Jump to content

Işlemci Fanının Sesini Bi Azaltamadım.

abdulhey_

Recommended Posts

bilgisayarın sesli çalışma konularını burdan inceledim. açtım kasayı fanları temizledim. dikiş makinası yağı ile damla damla yağladım. ama işlemcinin fanının sesi hala aynı. baya hani orta hızda dvd-rw yazarkenki ses kadar çıkıyor. bilmem tarif uygun oldumu:) (benimki lg süper multi:) ) ttnet ten üç yıl önce aldığım masaüstü casper alfa marka bilgisayarım. parçaları değiştirmeyi düşünüyordum ama sanırım komple yenilemem gerekiyor. ikinci elde de para etmezki. en az orta bir sistem alabilmem için 600 tl yi gözden çıkarmam lazım. neyse artık bakalım.

biosa gir ordan HWM MONİTÖR

burdan fanı smart fan enabled yap ve dereceyi 80 c yap sadece 80 derece ısıyı bulunca fan hızlanacaktır yani lg dvdrw olcak:)

ama sen anakartın modelini verseydin

birde aynı sekilde orada smart fan disable var oraya enterle optimal performanca silent

sen bunu optimal yapacaksın ve sinek gibi ses cıkarak sessiz ama arkdasın dedigi gibi fandanda sorun olabilir bobinler bozulmusda olabirlir bunu yap olmassa fan alırsın 15 20 tl arası bir fan

biosa gir ordan HWM MONİTÖR

burdan fanı smart fan enabled yap ve dereceyi 80 c yap sadece 80 derece ısıyı bulunca fan hızlanacaktır yani lg dvdrw olcak:)

ama sen anakartın modelini verseydin

birde aynı sekilde orada smart fan disable var oraya enterle optimal performanca silent

sen bunu optimal yapacaksın ve sinek gibi ses cıkarak sessiz ama arkdasın dedigi gibi fandanda sorun olabilir bobinler bozulmusda olabirlir bunu yap olmassa fan alırsın 15 20 tl arası bir fan

80 derecemi? çok değilmi? yanmasın sonra?:) yok yav aldığımdan beri aynı aşınma v.s fiziksel bozulma yoktur.

sistem şu:

Anakart:

CPU Türü Intel Pentium 4 524, 3066 MHz (23 x 133)

Anakart Adı Foxconn RC4107MA Series (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)

Anakart Çipseti ATI Radeon Xpress 200

Sistem Belleği 1920 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)

DIMM1: Kingston 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

DIMM2: Kingston 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

BIOS Türü Award (05/05/06)

İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM1)

İletişim (COM ve LPT) İletişim Bağlantı Noktası (COM2)

İletişim (COM ve LPT) ECP Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:

Görüntü Bağdaştırıcısı ATI RADEON XPRESS 200 Series (128 MB)

DMI:

DMI BIOS Sağlayıcısı Phoenix Technologies, LTD

Aynı gürültü derdinden bende müzdariptim. 2 hafta önce bilgisayarın tüm parçalarını söktüm, Tüm fanları tek tek söküp tamamen (iki parçayı birbirinden ayırıp) içini iyice temizledikten sonra mıknatıs duvarlarına ve iç dönen motoru gres yağıyla yağladım (Bunun nedeni normal makina yağları 2 gün bilemedin bir hafta içinde kuruyor.) Çok Sessiz oldu. :) Hatta 2 önce arkadaşım geldi senin bilgisayarın neden bukadar sessiz çalışıyor "benimki uçak gibi çalışıyor" dedi, Bende bakarsan bağ bakmazsan dağ olur dedim..

Quadcore kardeş. konuya yazdığın gibi biosa girdim. ama bende HWM monitör diye bir satır yok. yalnız şunlar var benzer şu başlık (sekme) altında:

PC health status;

shutdown temperature (disabled)

thermal throtting (disabled)

warning temperature (disabled)

case opened warning(disabled)

smart fan control (disabled)

orda bahsettiğin gibi derece seçenekleri vardı ama ben emin olmadığım için hiç birini değiştirmedim. ne yapmalıyım?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...