Jump to content

Makina Reset Atıp Duruyo LÜtfen Yardim

oezzzer

Recommended Posts

geçenlerde anakartımı yaktım yeni anakatart alacaktım fakat su an için ekonmik durumum el vermediği için ikinci elle idare etmek zorunda kaldım.. bilgisayarcıdan bi ikinci el biostar p4vma-m anakart aldım bi de p4 3.00 işlemci taktım.. bilgisayar bi süre çalıştıkan sonra kendi kendini resetliyo acaba sebebi ne olabilir arızalı anakart ya da işlemci mi aldım? yardım edecek biri vardır umarım

Öncelikle Everest programını yükleyip sistem sıcaklıklarına bakın.

everesti kurmadan önce şunu söylemeliyim ki bilgisayar kendi kendini resetledikten sonra açılırken biosta cpu ısısını 75 65 santigrat falan olarak gösteriyo everesti kurdum geçenlerde de everest ise anlık değişimler gösteriyo cpu ısıssında bakıyosun 50 derece bi anda düşüyo 17 ye sonra fırlıyo 70lere bi anda 12lere düşüyo falan anlayamadım gitti

everesti kurmadan önce şunu söylemeliyim ki bilgisayar kendi kendini resetledikten sonra açılırken biosta cpu ısısını 75 65 santigrat falan olarak gösteriyo everesti kurdum geçenlerde de everest ise anlık değişimler gösteriyo cpu ısıssında bakıyosun 50 derece bi anda düşüyo 17 ye sonra fırlıyo 70lere bi anda 12lere düşüyo falan anlayamadım gitti

Bir terslik var 12 lere düşmez yanlış degerler gösteriyor olabilir, en azından oda sıcaklıgı üstünde olması lazım 30 civarlarında. Sistem boşta iken mi 70 lere çıkıyor?

Bir terslik var 12 lere düşmez yanlış degerler gösteriyor olabilir, en azından oda sıcaklıgı üstünde olması lazım 30 civarlarında. Sistem boşta iken mi 70 lere çıkıyor?

bilgisayar başlarken işte biosta saniyelik çıkıp gidiyo cpu yetmiş küsür derece cpu fan da mı diye de düşünüyorum ama o da nrmal gibi 3375 rpm diyo

bilgisayar başlarken işte biosta saniyelik çıkıp gidiyo cpu yetmiş küsür derece cpu fan da mı diye de düşünüyorum ama o da nrmal gibi 3375 rpm diyo

Rpm tamam da ısı yüksek gibi termal macun sürülmüşmü kontrol edin yapabilirseniz ek bir sogutma ekleyip deneyin. Sisteminize everesti yükleyip belli bir süre izleyin.

bu sorunlarda ilk önce akla işlemci fanı ve power geliyor bi kaç senedir teknik serviste çalışıorum ve genelde bu nedenlerden kaynaklanıyor bu sorun , fakat kesin konuşmak doğru olmaz deneme yanılmayla anlıyabilirsin dediğim gibi işlemci fanı veya power arızalı olabilir ilk önce onlara bak ..

hemen sana söyliyim

1. anakartı 2 ci el şüpheli ama olmaya bilirde

2. işlemci ile fan arasında ince macun olur onu kontrol ettir gerekirse br daha sürdür

3.power supply güç yetiremiyordur mesela 220 woltur ps ama hem anakart hem hard disk hem cd rom hem diğer fanlar güç çekiyordur ve güç yetmediği için reset atar

4. bilgisayara bağlı prizde topraklama varmı kontrol et ve özellikle 3 girişli veya 2 girişli fişler olur ona 4-5 fiş takılır ve güç yetiremez kablo dalgalanma olduğunda kapanır. özellikle dikkat edin evde dalgalanma olduğunda televizyon kapanmaz ama bilgisayar kapanır bunun sebebi ise anladığım kadarı ile televizyonların tüpleri ve enerji kutuları televizyon kapansa bile enerji tutar ama bilgisayarınki tutmaz direk prizden ne alırsa onu dağıtır kasanın içine gerekirse dalgalanma olduğundan şüpheleniyorsan kesintisiz güç kaynaklarından 1 tane alıcaksın mecbur

