Jump to content

Dns Neden Yanıt Vermez, Wrelless Oto Bağlanmaz?

temmuz

Recommended Posts

Bir Yakınım birkaç gün önce bir Casper Nirvana W76S notebook aldı ve başıma bela açtı. O hiçbir şeyden anlamıyor ve sözde usta benim(Asında 13 senelik kullanıcıyım. Birçok konudada usta sayılabilirim.). İki temel sorunumuz var:

1- Notebook fn+f11 tuşlarına basmadan radio on(wrelless lan) moduna girmiyor. Kendi notebookumda ve diğer bildiklerimde ise böyle bir durum sözkonusu değil. Bilgisayar açılır ve wrelless ağlar görülür. Bizim Casperde neden bu sorun olabilir ve çözümü nedir?

2-TCP IP ayarlarında otomatik IP al dediğimizde bağlanamıyor ve 'DNS sunucusu yanıt vermiyor' mesajı gösteriyor. Sorunu çöz dediğimizde çözemiyor ve yardımı sonlandırıyor. Bu gibi durumlardada mecburen modem IP'si atıyoruz; ancak o şekilde wrelless ağa bağlanabiliyoruz. Ama diyelim bir kafetaryadayız. Kafeci esnafa modemlerinimi soracağız?

Bu DNS problemi şeklinde görülen durumun aslında DNS ile ilgisi yok diye düşünmekteyim. Ama nedeninide bulamıyorum(Otomatik DNS yada diyelim open DNS, hiç farketmiyor. Farklılık sadece modem IP'si atanması yada otomatik IP verdiğimizde oluyor.)

İşletim Sistemi win7 starter ve sürücüler yeni. Ama ben bu yeni işletim sistemi ve herhalde tam oturmamış sürücülerden olabilir diye düşünmekteyim.

Lütfen bir el atıverin.

Nereye soracağımı tam bilemedim. Eğer yanlış yerdeysem, Moderatörlerden uygun yere taşımalarını rica ediyorum.

sen casper almakla hata yapmışsın dostum.teknik servisçiyim görmeden münencinlik yapmak zor formatladığında bu tip sorunları alıyosan sorun donanımsal..senlik bişey yok yani..

Eyvah!.. Formatta denedim, çözüm olmadı. Yandık desene..

Bu arada Casperi alan ben değilim, arkadaşım. Ama uğraşma bakımından benimde başım belaya giriyor ve adam birşey bilmiyorki ona durumu izah edeyim. TNCTR forumdaki teknik servisçi arkadaşım böyle diyor desem ne kadar inanır..

Bende Casper kullanıcısıyım Tek şikayetim Fandaki ses.Bugüne kadar çok nadirdir İp atamam.

''Notebook fn+f11 tuşlarına basmadan radio on(wrelless lan) moduna girmiyor'' wireless düğmesi yerine bu vardır sanırım.Hiç bir pc açılır açılmaz wireless ağları görmez .Wireless açıksa görür.casper pc nin wireless'i açıksa oda görür.Bence sorun modemlerden kaynaklanıyor.İşim gereği çoğu kişnin pc sini wireless'e bağlarken İp atıyorum.ve onların kullandıkları pc lerde Casper değil.Toshiba,Sonny,Dell farklı farklı notebooklar.Dolayısı ile sorunun pc den değil modemden olmalı,

Bende Casper kullanıcısıyım Tek şikayetim Fandaki ses.Bugüne kadar çok nadirdir İp atamam.

''Notebook fn+f11 tuşlarına basmadan radio on(wrelless lan) moduna girmiyor'' wireless düğmesi yerine bu vardır sanırım.Hiç bir pc açılır açılmaz wireless ağları görmez .Wireless açıksa görür.casper pc nin wireless'i açıksa oda görür.Bence sorun modemlerden kaynaklanıyor.İşim gereği çoğu kişnin pc sini wireless'e bağlarken İp atıyorum.ve onların kullandıkları pc lerde Casper değil.Toshiba,Sonny,Dell farklı farklı notebooklar.Dolayısı ile sorunun pc den değil modemden olmalı,

Düğme konusu tamamda, bu düğmeler her defasında açılmazki. Çoğunlukla açık halde bulunurlar ve ağları sistem açıldığında görürler. Ayrıca düğme açarak ağ arama şekli olmamalı diye düşünüyorum( Ben Dell kulanıyorum ve anlattığım şekilde işliyor..).

