Jump to content

Ultrason Sistem özellikleri 1.2

shaolin
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Yeni gelişme. /uzak /kullanici /parola parametresi ile ağ ortamında uzak bilgisayarın bilgilerini almayı başardım. Oluşturduğu raporda ufak tefek pürüzleri kaldı onlar da hallolur inşallah.

Komut satırında yapabiliyorsak ana ekranda da bir şekilde yapabiliriz. İleride Uzak Bilgisayar diye düğme koyup, bilgileri oradan gireceğiniz şekilde yapılabilir.

İleride şöyle de yapılabilir. Bir txt dosyaya bilgisayar adlarını alt alta yazıp kaydettikten sonra program bir parametre ile dosyanın ismini vermek.

Böylece dosyadaki, tüm pclere bağlanıp çat çat bilgileri alır.

Edited by shaolin
  • Like 2

Posted (edited)
KHEDIRA, 14 dakika önce yazdı:

ramlarimin markası kingston ama yazılım tespit edemedi. ayrıca kaç mhz olduğunu da göremedi. sistemde hem hdd hem de ssd var. yazılım bunları da tespit edemedi.

1489785175_Adsz.jpg.74bbbd68086512d60bfe3b970b89cf9d.jpg

Hocam sende amma sorunlu parçaları biraraya getirmişsin. :D

Şaşmaz kalkmaz bir Allah. Acaba parçalarla mı alakalı sorun yoksa IOT LTSC sürümünden vs mi? 

Çok fazla donanım var piyasada ve bunlar farklı işletim sistemlerinde çalışıyor.  Bu tür şeyleri incelemek lazım.

Sizin makineye windows 10 yada windows 11 normal sürüm kurup bakmak lazım değişen birşey var mı?

Edited by shaolin
  • Like 1

shaolin, 09.06.2024 - 21:12 yazdı:

Linki yeniledim. Monitör serino daki girinti düzeltildi.

Bir arkadaş whoami bilgisi istemişti. Kullanıcı bilgisi ile eklendi. 

Teşekkürler üstad. whoami içinde ayrıca teşekkürler. önceki sürümde avg uyarı vermemişti. 1.3 sürümünde virüs algıladı sildi

Posted (edited)
morhanx, 28 dakika önce yazdı:

Teşekkürler üstad. whoami içinde ayrıca teşekkürler. önceki sürümde avg uyarı vermemişti. 1.3 sürümünde virüs algıladı sildi

Bazı antivirüsler malesef çok fazla sahte alarm veriyor. Size tavsiyem eset, kaspersky, bitdeferder gibi daha iyi programlar kullanın.

Yaptığımız EXE dosyası dijital olarak imzalandığı için çoğu program şüpheli yaklaşabiliyor. Bunun için yüksek paralar verip sertifika alınması gerekiyor. O zaman adam yerine koyuyorlar exe'yi :)

Geçen gün bir yapımcı ufak bir icon resmi için avast'ın uyarı verdiğini söylüyordu. Mecbur silmek zorunda kalmış :) Komik.

Edited by shaolin

Uzaktaki bilgisayardan bilgileri almada disk monitör vs çok yordu. Şuna karar verdim. Yerel ile uzak fonksiyonları ayrı dosyalardan çalıştırırsam birşeyi yaparken diğer yerler bozulmaz. Tekrar dizayn ettim devam ediyorum. 

shaolin, 20 saat önce yazdı:

Hocam sende amma sorunlu parçaları biraraya getirmişsin. :D

Şaşmaz kalkmaz bir Allah. Acaba parçalarla mı alakalı sorun yoksa IOT LTSC sürümünden vs mi? 

Çok fazla donanım var piyasada ve bunlar farklı işletim sistemlerinde çalışıyor.  Bu tür şeyleri incelemek lazım.

Sizin makineye windows 10 yada windows 11 normal sürüm kurup bakmak lazım değişen birşey var mı?

sorun benim pc de hocam :D çok eski olduğu için program ne yapsın :D 

• 2 hafta sonra ...
Posted (edited)

Ultrason Sistem Özellikleri 2.0 Beta 1

Epeydir üstünde çalıştığım proje epey ilerledi diyebiliriz. Uzak bilgisayar kısmı çok sorun çıkarttı. Haftalardır beni bayağı yordu. Şimdilik fena çalışmıyor. Ancak tabiki çok fazla bilgisayar/donanım çeşidi var. Geri dönüşlere ihtiyaç var.

Komut satırını kaldırdım. Tamamen grafik arayüzden uzak bilgisayarın özelliklerini alabilirsiniz artık. Özellikle bilgi işlem elemanlarının çok işine yarayacağını düşünüyorum. Bu kısım ileride daha da gelişecek. 

İndirme linki: 

Please register to see this content.

