Jump to content

Bir Belgeyi Doğrudan Yazıcıya Yazdırmak

YAGMURADAM

Recommended Posts

Değerli arkadaşlarım ben uğtraştım ama yapamadım.Yapmak istediğim şu;

doc,docx,xls,xls,txt...vs metin belgelerini o belgeyi açan program açılmaksızın doğrudan yazıcıya gönderip yazdırmak istiyorum.Buna uygun bir bat dosyası yazılabilir mi acaba?

Tekrar ediyorum ne programı açılacak ne de herhangibi ekran açılmaksızın doğrudan varsayılan yazıcıya gönderecek.Ve yazıcıdan

metinde bir bozulma olmadan yazıdırılacak...Sizce bu mümkün müdür?Saygılarımla

elmor açıklamalara dikkat ederseniz sadece txt değil doc,docx,xls,xlsx dosyaları için de geçerli olacak.Dahası bu dosyanın isminden bağımsız olacak.Yani uzantısı doc olan bir dosyaya ben sağ tıklayıp yazdır diyeceğim yazıcıda doğrudan yazdıracak.Saygılarımla

elmor açıklamalara dikkat ederseniz sadece txt değil doc,docx,xls,xlsx dosyaları için de geçerli olacak.Dahası bu dosyanın isminden bağımsız olacak.Yani uzantısı doc olan bir dosyaya ben sağ tıklayıp yazdır diyeceğim yazıcıda doğrudan yazdıracak.Saygılarımla

Yağmuradam ben programlama işinden anlamam fakat mantık olarak yorum yapmak istiyorum. Sen bunu bir .bat dosyası ile yazdırmak istiyorsan o bat dosyası muhakkak o dosyayı açması gerek. Eğer bunu bir program ile yapmak istersende o program bu dediğin bütün uzantıların nasıl açıldığını bilmesi gerek. Bu yüzden o dosyanın açılması şart bence. (Sadece yorum)

Açması şart değil.Az bir program buldum.Dosyayı hiç açmıyor.Programı açıyorsunuz.Sürükleyip bırakıyorsunuz.Ve yazdırıyorsunuz.

İndirmek isteyenler için program linki aşağıdadır.Ücrettsizidir:

Please register to see this content.

Yağmuradam ben programlama işinden anlamam fakat mantık olarak yorum yapmak istiyorum. Sen bunu bir .bat dosyası ile yazdırmak istiyorsan o bat dosyası muhakkak o dosyayı açması gerek. Eğer bunu bir program ile yapmak istersende o program bu dediğin bütün uzantıların nasıl açıldığını bilmesi gerek. Bu yüzden o dosyanın açılması şart bence. (Sadece yorum)

Dosyanın açılmasına gerek yok arkadaşım, yazdırılan tüm dosyalar binary olarak yazıcıya gönderilir, yazıcıda gönderilen veriyi okur ve yazar. Yani şöyle anlatayım, html biliyorsan azcık anlarsın, tabi bu yazıcı olayında bu şekilde değildir ama ben anlatabilmek açısından html örnek vereyim,

selam<br />nasılsınız[/CODE]

mesela yukarıdaki kod tek satır ama bir internet sayfasında selam üstte nasılsınız altta görünür, yani biçimlendirilmiş olur, yazıcıda kendisine gelen verideki renk kodlarını ve boşlukları biçimler ve yazar.

Regeditte print %1 komutuyla bir sağ tuş eklentisi oluşturarak istediğini yapabilirsin yağmuradam.

Yol: HKEY_Class_Root > .uzantı (tüm hepsine eklemek istersen * ) > shell > Katıksız Yazdır

HKEY_Class_Root > .uzantı (tüm hepsine eklemek istersen * ) > shell > Katıksız Yazdır > command değeri:

print "%1"

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...