Jump to content

Silinen Dosyaları Depolayan Bi Yer Var Mı?

stowaways

Recommended Posts

Bir arkadaşım sordu. PC'de herhangi bir dosyayı sildiğimiz zaman geri getiren programların olduğunu biliyoruz, bunların çalışma sistemleri veya silinen dosyaları nasıl ve nerden geri getirdiklerini bilen varmı???

Bu işi programsız yapabilmenin bir yolu varmı???

İlginiz için TEŞEKKÜRLER

Aslında banada imkansıza yakın gibi geliyor ama programlarla yapılan bir çok şeyin sonradan programsız yapılışını gördük eğer programın çalışma sistemini iyice anlayacak olursak programa gerek kalmadan nasıl getirebileceğimizide çözebiliriz die düşünüyorum.

Bizim everything4u diye bi internet kafe war .

bi abi war Fidel diye ..

bana demiştiki

Dosyaları ücret karsılıgı DOS ORTAMINDA kurtarabılırım demıstı ..

bı keresınde bı adamın 1997 dekı dosyasını bıle kurtardım dedı yalan attıgınıda sanmıyorum ama .. bence olabilir ..

bende nette bir araştırma yaptım ve bunu buldum umarım yardımcı olur ama ms-dos komutu girince kitleniyor neden hala anlamadım ama deniyorum umarım sizde işe yarar.

Baslat ---> Calistir ---> cmd ---> dedikten sonra

Öncelikle Bunun icin Ms Dos Komut istemine gecmelisiniz , burada Debug Komutunu Verip ? Yazip Enter Tusuna Basarsaniz Zaten Yönergeleri Görürsünüz Burada isimize

Sadece L Yanİ Load Yarayacaktir Daha Sonra

R Yazip Enter'a Basarsaniz Yazmaclar Gelir Buradan isimize Yarayacak Olan Sadece Cs Yanİ Code Segment 'dir, simdi Yapmaniz Gereken Debug Komut Satirina Şu Komutu Yazmaktir

Lcs:100 0 13 1 Komutunu Yazip Floppy'e(Disket Sürücü) baglanmaktir , Neden Floppy derseniz Olayin calisabilirligini size daha iyi gösterebİlmek icin . Cünkü ortada silinmis bir veri var ve bunu Hdd'de aramakla diskette aramak arasinda

daglar kadar fark var, ama pratik olsun diye disket sectİm .Bu arada Disket Kodlari , yukarida yazan 0 ve ayrica 1 'dir.

Yani 0 ve 1 disket icin, 2 Ve Yukarisi KaÇ Hdd sürücüsü varsa ona göre siralanir. yanİ siz eger

Lcs:100 2 13 1 demis olsaydiniz

C:\ Hdd sürücüsüne baglanirdiniz . Buradakİ 13 1 kismi ise yalnizca İz ve Sektör Numaralaridir

Bilmeniz gereken bir olay yok yani , simdi esas olan kisma gelelim

Evet arkadaslar aslinda diskinizde silinen

verinin ilk harfi yerine . isaretcisi atanir yani veri tam olarak silinmez,siz Silmis oldugunuz verinin ismini

bu sayfada D Tusuna basacak yani Dump Arayacaksiniz Bu islem dosyayi bulana kadar devam eder.

Dosyayi Buldugunuzda yapmaniz gereken ;

167a:0000 E5 20 00 A0 00 9a Ee Fe-1d F0 4f 03 55 12 45 31 .po.txt

gibi birsey buldunuz aslinda aradiginiz sey Ali.txt dosyasiydi diyelim baktiginizda A Yerİne . iŞareti var yani bu dosyanin silindigini gösterir biz simdi E0000 yazip Enter tusuna basacagiz

sonra karsimiza su gelecek 167a:0000 Cd.

Burda daha önce E5 yazilmis. Bunun anlami silinmis demek , biz simdi A ' nin Hexadecİmal Karsiligi olan 41 Yazarsak yani

167a:0000 Cd.41

Wcs:100 0 13 1

Verimizi eski bulundugu yere Ali.txt olarak yeniden konumlandirmis oluruz . Bu isin programlari da var ama bu yolu bilmekde iyi, cünkü temel bilgi bu ...

aLınTı

evet, programlar işe yarıyor ama diskte program yüklü değilse, yüklememiz gerekiyor ki buda programın başarısını azaltabiliyor, programsız yapmayı bilmek bazen daha faydalı olabilir diye düşünüyorum.

matahari218534 emek verdiğin için saol da açıkçası pek anlamadım biraz daha uğraş vermem gerekiyor galiba bide anladığım kadarıyla bu yöntem için harflerin "Hexadecİmal" karşılıklarını bilmek gerekiyor

bende nette bir araştırma yaptım ve bunu buldum umarım yardımcı olur ama ms-dos komutu girince kitleniyor neden hala anlamadım ama deniyorum umarım sizde işe yarar.

bu yöntemi kullanınca kaç zaman önce silinen dosyaları geri getirebiliyoruz onu yazmışlarmıydı yada "hexecitimal" harflerin listesi varmıydı???

Arkadasım Bu programların bir çogu fazla işe yaramıyor Benim peder polis Bana bilgisayar 50 Yıl önceki dosyaları bile geri getiren Emniyet ve savcıların kullandıgı bir yöntem var mama bana söylemiyor ah bi söylese direk tnctr de yayınlarım sen dosyaların üstüne su iç yeter

hadi geçmiş olsun

Arkadasım Bu programların bir çogu fazla işe yaramıyor Benim peder polis Bana bilgisayar 50 Yıl önceki dosyaları bile geri getiren Emniyet ve savcıların kullandıgı bir yöntem var mama bana söylemiyor ah bi söylese direk tnctr de yayınlarım sen dosyaların üstüne su iç yeter

hadi geçmiş olsun

Dostum, söylediğinin gerçekliğine inanıyorum çünkü kullandığımız programların çoğu var olan yöntemleri otomatik olarak yapmaya yarıyor, ben de işi biraz daha kolaylaştırmanın yollarını araştırıyorum, umarım ortaya işe yarar bi yöntem çıkarabilirim.

var RECYCLER klasörü ama ordan geri alamazsın ancak programla...

RECYCLER klasörünü biliyorum da bu programlar ne yapıyor da oradaki veriyi geri getirebiliyor onu bilmiyorum, aradığım bilgide bu bakalım bulabilecek miyim??? :rolleyes:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...