Edited by shaolin
  • Like 2

mustafakarasan, 15 dakika önce yazdı:

ağ kısmında şifre sorması sıkıntılı.ben kullanıcı bilmeden bilgisayarından uzaktan bilgi almam lazım değilmi mantıken

Sen kimsin de başka bilgisayardan veri alıyorsun. Bilgisayar dünyasında güvenlik böyle işler. Karşı makinedeki admin hesabı ya da domain admin hesabınız varsa sessiz sedasız alıyorsunuz bilgiyi. Yetkili değilseniz olmaz bu iş. Benim dizaynım değil sistemin işleyişi böyle. 

mustafakarasan, Şimdi yazdı:

bu arada ağ olayını denedim domain sisteminde yukarı ip ve hostname denedim.alta kullanıcı adı ve şifre girdim olmadı

Şu şekilde deneyin. Kullanıcı adı olarak domainisminiz\mustafa.karasan gibi.

Posted (edited)
mustafakarasan, 5 dakika önce yazdı:

ben yetkiliyim zaten. ip adresi alta administrator ve laps ile şifre üretip denedim yine olmadı

Bilgisayara yerel admin ile bağlanmak için kullanıcı adı:    bilgisayaradı\administrator

Bilgisayara domain admin ile bağlanmak için kullanıcı adı:    domainadınız\sizinhesapisminiz

deneyin. 

Edited by shaolin

Posted (edited)

İş yerinde daha çok makine var. Bugün diğer makinelerle testler yapacağım.

Notlar: 1- Sesde Display Audio ve Microsoft Streaming Service Proxy'de elenecek.

mustafakarasan, 18 dakika önce yazdı:

şimdi çözdüm olayı.

karşı bilgisayarın ip numarası

alttaki bilgilerde benim yani bağlanmak isteyen yetkilinin bilgileri olacak karşı tarafın değil.şimdi çalıştı

Karşı tarafın kullanıcı isim şifresine ihtiyacınız yok. Siz zaten yöneticisiniz. Bu haklara sahip hesabınız varsa dalarsınız makineye. Siz sadece karşı bilgisayarın adını veya IP'sini bilin.

Yeni sürümde monitör bilgilerinde üretici tam adı çıkış türü vs eklendi. Daha detaylı oldu. Elbette çok fazla donanım çeşidi olduğundan arada mutlaka yanlış değer üreten bilgisayar olabilir. 

Edited by shaolin

Posted (edited)

Bu arada dizüstü bilgisayarların monitörünü de bıraktım göstersin. Ama dahili bu monitörler detay bilgi vermiyorlar. Genelde üretici bilgisi geliyor bilginize.

Ama daha da güzeli dizüstüne  VGA HDMI gibi girişlerden bağlı monitörleri de listeliyor.

Bu arada unutmayın lütfen programımızın amacı Ultrason çekmek. MR tomografi beklemeyin şimdilik. :D

Bunu yapan çok detaylı programlar var zaten. Bizim amacımız kişisel veya kurumsal kullanımda sistem özetini verimli olarak vermek.

Edited by shaolin

Posted (edited)

Bu arada çıktıyı illa kaydetmek zorunda değilsiniz. Örneğin sadece bir kısmına ihtiyacınız varsa mouse ile gerekli alanı seçip kopyala yapıştırda yapabilirsiniz. Bu yüzden program esnektir.

Edited by shaolin

Posted (edited)

Programı çalıştırıp ekran görüntülerini koyarsanız sevinirim. Ya da en kolayı kopyala yapıştır buraya yapabilirsiniz. Ayrıca ortalıkta makinemin özelliği olmasın diyorsanız lütfen bana özelden atın. Farklı donanımlarda göremediğim durumlar varsa bunları düzeltme şansım oluyor. Bu program sonuçta sizlerle daha iyiye gidebilir. (MAC adresleri vs silerek ............ diyebilirsiniz.)

Edited by shaolin

Mustafakarasan senin için dağları deldim. :D   Sadece çalıştı demekle yeter mi? Şöyle bir iki resim ataydın. Uzak kısmı işine yaradı mı, eksik bir yanı var mı bir yorum yapaydın bari. 

Gördüğünüz üzere temel bileşenleri aldık. Örneğin yazıcıları almadık. Konabilir ancak bazı bilgisayarlarda gerekli/gereksiz çok fazla eklenmiş yazıcı olabiliyor. Listeyi epey şişirebilir.

Web kamera. Laptopda dahili olarak eklenebilir. Ama USB'den kullanan varsa tanınması ayrı sorunlar yaratabilir.

DVD yazıcı. ? işareti. gerek var mı?

Klavye- mouse sorunlu usb cihazlar gerek var mı?

vb...

Olabildiğince tek sayfalık bir rapor vermesini sağladık. Çok fazla veri rapor kısmını da etkiler.

Fikir olarak. Sürücü tarihleri kısmını, Sürücü Tarihi/Sürümü: yapabiliriz belki. 10.08.2023 / 31.0.101.5186 gibi. Buna bakacağım. Bazen insanlar ihtiyaç duyabiliyorlar.