Jump to content

Windows 7 Master Boot Record

cebrailmumu

Recommended Posts

Öncelikle Herkese Selam Arkadaşlar

Malum yeni trend win7 yi bende kurdum gayet güzel. Biraz takıntılı bir insanım hemen acronis 11 kurdum, bende 2 hdd var ikiside sata biri 80gb biri 500gb win7 yi 500 lüğe kurdum. Neyse güzelce yedek aldım sonra 80 lik hdd yi winxp boot cd ile formatladım tam format olsun diye busefer 500 lükte kurulu win7 çalışmadı boot da hata veriyor. Neyse tekrar sıfırdan kurulum yaptım ha bu arada kurulum bittikten sonra 80gb lık hdd görünmüyor bilgisayar yönetten sürücü harfi atıyorum o şekilde görünüyor. Neyse dedim acronis e bulaşmayayım sistem görüntüsü alayım birde ne göreyim sistem görüntüsü olarak hem 500 lük teki win7 kurulu sistemin hemde 80 likteki sadece film olan hdd nin görüntüsünü almaya çalışıyor yani MBR büyük ihtimal iki harddiskide kapsıyor çünkü ikiside sistem hard diskleri olarak görünüyor.

Sadede geleyim :rolleyes: uzattım birhayli şimdi bende 2 hdd var ve win7 iki hddnin ortak Master Boot Record unu alıyor ben sadece 500gb lık hard diskimdeki verilerin sistem görüntüsünü almak istiyorum nedir acaba bunun yolu aydınlatabilecek arkadaşlar varsa mesut bahtiyar ve çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler. :D

Çok basit bir taktik.80 gb lık hardiskini anakart ve leketrik kablosunu sök.500 gb lik hardiskine windows7 kur.Sistemi kapat.Elektri fişini çek ve tekrar 80 gb lık hardiskini tak.Sistemi aç.Windows7 yeni donanım bulundu diyecektir.Ve tanıyacaktır.Sistemindeki donanımlarına ait sürüceleri kur.Sonra acronis kur.Böylece acronis sadece 500 gb lik hardiski görecektir.

Ben 640 gb lık hardiske ve 320 gb lık hardisklerime birbirini görmeyecek şekilde ayrı ayrı windows7 ve xp kurdum.

windows7 ye acronisi kurdum.ve yedek alırken her ikisi deprimary olduğu için işaretli geliyor.Hangisini yedek alacaksam onu işaretleyip diğerinin işaretini kaldırıyorum.Mis gibi yedek alıyor.Yedek alırken ben MBR seçmiyorum.Aylardır bu şekilde yedek alır ve yüklerim.Hiç sırun vermedi.Saygılarımla

Çok basit bir taktik.80 gb lık hardiskini anakart ve leketrik kablosunu sök.500 gb lik hardiskine windows7 kur.Sistemi kapat.Elektri fişini çek ve tekrar 80 gb lık hardiskini tak.Sistemi aç.Windows7 yeni donanım bulundu diyecektir.Ve tanıyacaktır.Sistemindeki donanımlarına ait sürüceleri kur.Sonra acronis kur.Böylece acronis sadece 500 gb lik hardiski görecektir.

Ben 640 gb lık hardiske ve 320 gb lık hardisklerime birbirini görmeyecek şekilde ayrı ayrı windows7 ve xp kurdum.

windows7 ye acronisi kurdum.ve yedek alırken her ikisi deprimary olduğu için işaretli geliyor.Hangisini yedek alacaksam onu işaretleyip diğerinin işaretini kaldırıyorum.Mis gibi yedek alıyor.Yedek alırken ben MBR seçmiyorum.Aylardır bu şekilde yedek alır ve yüklerim.Hiç sırun vermedi.Saygılarımla

Çok teşekkür ederim kardeş sanırım tekrar formatlamadan düzeltmenin bi yolu yok :D Peki neden acroniste mbr yi seçmiyorsun yani aslında bende seçmiyorum ama hep merak etmişimdir onunda yedeklemenin ne artısı var diye

Seçtimbir ara ndrl mi neydi o eksik dedi.Başıma iş açtı.O yüzden hiç onu seçmem.İngilizlerin bir atasözü vardır.Çalışıyorsa kurdalama.

Ben de öyle yapıyorum.Bakıyorum bu yöntem hiç sorun vermiyor.Maceraya girişmiyorum.Saygılarımla

@YAGMURADAM

Sistem içinden mbr ile yedek alıyorsanız ntld hatası veriyor ama windows içinden değilde direkt sistem başlangıcından cd ile yada secure zone üzerinden alınan imajlarda bu hatayı vermiyor.Bozulan mbr noktalarında bu seçenek çok işe yarıyor ama bu seçeneği windows içinden yapmamanız lazım.Siz bu seçeneği seçmeden windows içinden imaj alıyorsunuz dolayısı ile ntld hatası vermez sisteminiz ama gün olur diskinizdeki mbr noktaları bozulur ise başınız baya ağrır.

öncelikle değerli yorumun için çok teşekkür ediyorum kardeş.

Dördüncü formattan sonra durumu bende fark ettim 80gb lık hdd nin bağlantılarını çıkardım 500gb lık hdd de 100mb lık bir alan ayırdı neyse hallettik iyi

kötü sanırım windows7 sistem görüntüsü al seçeneğinde bu 100mb lık MBR alanınıda alıcak, bana bu olay biraz saçma geldi aslında MS niçin böyle birşey yapmış anlamak mümkün değil. Bu iş için Acronis'ide kullanmayı düşünüyorum zira Acroniste Secure Zone bölümü virüslere karşı kesin korumalı ayrılmış ve işletim sistemi tarafından görünmeyen bi alan, insana kendini güvende hissettiriyor. Arkadaşların dediği gibi windows tan acronis yedeği alırken MBR yi de seçsem sorun olurmu, MBR boot tan açılan acronis kurtarma cd si le seçilirse düzgün çalışıyormuş sanırım ama orayı pek anlayamadım neden windows altında yedekleme yaparken MBR yi de seçmem sorun yaratıyor?

Aynı hdd özellikleri bende de var ben ne yaptım anlatayım 1tb hdd yi dörde böldüm 1.Bölüme XP 2.Bölüme Vista 3.ve 4. boşta yani belgelerim var 80 lik hdd olanada Windows 7 kurdum .Kurulum yaparken de ilkönce XP sonra Vista ondan sonra Windows 7 , bu sıralama olmazsa açılışta sorun oluşur .

Windows 7 yedeğini de kendi özelliğini kullanarak aldım Bilgisayar görüntüsü oluşturdum.(20gb lık yar kapladı)Yedeği geri almak için Windows 7 onarım cd si oluşturman gerekiyor.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...