Casperda düğme yerine fn+f11 koymuşlar herhalde ama her seferinde açmak çok saçma bence.. Casper notebook kullananlar hep böylemi yapıyorlar?

Bu arada modem konusunda haklı olabilirsin. Çünkü iki ayrı modemde iki ayrı sonuç verdi(Ama otomatik IP ile bağlanılan modemde bağlanmak çok sorunlu ve bekleyerek olabiliyordu. Yani buda sorunluydu.). Modem konusunu biraz daha araştırmalıyım diye düşünüyorum.

Dediğim gibi iki modemde denedim birinde sorunlu bağlanıyor diğerinde ise ancak modem IPsi ile bağlanabiliyor.

Testi komut istemindenmi yapmalıyım ve hangi komutlarla nasıl sonuçlar almalıyım.

En az bilgili(ve hatta bilgisiz) olduğum konular ağ ve intenet konularıdır. Yani yumuşak karnım..

Bu arada önceki mesajımdaki sorumu sana ve Casper notebook kullanan arkadaşlara yeniden sorayım. Bu Casperlarda wrelless ağlar için her sistem açılışında fn+f11 e basmak gerekiyormu? Yani Casper'lerin şartı ve kötü bir özelliğimi bu?

Dediğim gibi iki modemde denedim birinde sorunlu bağlanıyor diğerinde ise ancak modem IPsi ile bağlanabiliyor.

Testi komut istemindenmi yapmalıyım ve hangi komutlarla nasıl sonuçlar almalıyım.

En az bilgili(ve hatta bilgisiz) olduğum konular ağ ve intenet konularıdır. Yani yumuşak karnım..

üç neden var her internet bağlantısnda bu olayı yapıyosa...

1.wirelessin dirverinde problem olabilir.

2.kablolu bağlanmayı dene eternetten düzgünmü

3.wirwlissin gümlemiş olabilir donanım olarak..

1-Win7 yeni sistem ve sürücüsü tam uymamış olabilir.

2-Kablolu bağlantıda ve Modem İP si vererek wrelless bağlantıda sorun olmuyor(Sorun olmuyor derken, her açılışta wrellessi açmak için fn+f11'e basma sorunu hep var).

3-Nasıl gümler, üç günlük makinede?..

Casper notebook kullanan arkadaşlara(ve yusuftasa..) yeniden soruyorum: Her wirelless bağlantısında fn+f11e basıyormusunuz yoksa farklı modellerde farklı şekillermi(düğme kullanma/otomatik bağlanma gibi..) sözkonusu?

Modem İP'si vermeden giremediğim durumlarda DNS sorunu mesajı çıkarken görünürde bağlı oluyoruz ama web e ve msn ye giremiyoruz. Yani gerçekten tipik DNS sorunu gibi. Ama DNS değiştirmeler ve sıfırlama(otomatik DNS alma) durumu değiştirmiyor ve bu durumlarda sadece ve sadece Modem IP'si vermek bağlantıyı sağlıyor. Sorun DNS sorunumu yoksa IP sorunumu, gelde karar ver..

Güncel..

Bugün Casperin merkez servisine telefon ederek wirelessin sistem açılışında otomatik bağlanamadığını ve çözüm bulamadığımızı belirttim. Bu problem size ait bir problem değil, genelde olan bir problem cevabını aldım. Bios update ile düzeliyormuş onuda eğer kargo ile notebooku gönderirsek yada bizzat servise ******ürürsek gerekeni yaparlarmış(Exeli dosya olmadığından updatei kullanıcalara yaptırmıyorlarmış).

Hayret! Notebookun altındaki etiketlerde ürünün üretim tarihi aralık 2009 olarak görünmekte ve bana servis görevlileri problemimiz konusunda genelde bir şikayet olduğundan, bu sebep ile yeni bir bios yazıldığından sözediyorlar. Daha aralık ayı çıkmamışken hemde..

Aynı dertten muzdarip casper notebook kullanıcılarına duyurulur.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...