gerekti hep. Böyle bir winpe varsa tnctr de falan indirip denemek isterim.

varim, 55 dakika önce yazdı:

Modemin giriş arayüzü admin/passwordu var. Bunu kastetmiyorsun herhalde. Onu geçice adsl ve wireless şifreleri var. Modem deyince admin/passwordu geçip wireless şifresini almış gibi oluyor. Kurulu sistemin wireless şifresini temin ediyor dersen bir nevi anlamlı olur ki ben onada ihtimal vermiyorum alıyorsa ne mutlu. Şimdiye kadar kurulu sistemin wireless şifresini registry den çeken bir winpe görmedim. İlla kendim elle girmem gerekti hep. Böyle bir winpe varsa tnctr de falan indirip denemek isterim.

Çok var. Çin'lilerin Tayland'lıların WinPE'lerinin hemen hepsi wirelessten otomatik bağlanıyor. Bizim Türkçe WinPE'lerde de var. 

Bugüne kadar görmemiş olman ve bu Çince WinPE'yi beğenmen garibime gitti.

Bu arada ben virüs var falan demedim. Sadece böyle Çince WinPE lere (Güvenlik nedeniyle) mesafeli durmak gerekir dedim.

• Like 1

NAMIKABI, 4 dakika önce yazdı:

Çok var. Çin'lilerin Tayland'lıların WinPE'lerinin hemen hepsi wirelessten otomatik bağlanıyor. Bizim Türkçe WinPE'lerde de var. 

Bu arada ben virüs var falan demedim. Sadece böyle Çince WinPE lere (Güvenlik nedeniyle) mesafeli durmak gerekir dedim.

varim, Bir saat önce yazdı:

İnternet bağlantısı olduğu için, güvenli değil zaten.

Normal bilgisayarlarda kullanılan Windows 10 benzeri sistemleri de, internet olmadan kullanırsak, en güvenli sistem olur.

WinPE kullanımı dışında kullanılıyor demek oluyor. 

NAMIKABI, 34 dakika önce yazdı:

Wireless şifresini girmeden otomatik bağlanamaz. 

• Like 1

akillialtay1995, 11 saat önce yazdı:

Wireless şifresini girmeden otomatik bağlanamaz. 

Denemesi çok kolay. İnternete wireless ile otomatik bağlandığın sistemi (bilgisayarı) kapat.
Bu WinPE'yi ister USB ye yazdır, İster Ventoyla istersen HDD'den EasyBCD yoluyla kullan.
Sistem açıldığında otomatik olarak wirelessten bağlandığını sağ alttan göreceksin. 
Birde WinPE'nin masaüstündeki google chrome tıkla bak bakalım internete girebiliyormusun.

Daha sonra kendi bilgisayar sistemine baplan wireless şifresini unut de,
Sonra yine bu WinPE'yi çalıştır. Internet bağlanamadığını göreceksin.

Bu konuyu tartışmak boşuna; 2.5 yıl önceki konuyu incelersen göreceksin.

Hatta o konuya sende mesaj yazmışsın.

Neyse; Siz nasıl biliyorsanız onu doğru bilin.

• Like 1