Jump to content

Pascal

hasban

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar benim bir pascal ödevim var. bana bu ödev hakkında yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı acaba şimdiden teşekkürler. ödev konusu şu...

Bir şirketin müşteri sayısını kullanıcıya sorduktan sonra sırayla bu müşterilerin isimlerini, yaptıkları alış veriş miktarını klavyeden bilgisayara girdikten sonra alış veriş miktarı üzerine %18 kdv ekleyerek alış veriş miktarı 100 TL ve üzeri ise ekrana ?Kargolu? aksi taktirde ?Kargosuz? yazdıran ve toplam alış veriş miktarını hesaplayan bir program yazınız?

Örnek Ekran Çıktısı:

Toplam Müşteri Sayısı : 4

1. Müşterinin adı soyadı: Ali Gel

1. Alış veriş miktarı : 50

İsim : Ali Gel Miktar : 59 Kargo Durumu : Kargosuz

2. Müşterinin adı soyadı: Veli Git

2. Alış veriş miktarı: 100

İsim : Veli Git Miktar: 118 Kargo Durumu : Kargolu

3. Müşterinin adı soyadı: Can Dan

3. Alış veriş miktarı: 0

İsim : Can Dan Miktar: 0 Kargo Durumu : Kargosuz

Toplam Alış Veriş Miktarı : 117

öncelikle ilk alınan sayıyı for döngüsünde kullanacaksın ve döngünün içinde:

ad

miktar

soracaksın

miktar deişkenine %18 işlemi yaptır

miktaryuzdeli=miktar*100\18; gibi birşey

ve

burada bir if kullan if değişken>=100 then kargolu else kargosuz;

bunu da yaptırdıktan sonra

for u bitirmeden hemen önce değişkenleri ekrana yazdır

ardından foru bitir.

Bende Onu Soruyorum Programa veri tabanımı yazılacak yoksa hazırda kullandı bir şeymi var

(Bir şirketin müşteri sayısını kullanıcıya sorduktan sonra) Elinde Bir Şeymi var Yoksa Sıfırdan birşeymi istiyor.

elinde şirket kayıtlarını tutan bir veri tabanı varmı ? onlar hakkında bilgi istemiştim

Bende Onu Soruyorum Programa veri tabanımı yazılacak yoksa hazırda kullandı bir şeymi var

(Bir şirketin müşteri sayısını kullanıcıya sorduktan sonra) Elinde Bir Şeymi var Yoksa Sıfırdan birşeymi istiyor.

elinde şirket kayıtlarını tutan bir veri tabanı varmı ? onlar hakkında bilgi istemiştim

arkadaşlar bir veri tabanı yok sadece pascal siyah ekranında müşteri sayısı istenecek daha sonra yaptığı alışveriş miktarı. bunlar girildikten sonra 1.müşteri:adı soyadı, alış veriş miktarı:... yani ilk başta kaç tane müşteri sayısı girildiyse hepsine ait bilgiler girilecek ve alış veriş miktarı 100 ve üzeri ise kargo durumu:kargolu değilse kargosuz diyecek şimdiden teşekkürler...

öncelikle ilk alınan sayıyı for döngüsünde kullanacaksın ve döngünün içinde:

ad

miktar

soracaksın

miktar deişkenine %18 işlemi yaptır

miktaryuzdeli=miktar*100\18; gibi birşey

ve

burada bir if kullan if değişken>=100 then kargolu else kargosuz;

bunu da yaptırdıktan sonra

for u bitirmeden hemen önce değişkenleri ekrana yazdır

ardından foru bitir.

sevgili arkadaşım ben yeni başladığım için kodları bilmiyorum birde uzaktan eğitim görüyorum bilgisayar ortamında gösteriyorlar ama birşey anlamadım.. mümkünse kodları yazıp yollayabilirmisin?

uses crt;

var

i,sayi:integer;

deger,miktar,kargo: Array[1..100] of integer; \\ bu kısımda ben 100 le sınırladım bunu isteğine göre ayarlarsın...

begin

clrscr;

writeln('Müşteri sayınızı Giriniz..:'); Readln(sayi);

for i:=0 to sayi do

Begin

writeln('müşteri adi..:'); ReadLn(deger);

writeln('miktar..:'); Readln(miktar);

if miktar>=100 then kargo:=('kargo durumu:kargolu') else kargo:=('kargo durumu : Kargosuz');

End;

Begin

writeln(deger);

WriteLn(miktar);

writeln(kargo);

end;

ReadLn();

end.

İlk defa hızlı cevap bölümünde program yazıyorum:) word de not defterinde falan çok yazdım ama bu baya bi farklı oldu umarım yardımı olur ve programdan anlaşıldığı üzre veri tabanı sorunuda çözülür umarım saygılarla...

uses crt;

var

i,sayi:integer;

deger,miktar,kargo: Array[1..100] of integer; \\ bu kısımda ben 100 le sınırladım bunu isteğine göre ayarlarsın...

begin

clrscr;

writeln('Müşteri sayınızı Giriniz..:'); Readln(sayi);

Begin

writeln('müşteri adi..:'); ReadLn(deger);

writeln('miktar..:'); Readln(miktar);

if miktar>=100 then kargo:=('kargo durumu:kargolu') else kargo:=('kargo durumu : Kargosuz');

End;

Begin

writeln(deger);

WriteLn(miktar);

writeln(kargo);

end;

ReadLn();

end.

İlk defa hızlı cevap bölümünde program yazıyorum:) word de not defterinde falan çok yazdım ama bu baya bi farklı oldu umarım yardımı olur ve programdan anlaşıldığı üzre veri tabanı sorunuda çözülür umarım saygılarla...

öncelikle teşekkürlerimi sunuyorum arkadaşım sağolasın. ama burada else de bir tip hatası veriyor acaba nedeni ne olabilir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...