Jump to content

Merak Ediyorum 32bit Ve 64bit

peace

Recommended Posts

Anlayacağın dilden Anlatacağımı düşünüp yazıyorum. 64 bit ile 32 bit arasında ne fark var diyorsun. netekim. 32 bitle 64 bit arasındaki fark, aynı anda tek karpuz taşımakla iki karpuzu taşımak arasındaki fark gibidir. iki koltuğunuzu da kullanma imkanınız varsa iki karpuz taşıyabilirsiniz. 32 bitin hem adresleme kısıtlaması vardır hem de komutları işleme genişliği dardır. 32 bit makinalarda adres hattı da 32 bittir ve 32 bitin matematiksel sınırı 4GB(4 milyar kusur byte) dır günümüz için yetersizdir. oysa 64 bitin hem komut işleme genişliği 2 kat fazladır hem de adres hattı şu an pratikte 36(intel)-40(amd) bitdir ama ileride bunu daha da genişletme imkanı vardır. 40 bit adresleyen 64 bit bir işlemci 1 Terabyte RAM yönetebilir (anakart takmaya elverişliyse) yani intel makinalar 2-3 yıl sonra yeniden revize edilmek zorunda kalacak çünkü 64GB üstü rami göremez.

64 bitin ne dezavantajı var: makina komutları 64 bite uygun ve adresler daha uzun olduğu için RAM-işlemci arasındaki taşıma yükünü de artırıyor. yani 2 karpuz taşıyorsunuz ama 2 defa gidip gelmekten daha az enerji harcasanız bile tek karpuzu taşımaktan daha fazla yoruluyorsunuz. bu arada canınız karpuz çekti :D

Okancım dediğim gibi karpuzu kavunu ram'e ve işlemciye dönüştür :D istersen senin dilden anlatayım kalp bağırsak :D

Yok kanka sağolasın birde oraya girme gözünü sevem :D Arkadasa yardımcı olalımda yeter :phone:

ama enteresan olan şey 32 bit 64 bitten hızlı ve virüslere karşı daha dayanıklı.ve yine enteresan bir şey 32 bit sp1 vista 32 bit sp2 vistadan ve 64 bit sp2 vistadan daha hızlı.

o vista nın uyduruklugundan . pıyasada kullandıgımız programlar olsun ısletım sıstemlerı olsun cogu 32 bit . ancak 64 bıt uygulamaları pıyasada yaygınlastıkca farkıda ortaya cıkkacaktır .

32 bit ı teknık olarak acıklamak gerekırse ıslemcının sanıye basına yaptıgı ıslemlerın verı yolu genıslıgıne denır yane sayısal mantıkta

1-2-4-8-16-32 şeklınde adreslemeler vardır 64 bit işletım sıstemınde bu rakam 1-2-4-8-16-32-64 seklınde sanıye de yaptıgı verı yolu genısler ... umarım annatabılmısımdır :D

hocam benim laptopta amd 2 ghz işlemci 2 gb ram var. sence 32 bit mi daha iyi olur 64 bit mi.

ram 2 gb oldugu ıcın 32 kullanman daha mantıklı cunku 32 bıt 3.25 e kadar goruor . kı zaten 64 bıt kurarsan programlarda sıkıntı yaşarsın bazı konularda

o vista nın uyduruklugundan . pıyasada kullandıgımız programlar olsun ısletım sıstemlerı olsun cogu 32 bit . ancak 64 bıt uygulamaları pıyasada yaygınlastıkca farkıda ortaya cıkkacaktır .

32 bit ı teknık olarak acıklamak gerekırse ıslemcının sanıye basına yaptıgı ıslemlerın verı yolu genıslıgıne denır yane sayısal mantıkta

1-2-4-8-16-32 şeklınde adreslemeler vardır 64 bit işletım sıstemınde bu rakam 1-2-4-8-16-32-64 seklınde sanıye de yaptıgı verı yolu genısler ... umarım annatabılmısımdır :)

açıklamalar için teşekkürler.fark edememişsin dediğimi.senin anlatımlarına katılıyorum o yüzden enteresan dedimya.sp2 sp1 den daha hızlı ve kullanışlı olması gerekirken ters bir etkide kalıyor.hızlandırmanın bir yolu var ise söyleyin bilmediğimizi öğrenelim bizlerde uygulayalım.saygılar.

bu arada 32 bit işletim sistemini tavsiye ediyorum her ne işletim sistemi kullanacaksanız.

açıklamalar için teşekkürler.fark edememişsin dediğimi.senin anlatımlarına katılıyorum o yüzden enteresan dedimya.sp2 sp1 den daha hızlı ve kullanışlı olması gerekirken ters bir etkide kalıyor.hızlandırmanın bir yolu var ise söyleyin bilmediğimizi öğrenelim bizlerde uygulayalım.saygılar.

bu arada 32 bit işletim sistemini tavsiye ediyorum her ne işletim sistemi kullanacaksanız.

ille vista kullanmak ıstıoorsanız forumdan tnc vista ları cekıp gereksız bılesenlerı kaldırılmısları kullanabılırsınız ama be nsıze vin 7 onerıoorum

Arkadaşlar açıklama için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla çok program ve parça 32 bit üzerine oluşturulmuş 64 bit pek yaygın değil o yüzden sorun yaşatabiliyor. Ama sağlam bi makinada 64 bit daha mantıklı o zaman peki makinayı 32 den 64 e çevirmek için ana kartı mı değiştirmek lazım işlemciyi mi

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...