Jump to content

Çift Işletim Sistemli Pc De Win7 Boot Ini Sorunu

ulas55

Recommended Posts

Daha önce Tek HDD ye önce xp sonra 7 kurmuştum gayet güzel çalışıyordu açılışta 2 işletim sisteminide gösteriyor ben istediğimi seciyordum fakat bir süre sonra xp ye format atmak zorunda kaldım açılış direkt xp den başladı win 7 yi bir türlü açamadım .. boot mgr dosyasına da ne yaptıysam olmadı.. tekrar kurdum windows 7 yi..

Şimdi sorum şu diyelimki tekrar çift işletim sistemli bir pcye xp bölümüne format attım win 7 de duruyor fakat görünmüyor seceneklerde tekrar win 7 yi kurmadan boot olarak bunu nasıl yapabiliriz ayrıntılı bilgi vrecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler ederim..

bu arada easybcd proğramınıda denedim hata veriyordu.. vista yok sistemde çalışmam diyordu..

önce her zaman eskileri kuracaksın sonra yenilerini

yeniyi kurunca eskiyi görür ama eski adı üstende eski olduğu için w7 nin yada vistanın bootmgr dosyasını görmez ama bootmgr yeni olduğu için ntdlr yi görür

soruna gelince onun için önce boot edilebilir bir cd yada usb kullanman gerekir, forumda bulunan blue_life ın hazırlamış olduğu bluexpe var orada 2. menüden

diskten xp bul ve başlat ve w7 bul ve başlat var oradan yapabilirsin

Sevgili Kardeşim Cevap için teşekkürler

Farkındaysan zaten yukarda yazdım önce xp sonrada win 7 yi kurdum diye

önceleri zaten sorun yoktu ne zamanbki xp ye format atınca olay meydana çıktı

Şimdi bu bahsettiğn dosyayı bulamadım sanıyorum full Cd olsa gerek tşkler cevap için..

arkadaşım

sistemi kurduktan sonra c de hangi sistem kuruluysa öncelik ile o kısma

EasyBCD adlı programı kur ve iki sistemi de tanıt

açılırken Win 7 ve XP yi görmen gerekir

kolay gelsin

frame work 2.0 yükle böylece easybcd çalışır

kusura bakmayın yeni bir konu açmak istemedim.. burdan sorunumu söyliyim şimdi bende

win 7 kurulu ama xp yi kurmam gerek ..bende xp yi diger bir disk e kurar isemse aynı sorun bendede olurmu ? aynı sorunla bende karşılaşırmıyım karşılaşmamaaman için ne yapmam gerekir ?

Farklı iki HDD ye de kurabilirsin 2 işletim sistemini yada aynı HDD yi bölerekte yaparsın..

Önce XP sonra win 7 kuracaksın.

Egerki tekrar bir gün önce kurduğun XP yi formatlaman gerek o zaman her iki işletim sistemide tekrar kurmam gerekiyor ..Yani Tekrar Önce Xp sonra Win 7 ...

Diskini euseus ile 3 e böl.Acronis ile yedeğini al sisteminin ve e ye at.Sonra d ye xp kur.Doğal olarak xp ile açılacak.Acronis cd ile aldığın yedeği c ye geri yükle (kurulu 7 nin üzerine,formatlayacak tabiki)Şimdide 7 ile açılacak.Easybcd ile her ikisinide tanıt (7 ile açılınca) ve göreceksin hiçbir veri kaybolmadan iki sistemede sahip olacaksın.Cevabını bekliyorum.

Diskini euseus ile 3 e böl.Acronis ile yedeğini al sisteminin ve e ye at.Sonra d ye xp kur.Doğal olarak xp ile açılacak.Acronis cd ile aldığın yedeği c ye geri yükle (kurulu 7 nin üzerine,formatlayacak tabiki)Şimdide 7 ile açılacak.Easybcd ile her ikisinide tanıt (7 ile açılınca) ve göreceksin hiçbir veri kaybolmadan iki sistemede sahip olacaksın.Cevabını bekliyorum.

dedigini Uyguylayacam inş.. ama ona gerek kalmadan eski hdd de 120 gb da xp kurulu idi direk onu takıp çalıştırmak hem daha kolay olacak hemde daha basit olacak.. bence ? sizce

Sevgili Blue life açıklama yapmış sağolsun..

Windows 7 nin başlangıç dosyalarını windows dvdsi ile onarmak için gerekli adımlar...

Ben win7nin boot dosyalarını sildim. Ve Win7 açılmadı. bootmgr hatası verdi.

Win7 dvdsi ile sistemi başlatıyorum...

İleri ye basıyorum...

Bilgisayarınızı onarın seçeneğine tıklatıyorum...

İşlemin bitmesini bekliyorum... İşlem bitince bilgisayarını yeniden başlat diye bir seçenek gelirse; onu seçip bilgisyarı yeniden başlatıyorum.

Eğer sistem başlangıç dosyaları onarılmamış ise;

Tekrar yukarıdaki adımları yapıyorum.

Burdaki ekranda sistemimi seçip ileriye tıklatıyorum...

Başlangıç Onarmaya tıklatıyorum.. Başlangıç dosyalarım onarılıp sistem yeniden başlayacak...

• 4 ay sonra...

windows 7 dvdsi ile sistemi boot et şimdi yükle ekranında sol altta bilgisayarınızı onarını tıkla sonra başlangıç onarması yap hatta sistem başlamadığı için kendisi otomatik olarak onaracak ama bu işlemi iki defa tekrarlaman gerekebilir

xp & windows7 aynı anda kullanmak için burda bir anlatım yapmıştım ona bakabilirsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...