Jump to content

Bios çökmesi

saimdemir

Recommended Posts

benim netbook bi ara cokmustu ve servise goturdum .oglen 1 gibi akşam ustu elimdeydi.80tl para verdim servise.

aslında bios guncellemek ya da kurmak birkaç dakikalık iş.

ikinci kez biosum göçünce araştırdım nette ve buldum .

youtube' a arama çubuğuna "Howto: Flash BIOS on Acer Aspire One" yaz ve en üstteki videoyu izle mutlaka yardımı dokunur.ben böyle kurdum

bios kurulum dosyaları üç tane çıktı bende

klasör ismi 3309 ve içindeki dosyalar

3309.BAT

3309.fd

FLASHIT.exe

bu dosyalardan fd uzantılı dosyanın ismini zg5ia32.fd olarak degiştirdim.

usb ye 3309 klasörünü kopyaladım.

ardından netbook kapalıyken usb yi taktım.

daha sonra Esc+Fn tuşlarına basılı tutarak power tuşunada bastım..üç tuş basılı 5 saniye bekledim ve usb nin ışığı yanmaya başladı .okumaya başladı.olmazsa tekrar Esc+Fn tuşlarına basılı tut 5 sanıye bekle usb nin ışığı yanncak okumaya başlayacaktır biosu. sonra tuşları basmayı bırak.

biosu yukleyecektir zaten hemen yuklenıyor.tam olarak hatıırlamıyorum ama en fazla bı dakkada yukledi biosu.

Ekranda öyle bir yazı varsa bios çökmemiş kendini korumaya almış...

anakartına kısa devre yaptıracak şeylerden uzak tut donanımların teker teker sök dene..

arkadaşım bios update'inin en sağlıklısı dos ortamında yapılanıdır "ROM" uzantılı bios güncelleme dosyaları windows üzerinden yapılır "fd" uzantılı güncelleme dosyaları ise dos üzerinden yapılır.

fd uzantılı bios güncelleme dosyasını bul ve bu bulduğun dosyaları nero ile boot cd yap pc açılırken dos ekranına geçecek eğer dos bilgin varsa bu dosyayı çalıştır, yükleme başlayacaktır.

bir dene olmazsa tekrar görüşürüz :)

not:fd uzantılı dosyanın yanında aynı isimde bat uzantılı dosyasıda olacaktır...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...