Jump to content

Realtek Hd Ses Kartı Sorunu

losecontrol

Recommended Posts

merhaba arkadşlar

işyerimdeki bilgisayarımda realtek hd ses kartı var ve driverı yüklü aygıt yöneticisinde aygıt düzgün çalışıyor diyor ama ses efekti ve aygıtlarında ses aygıtı yok diyor internetten video oynatıyor ama ses yok. medya playerdan birşey oynatamıyorum ses aygıtında bir sorun olduğunda medya player dosyayı yürüyemiyor yazıyor. realtek hd audio yöneticisinden denediğimde höparlöre ses geliyor. yardımcı olursanız sevinirim

yaptığım işlemler

driver kaldırıp tekrar kurdum

biostan etkin mi değil mi baktım

kurulu vistaispirat vardı kaldırdım

sistemim xp sp3

lütfen yardım.......

Başlat -> Denetim masası -> Ses efekti ve ses aygıtlarına gir

Üst taraftaki SES yazan sekmeye git.

Ses çalarken başlığı altındaki Varsayılan aygıtın Realtek HD Audio olup olmadığını kontrol et.

Bazen ekran kartları üzerindeki HD ses desteği normal ses sistemi yerine geçebiliyor. Sorun muhtemelen bundan kaynaklanıyordur.

Haydi kolay gelsin

Sanırım değişik bir Realtek sürücü yüklenmesi olmuş olabilir. Şu şekilde bi dener isen belki düzelebilir.

1- Aygıt yöneticisini aç ve sürücüyü kaldır.

2- Donanımlar arasından tanımlanmamış sürücü üstünde sağ tıkla ve özellikleri aç

3- Açılan pencerede üstteki Ayrıntılar sekmesine gel orda aşağıdaki açılır menüden Aygıt kopya kimliği seç

4- Aşağıdaki boş alanda PCI\VEN_10EC&DEV.......... şeklinde bir yazı olacak onu işaretleyerek CTRL+C tuşuna basarak kopyala ve google'ı açarak yapıştır ve arat.

5- o aygıt ile ilgili sürücü indirmelerini kontrol ederek donanıma ait doğru sürücülere ulaşabilirsin.

Realtek şirketinin birden çok ses kartı olması nedeni ile her sürücü malesef her ses aygıtını çalıştırmıyor. tanınmış olarak gözükmesine rağmen ses vermiyor.

Bu şekilde inşallah çözülür.

Haydi kolay gele

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...