5. ramlar olabilir anakartınla uyumsuzluk sağlamıyor olabilir ram sorunu yani başka ram dene yada 2 ram varsa sadece 1 tanesini tak

ama ben müşterilere en çok karşıma çıkar powersupply büyük ihtimal taktığın anakart a güç ünitesi yetmiyor o 220 watt ı en az burası önemli (gerçek) 400 watt almanı öneriririm

anladığım kadarıyla çeşitli problemlerden kaynaklanıyor olabilir.... ben eski sistemimde problem yaşamadan aynı evde aynı fişlerle aynı power la problemsiz kullanıyordum pc yi.. bir de bu arada cd rom değiikliği yaptığımı da söylemeliyim eski çalışmayan arada bi çalışan cd romu atıp dvd rom taktım.. ve galiba power ya 200 ya da 220 watt kaç olduğunu nasıl öğrenebilirim ve

biostar p4vma-m anakart

p4 3.00 işlemci

harddisk 80 gb ide

dvd rom sata lg super multi olandan

fanlar

ekran kartı fx5500 nvidia

ne kadar güç ister ki bu sistem

kasayı aç kardeş powersuply i tanırsın zaten kutu şeklinde üstünde etiketinde 200 300 watt ne ise yazıyor onu söyle ve markasını ve kasanın yan kapağında fan varsa sadece kapağa organik bağlı fişini çek kapağını aç öyle çalışsın

Gezzzzer verilen en son çözüm yolunda "o zaman ramlar 2 tane ise 1 tanesini çıkar ve fan güç bağlantılarını kes dene bakalım" saçma geldiği için bu yolu herhangi bir yollu denemeye kalkma.

Eğer tam bilgin yok ise fazla anakart üstünde oynaşma. Powersupply ini değiştir, eğer bu da olmuyorsa fanların (işlemci, ekran vb.) temizliğini mutlaka yaparak denemelerini tamamla.

ayrıca işlemci ısısı 50 lerdeydi 54 55 gibi tekrar reset attı... normal mi ki bu bısıda reset

Baştada söylediğim gibi birçok sebepten olabilir sizin yapacagınız şey söylenenleri tek tek elemeniz. Bizim burdan yapacagımız olasılıkları size söylemek. Tekrarlamak gerekirse

1. Power (elenmiş gibi gözüküyor bence güç yeterli, yinede üzerinde yazan güce itimat etmemek lazım bazı elamanları söküp güç düşürerek denenebilir )

2. İslemci fanı ve termal macun (ısı iyi ama termale bakmadın sanırım)

3. Ramler (problemli olabilir 2 tane ise yer degiştirip ya da tek tek deneyebilirsiniz)

4. Priz (toprak hattınız varmı)

5. Anakart (iade olasılıgınız varsa degişebilirsiniz)

6. Kısa devre problemi

Şimdilik aklıma gelenler. Şimdi siz bunları tek tek eleyerek sorunu bulmaya calışın. Olasılık çok olunca tek tek burdan yazmaktansa siz kontrollerinizi yaparsınız şıkları elersiniz. Yine çözemezseniz artık bir teknik servisten yardım isteyebilirsiniz.

bende de oluyordu ben işlemcinin fanını değitirdim bide güzel bi temizlik yaptım kalmadı.

çoğunlıkla işlemcinin fazla ısısnmasından yapıyor.

realtemp diye bi prg. indirdim forumdan oradan kontrol ediyorum

Baştada söylediğim gibi birçok sebepten olabilir sizin yapacagınız şey söylenenleri tek tek elemeniz. Bizim burdan yapacagımız olasılıkları size söylemek. Tekrarlamak gerekirse

1. Power (elenmiş gibi gözüküyor bence güç yeterli, yinede üzerinde yazan güce itimat etmemek lazım bazı elamanları söküp güç düşürerek denenebilir )

2. İslemci fanı ve termal macun (ısı iyi ama termale bakmadın sanırım)

3. Ramler (problemli olabilir 2 tane ise yer degiştirip ya da tek tek deneyebilirsiniz)

4. Priz (toprak hattınız varmı)

5. Anakart (iade olasılıgınız varsa degişebilirsiniz)

6. Kısa devre problemi

Şimdilik aklıma gelenler. Şimdi siz bunları tek tek eleyerek sorunu bulmaya calışın. Olasılık çok olunca tek tek burdan yazmaktansa siz kontrollerinizi yaparsınız şıkları elersiniz. Yine çözemezseniz artık bir teknik servisten yardım isteyebilirsiniz.

bende de oluyordu ben işlemcinin fanını değitirdim bide güzel bi temizlik yaptım kalmadı.

çoğunlıkla işlemcinin fazla ısısnmasından yapıyor.

realtemp diye bi prg. indirdim forumdan oradan kontrol ediyorum

işlemci ısısı 50 lerde daha çok; bu durumda da reset atıyo..

termal macunu kontrol edemedim

dvd yi söküp çalıştırcam biraz power olayı için

prizde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum daha önce de aynı prizi aşağı yukarı aynı güçte kullanodum

anakart iadeye gerek var mı işte ona karar vermeye çalışıyorum ama bakalım....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...