Jump to content

İ7 920@2000mhz Voltaj Sorunu

dexter0

Recommended Posts

İşlemci 2.66 Mhz iken neden 2.0 Mhz'de kullanıyorsun ki? Eğerki elektrik faturasından korkuyor isen BIOS'tan CPU Multi Threading ayarını Disabled, CPU Enhanced Halt (C1E) ayarını Enabled, CPU EIST Function ayarını Disabled olarak ayarlaman yeterli. Sistem normal masaüstü ve Office uygulamalarında ortalama 1.87 Mhz hızında çalışacak, Ancak yük altına girdiğinde ise otomatik olarak 2.66 Mhz hızına çıkacaktır. Bu sayede gereken güç düşürülmüş olacaktır.

Senin yaptığın Ferrari alıp otobanda 90 Km ile giteye çalışmaktan başka birşey değil :)

Haydi kolay gele !

İşlemci çok ısındığı için 2000Mhz'de kullanıyorum. Dediğin ayarları deneyeceğim.

Nasıl yani ? Kendi stok fanı yeterli gelmesi gerekir. yani maximum sıcaklık 44 C felan olması lazım. Tam olarak sistem özelliklerini yazarsan (Anakart, RAM, Ekran kartı, Power supply vs vs) yardımcı olurum.

Gereken tüm ince ayarları yapabileceğin önerilerde bulunabilirim. Ben deneme amaçlı işlemciyi stok fanı ile overclock ettim 4.0 Ghz hızında denedim sorunsuz çalışıyor ancak stok fan ile sıcaklık 68 C yi görüyor ama :D

Haydi kolay gelsin.

Sistem; i7 920 - Asus P6t Deluxe v2 - Ocz 3gb 1600mhz - Zotac 9800gtx+Amp - WD1001Fals - Ocz StealthxStream 700W

İşlemciyi 2600'de kullanırken, boşta 50 - 60, yükte 90 dereceye kadar çıkıp reset atıyordu. İşlemci fanını temizledim ve termal macunu yeniledim sonuç değişmedi. Daha sonra 2000'e düşürdüm ve sıcaklıklar normale döndü. 2000'deyken boşta, 25 - 30, yükte 30 - 45 derece ve çok daha sessiz çalışıyordu. Bilgisayarı 7/24 downloada bıraktığım için 2000'deyken sessiz çalışması ve sıcaklık sorununun olmaması nedeniyle bu hıza düşürmeyi uygun gördüm.

Sistem; i7 920 - Asus P6t Deluxe v2 - Ocz 3gb 1600mhz - Zotac 9800gtx+Amp - WD1001Fals - Ocz StealthxStream 700W

İşlemciyi 2600'de kullanırken, boşta 50 - 60, yükte 90 dereceye kadar çıkıp reset atıyordu. İşlemci fanını temizledim ve termal macunu yeniledim sonuç değişmedi. Daha sonra 2000'e düşürdüm ve sıcaklıklar normale döndü. 2000'deyken boşta, 25 - 30, yükte 30 - 45 derece ve çok daha sessiz çalışıyordu. Bilgisayarı 7/24 downloada bıraktığım için 2000'deyken sessiz çalışması ve sıcaklık sorununun olmaması nedeniyle bu hıza düşürmeyi uygun gördüm.

Kesinlikle bir problem var.Güç kaynağı veya kasa içi soğutmalar iş görmüyor.O kadar performanslı bir işlemci alıp sonra 2000 mhzde çalıştırmak mantıklı olmaz.Tavsiyem bunu alın soğutması mükemmeldir;

Please register to see this content.

Ekran kartı sıcaklık değerleri normal seviyede (45 C-54 C felan) ise kesinlikle anakart'ta bir sorun olabilir. Aksi halde sistem soğutması yetersiz geliyordur. Kasanın hava girişlerini engelleyecek şeyleri kasa etrafından kaldır. Kasanın sol yan kısmını masa vs gibi şeylere dayadı isen kasanı 15-20cm aralık kalacak şekilde yeniden yerleştir.

Şayet ekran kartının sıcaklık değerleri normal seviyede iken işlemci ısınıyor ise, aşağıdaki adresteki Download sekmesinde BIOS güncellemeleri mevcut. 1701 veya 1804 numaralı güncellemeler yardımcı olacaktır. ASUS Update programı ile kolayca yükleyebilirsin Windows altından. Açıklamalarda bazı sistem tutarsızlıklarına karşı düzeltmeler gerçekleştirildi yazıyor.

http://asus.com/product.aspx?P_ID=vXixf82co6Q5v0BZ&templete=2[/CODE]

Ayrıca BIOS'tan

Multi-Threading --------------> Disabled

CPU EIST Function-----------> Disabled

CPU Enhanced Halt (C1E) --> Disabled

C3/C6/C7 State Support ---> Disabled

Olarak ayarlarsan işlemcin sistem yükü altında hız aşırtma gibi seçenekleri devre dışı bırakarak işlemcinin aşırı yüklenmemesini sağlayabilirsin.

Haydi kolay gele !

Ekran kartı sıcaklığı 43 - 55 arası değişiyor. Kasanın soğutmasının yetersiz geldiğini düşünmüyorum, her ay fanları temizliyorum ve termal macunu yeniliyorum. Kasanın etrafında masa vb.. yok.

Şuan sıcaklıklar bu şekilde

adszcr.jpg

Kasa bu

img19222.jpg

img19212.jpg

Bios güncellemesini yapacağım ve diğer önerilerin için Saol.

Görünüşe göre CPU fan sayısını baya bir arttırmışsın :)

Walla programdan aldığın değerler göz önüne alınır ise CPU 2.0Ghz'de iken CPU FAN1=3013 devirle dönüyor 32C. Walla anormal değerler

Bende ; Sıcaklıklar ------------------------

Anakart 39 °C (102 °F)

CPU 35 °C (95 °F)

Kuzey Köprüsü 44 °C (111 °F)

GPU dioda 46 °C (115 °F)

FAN Hızları----------------------------------

CPU 2129 RPM

Grafik İşlemci (GPU) 41%

Fanların hepsi aynı yöne doğru hava üflüyor değilmi? Biri içe biri dışarı üflüyor ise o da sorun yaratır. hepsi CPU üzerine üflesin bari havayı !

Walla Dexter0 aklıma gelen tüm çözümleri verdim sana. Eğer BIOS güncellemeside işine yaramaz ise teknik servise gönder parçaları. Çünkü kullandığın malzeme piyasada halen pahalı parçalar ! Sıcaklık yüzünden bir sorun yaşanması halinde garanti kapsamı dışında kalıcak parçalar.

İnşallah en kısa zamanda düzeltebilirsin sıcaklık meselesini !

Haydi kolay gele !

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...