Jump to content

Hard Diske Donanımı Güvenle Kaldır Diyor

ahoahmet

Recommended Posts

• 3 ay sonra...

Bios a girin hdd yi ide moduna alın sizinki AHCI modundadır. Ahcı modunda hot swap ozelliği vardır yani hdd yi pc çalışırken sokebilirsiniz. Tabi windows çalışmıyorsa.

Not: AHCI yı ide moduna aldıgınızda windows u yeniden kurmanız gerekecek aksi taktirde mavi ekranı yersiniz.

yıllardır o şekilde kullanırım,en ufak sorun yada perf kaybı yok..kurarken ahci/ide modunda eksik yada fazla yapılan bişeyden oluyor,tamda bilmiyorum ama dediğim gibi kafana takacağın bişi değil..zaten kazarada bassan birim durdurulamıyor diye mesaj veriyor windows

yıllardır o şekilde kullanırım,en ufak sorun yada perf kaybı yok..kurarken ahci/ide modunda eksik yada fazla yapılan bişeyden oluyor,tamda bilmiyorum ama dediğim gibi kafana takacağın bişi değil..zaten kazarada bassan birim durdurulamıyor diye mesaj veriyor windows

AHCI ( gelişmiş yerleşim birimi control arayuzu ) modu eger hdd niz detekliyorsa NCQ komutlarını kullnmanıza izin verir. Buda en az 100 de 15 hdd okuma yazma performansı saglar. Birde dediğim gibi windows kurulu olmayan bir hdd takop cıkarabilirsiniz ( bilgisayarınız kapatmadan windows calışırken usb flash bellek gibi )

NCQ şuna benzer: Mesela siz dışarı cıkıp bakkala ptt ye ve bankaya ugrayacaksınız.

Normal bir ide modu once bakkala ugrar eve geri doner sonra ptt ye ugrar doner sonra bankaya ugrar doner.

NCQ modunda ise gidelecek yerler sıralanır once bakkal a gidilir ordan ptt ye ordan bankaya ve eve donulur.

Bilmem anlatabildimmi tabi bunun için native ncq modunu acmanız ve hdd nizin ncq yu deteklemesi gerekir ( yeni hddlerin cogu desteklioyr )

emre053

ben ncq aktif ikende,değilkende(ayrı ayrı xp kurup) denedim..ben bir getirisini görmedim,internette testlerde var diyorlar ama sentetik testler..kişisel kullanımda %15 çok iddialı rakam..o yüzden kişisel olarak, getirisi olmayan şeyin ******ürüsüde olmaz diyorum :)

emre053

ben ncq aktif ikende,değilkende(ayrı ayrı xp kurup) denedim..ben bir getirisini görmedim,internette testlerde var diyorlar ama sentetik testler..kişisel kullanımda %15 çok iddialı rakam..o yüzden kişisel olarak, getirisi olmayan şeyin ******ürüsüde olmaz diyorum :)

xp de zaten getirisini goremezsin windows 7 kullan ben denedim 100 5 10 gibi artış oldu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...