Jump to content

Samsung R522 Ses Kartı.

m3sut

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar;

samsung r522 modelli laptop u kullanıyorum. bilgisayarın orjinal işletim sistemi vista home basic dir. format atıp xp ye çevirdim ve resmi siteden driverları indirdim kurdum.hiç bir sorun yok ses falan gayet iyi çıkıyor ama aygıt yöneticisinde "High Definition Audio Veri Yolundaki Ses Aygıtı" tanınmadı olarak gözüküyor. sizce neden olabilir?

Ekran kartının markası ATI ise normaldir. Ekran kartına tümleşik ses Codecinin sürücüsünü yüklemen yeterli.

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/9-12_xp32-64_hdmiaudio.exe[/CODE]

Buradan indirebilirsin.

Haydi kolay gele

• 2 hafta sonra ...
Ekran kartının markası ATI ise normaldir. Ekran kartına tümleşik ses Codecinin sürücüsünü yüklemen yeterli.

https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/9-12_xp32-64_hdmiaudio.exe[/CODE]

Buradan indirebilirsin.

Haydi kolay gele

hocam link kırık bi daha kontrol eder misin.

evet ekran kartı ATI Radeon

pardon m3sut link kırıkmış bende daha yeni anladım :) Linkin kırık olmasının sebebi ATI sitesinin güncel sürücü veritabanındaki adresleme yenilemesi imiş malesef.

Sorunu kökten çözmek için tam olarak yanıt vericem açık açık anlatıcam. (Bu yolu ne olduğunu bilmediğin bir aygıt sürücüsü içinde uygulayabilirsin!)

1. Aygıt yöneticisini aç

2. High Definition Audio Veri Yolundaki Ses Aygıtı yazan sürücüyü sağ tuşla özellikler diyerek özellikler penceresini aç.

3. Yukarıdaki sekmelerden AYRINTILAR yazan sekmeye gel.

4. Ayrıntılar sekmesinde bulunan açılabilir menüden AYGIT KOPYA KİMLİĞİ yazan seçeneği seç.

5. Aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1000\5&941D3F2&0&0001

Kırmızı yazı bize üretici bilgisini, yeşil yazı ise aygıt bilgisini verir.

6. www.pcidatabase.com adresine gir.

7. Device Search yazan kısma yeşil yazı ile yazan yazıyı gir.(yukarıdaki örnekte AA01 olarak yazan yeri) Search butonunu tılayarak aramayı başlat.

8. Açılan sayfada birden çok sürücü ismi çıkmış olabilir. (yukarıdaki örneğe ait aramada

DeviceID Chipset description VendorID Vendor Name

0xAA01 Ati Mobility Radeon HD 2600............................................................ 0x1002 ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.

0xAA28 Radeon HD 3400 Series...................................................................0x1002 ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.

0x0999 pci\ven_1039&subsys_200b163&rev_a0\3&61aaa01\0&17...................0x1039 SIS

gibi sürücüler çıktı. Ancak bizim bulmamız gereken 0xAA01 ile 0x1002 eşleşmesinin sonucu. Yani Ati mobility Radeon HD 2600 yazan kısmı.

9. Bulduğumuz eşleşmenin hizasındaki (sağ tarafta bulunan kısmı ATI Technologies Inc. yazıyor) linki tıkla.

10. Başka bir sayfa açılacak. Ctrl+F tuşuna basarak arama penceresini aç. Device ID kısmındaki yazıyı (örnekteki AA01 olan kısmı) arama penceresine yaz ve arattır.

11. Arama sonucunda bilinmeyen aygıtın ne olduğu orada yazıyor. Örnekte verilen aygıt için yapılan aramada

Chip Number: Ati Function driver for high definition audio - ATI

Chip Description: Ati Mobility Radeon HD 2600

Notes: ATI HDMI Audio

olarak bulundu.

Yukarıda anlatığım şey aygıta ait kimlik bulunması olayı idi. Yani Google'dan yada başka bir şekilde arama yapmak için bize isim vermiş oldu. google'a "ati radeon HD 2600 hdmi audio driver" olarak yazdığın zaman aygıtın için bulunacak sürücünün sana ait olmama veya senin aygıtın için uyumsuz olma gibi bir şansı yok demektir.

Eğer sende ATI HDMI Audio olarak bulursan

http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx[/CODE]

adresinden (Bu kısım tamamen yukarıdaki örnekte geçen aygıt içindir) XP Professional - Radeon - HD 2600 Series (PCIe) işaretliyerek GO! butonuna tıkla. Açılan sayfanın aşağısında Optional Downloads: Individual driver download packages, ATI Multimedia Center, Avivo™, and Korean full package linkini tıkla. Açılan sayfada Optional Downloads: ATI HDMI Audio Driver for ATI Radeon™ HD Series products linkini tıklayarak ATI HDMI driver linkinden sürücünü indirebilirsin.

Daha ne kadar detaylı anlatabilirim bilmiyorum. Eğer yukarıdaki karışık gelebilecek uygulamayı yapamaz isen 5. adımdaki HDAUDIO\FUNC_01&VEN...... şeklinde çıkan yazıyı CTRL+C tuşları ile kopyalayıp ve bana özel mesaj şeklinde gönderir isen sana nereden indirebileceğini yollarım.

Haydi kolay gele !

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...