Jump to content

Winrar Ilr Kısayol Oluşturma Yardım

gölge

Recommended Posts

Yaptığın projenin üstüne sağ tıklayıp "Winrar İle Aç" yap, Komutlar -> Arşiv Açıklaması Ekle (ALT + M) kısmının en altına aşağıdaki kodu yapıştır, kodu kendine göre düzenle tabi ki.

Shortcut=D, "msnmsgr.exe", "", "Arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını gösterir ve çevrimiçi konuşma yapmanızı sağlar.", "Windows Live Messenger "[/CODE]

Şu şekilde bir dene, sen sanırım temp klasörüne çıkarıp öyle kurulum yapıyorsun, onun için olmuyor, kısayol için direk yol adresi yaz aşağıdaki gibi..

Shortcut=D, "%programfiles%\Live Messenger\msnmsgr.exe", "", "Arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını gösterir ve çevrimiçi konuşma yapmanızı sağlar.", "Windows Live Messenger "[/CODE]

Buyur arkadaşım ben yardımcı olayım;

Yani ben şu an masaüstünde > Serhat klasörünün içindeki serhat1.exe dosyasının kısayol olmasını istiyorum.

Durum şu şekilde olucak;

20qmdd4.png

Yani sen programı yolluyacağın adresin linkini koyma: %programfiles% yok öle bişey. Benim dediğim gibi. Dosyayı baz olarak al.

Düzenleme: Açıklama eklendi.

Şöyle anlatayım;

Bazı paketleri sfx yapıp direk Program Files klasörüne açarsın, yani bunların setup dosyası falan olmaz, sen dosyaları direk Program Files klasörüne açtırısın ve kurulmuş olur, böyle durumda aşağıdaki kodu açıklama kısmının en altına ekleyeceksin, burada sadece exe dosyasının adını yazıyoruz...

Shortcut=D, "msnmsgr.exe", "", "Arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını gösterir ve çevrimiçi konuşma yapmanızı sağlar.", "Windows Live Messenger "[/CODE]

Bazı paketleride setup dosyasını içine atarız ve silent parametre ile sessiz kurulum yaptırırız, yani setup dosyasını önce geçici klasöre açıp (%temp%) kurulumu sonra yaparız, bu durumda kısayol oluştururken sadece exe ismini yazarsak yukarıdaki gibi olmaz, çünkü siz orada temp klasörüne kısayol oluşturmuş oluyorsunuz, bunun yerine kısayo vereceğiniz program için tam adres vermelisiniz, yani şu şekilde;

[CODE]Shortcut=D, "%programfiles%\Live Messenger\msnmsgr.exe", "", "Arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını gösterir ve çevrimiçi konuşma yapmanızı sağlar.", "Windows Live Messenger "[/CODE]

Sen hangi programı yapmaya çalışıyorsun ? Program adını yaz ben sana kodu yazayım..

Bu arada şimdi farkettim, ben örnekteki kodda messenger yolunu yanlış vermişim, yani

[CODE]%programfiles%\Windows Live\Messenger\msnmsgr.exe[/CODE]

olması gerekirken, yanlışlıkla

[CODE]%programfiles%\Live Messenger\msnmsgr.exe[/CODE]

vermişim, yani sen kendine göre düzenleyeceksin o kısmı, hangi program hangi klasörde ise kısayolu o klasör adına yapacaksın..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...