Jump to content

Makine Mühendisliği

_DruMmeR_

Recommended Posts

Sayın tnctr üyeleri :D

Henüz lise 2 ye gitmeme rağmen şimdiden paçalarım tutuşmaya başladı.

Acaba makine mühendisliği kaç net, kaç puan istiyor sorularına yanıt aramaya çalışır oldum.

varsa bir makine mühendisi abim, bana sınava nasıl çalıştığını ne yaptığını söyleyebilir mi? ( taktik verebilir mi?)

şöylede düşünüyorum, mesela benim lisede alanım makine üniversitede de elektrik elektronik okursam nasıl olur diye düşünüyorum ama bu konu hakkında bilgisi olanlarla konuşarak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

bir de anadolu teknik lisesinde olduğumdan harp okullarına girme hakkını kaybetmiş mi oluyorum?

Başka meslek yokmu okuyacak ?

makine mühendisliği+döküm teknikerliği oku.gelecek senin olsun.kapışılacak adam olursun.

Bence Gemi makineleri yada kaptanlık vs okumaya bak. Şimdiki aklım olsa Makine Müh. yerine Kaptanlık falan yazardım..

arkadaşım gerçekten makina okumak istiyorsan bil ki çok zor bir bölümdür bak ben bitiremedim 4 senelik okul 5. senem hala final çalışıyorum. İş imkanı çok fazladır mezun olduktan sonra o ayrı. ama gerçekten adamı erken yaşlandırıyor bu bölüm 22 yaşında adamım hayttan soğudum yok akım makinaları.yok makina elemanları takım tezgahları vs vs bir sürü acayip ders...

şöylede düşünüyorum, mesela benim lisede alanım makine üniversitede de elektrik elektronik okursam nasıl olur diye düşünüyorum ama bu konu hakkında bilgisi olanlarla konuşarak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

bir de anadolu teknik lisesinde olduğumdan harp okullarına girme hakkını kaybetmiş mi oluyorum?

Mekatronik okumanı tavsiye ederim.

Bence de makine muhendisligi Turkiye'de haddinden fazla bilgi yuklenen -yuklenmeye calisilan- bir bolum. Ben endustri muhendisligi okumani tavsiye ederim aslinda; ama makinelerle baglantili bir bolum istiyorsan ve yaparim diyorsan makine muhendisligi yazmalisin kesinlikle. Bu bolum biraz sevme ve ilgiye dayali galiba. :D 3. siniftayim makine muhendisliginde; ama yukaridaki arkadaslarin dedigi 5. - 6. - 7. hatta af olayi felan da olursa 8. sinifa kadar okuyabilirsin sanirim. :D Allah dusurmesin ya. Evlerden uzak! :D

Yeni sinav sistemini cok bilmiyorum; ama universitesine gore yapman gereken miktar degisiyor. Yani bir suru universite var, inanilmayacak gibi ama yatarak gecebiliyorsun makine muhendisligindeki dersleri. Tabi daha iyi bir yere gitmek yerine oralara gidersen. :D

bir makine mühendisi olarak sana tavsiyem, eğer teknik konulara biraz yatkınlığın varsa, bu bölüm için sonuna kadar gitmeye devam et. Ama unutma önüne bir sürü engel çıkacak, sana çok zor gelen dersler olacak, ya da ders kolay ama hocası zor olacak, ya da senin düşünce yapına ters gelen dersler, zorlanacağın şeyler olacak, ama bunların hepsi geçiyor, için rahat olsun. Sana makine mühendisliği adına verebileceğim tek tavsiye, kendine öğrenim hayatın bitmeden bir uzmanlık alanı bulman ve o alan üzerine okul dersleri dışında da çalışma yapman olacaktır. Eğer böyle bir şey yapmazsan okulunu bitirdiğinde cıscıbıldak bir makine mühendisi olarak ortada kalırsın. İş görüşmelerine gittiğinde hık mık tan fazlasını söyleyemezsin.Ama okulun devam ederken kendini geliştirirsen hiç zorlanmadan kendine çok parlak bir gelecek çizebilirsin.

Umarım başarılı olursun...

hepinize çok teşekkür ederim... aslında tam olarak sorumun cevabını alamadım, şöyle ki; ben makine mühendisi olmayı ısrarla istiyorum üniversiteden ve oradaki derslerden de korkmuyorum sadece gözümde büyüttüğüm ve engel saydığım mide bulantısı olan şey ÖSS :good: sizler mühendis olmak için nasıl çalıştınız neler yaptınız? şu lise hayatınızı bana anlatır mısınız? çünkü üstümde sanki bir yük var gibi ve gerçektende bu konuyla ilgili konuşmaya ihtiyacım var :p

hepinize çok teşekkür ederim... aslında tam olarak sorumun cevabını alamadım, şöyle ki; ben makine mühendisi olmayı ısrarla istiyorum üniversiteden ve oradaki derslerden de korkmuyorum sadece gözümde büyüttüğüm ve engel saydığım mide bulantısı olan şey ÖSS :good: sizler mühendis olmak için nasıl çalıştınız neler yaptınız? şu lise hayatınızı bana anlatır mısınız? çünkü üstümde sanki bir yük var gibi ve gerçektende bu konuyla ilgili konuşmaya ihtiyacım var :p

hava harp okuluna girmeyi istiyordum sınavıda kazandım mülakatta elendim 24 tercih yapılyordu bizim zamnımızda 24 tanenin 13 tanesi yaptım ilk 11 matematik bölümü son 2 si makina mühendisliği diye gitti mühendislik oldu bendeki şans ile...

sana tavsiyem matematik ve fizik çalış rahat gidersin istiyorsan zaten her yer üniversite doldu illa bir yere yerleşirsin makina olarak.

Lisedeyken Fizik ve Matematiği deli gibi severdim. Onlarla zaman harcamak hoşuma giderdi. Lakin üniversitede onların gerçekleriyle tanışınca bu işin sandığım kadar kolay olmadığını gordum. Makine mühendisi olacaksan bu iki dersi cok iyi bilmen ve cok sevmen gerekli cunku makine muhendisi, matematik mühendisi kadar matematik ve aşağı yukarı bi fizik mühendisi kadarda fizik bilmelidir. Zaten derslerin çoğuda temel olarak yüksek matematik ve fizik bilgisi gerektirir. Nasıl çalışmalıyım sorusuna gelince o senin bileceğin bir konu.. Herkesin çalışma prensipleri farklıdır ama temel olan birşey vardır iyi çalışmak.. Çalışmanın hakkını vererek çalışmaktır önemli olan.. Onu başardığında zaten istediğin yeri kazanırsın :good: ( Bu dediklerim OSS ye girene kadar geçerli. Üniversitede çalışmanın hakkını versende başarılı olmanın garantisi yok. Her an hocalar kazığa oturtturabilirler.. )

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...