Jump to content

D Sürücüsü Kayboldu

ReckLess'Spark

Recommended Posts

Merhaba sorunum şu arkadaşlar. PC ye windows7 yukledim. Yüklerken benim 2 disk( c ve d) hiçbirini temizlemedim. Değiştirmeden xp nin olduğu c sürücüsüne win7 yükledim. PC açıldı baktım ki D sürücü gözükmüyor. Yalnız disk birleştirme kısmında gözüküyor. Bilgisayarımı açtığımda D sürücü yok. Acaba bunun tekrar format atmadan çözümü var mı? İlgilenenler şimdiden teşekkürler

Arkadaşım Başlat > Çalıştır > gpedit.msc > Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Gezgini > Belirtilen sürücüleri bilgisayarımda gizle. ----- Buraya gel yazıya çift tıkla ve Devre Dışı yap...

bilgisayarimin üstüne sag tıkla yönet de.. disk yönetimine girdiginde. c v d sürücüsünü göreceksin. d sürücüsünün üstüne sag tıkla.. adını hatırlamadıgım bir menü vardı.. oradan sürücüye harf ata sorunun çözülecektir..

• 2 ay sonra...

Formattan sonra bende de gözükmüyordu ben bak ben böle yapınca oldu ; ilk denetim masasına giriş yap ( klasik görünüm )

sonra orda yenetimsel araçlar var ona tıkla, sonra orda bilgisayar yönetimi diyor, onada tıkla, sonra tıkladık tan sonraordada depolamaya tıkla , sonra 3 seçenek gelecek sen '' dick yöntemi ( yerel ) '' buna tıklican sonra harddicklerin çıkacaktır sen D gözükmüyo dedin oyuzden orda bide hardiick d war sen d ye gelip sağ tıkla biçimlendirde 100% olana kadar bekle , dolduktan sonra iş bitiyo hade kolay gelsin. -_-

Mehmet senin dediğini yaptım D sürücü gözüküyor ancak açılmıyor bi işlem yapılmıyor

Serhat çok güzel anlatmışın yaptım ama yine gözükmedi şimdi bi reset atıp tekrar bakacağım.

ewet açılmaya bilir sen ordan bilgisayara gir (d)harddickin üzerine gel bide böle biçimlendir ( gözüküyo dedin ya )

Selam

Bu durum çok sık rastlanmaz ama bazende can sıkıcı bir şekilde zuhur edebiliyor.. Kurulum esnasında oluşan bu MBR hatasını 2 şekilde düzeltme imkanı vardır.

1. Regeditte aşağıdaki anahtara girerek, sağdaki tüm sürücüleri silerek yeniden başlatılmalıdır.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices] (ab(Varsayılan) İkili veri dışındakiler silebilirsin)

2. Paragon Partition Manager 9.0 programı ile HDD bölümlerini istediğin gibi şekillendirebilirsin. Yani; Partition Manager 9.0 tuşundan, boyutlarını değiştirebilir, formatlayabilir, büyük boyutu küçültebilir, küçük boyutu büyültebilirsiniz.

Bu programla sayısız işlem yapmak mümkündür.

Paragon Partition Manager 9.0

Paragon Partition Manager / Magic v10 - x86/x64

32bit

64bit

Please register to see this content.

Kolay gelsin.

• 2 ay sonra...

Merhabalar,

Aynı problemi ben de bugün yaşadım, işletim sistemim win7. Durduk yere d sürücüsü kayboldu. Disk yöneticisinde ve birkaç partiton manager programlarıyla baktığımda sürücüyü ve içindeki verileri görebiliyordum fakat ne sürücü harfi koymama izin veriyordu, ne başka birşeye. Diski yeniden tanıtıp format atınca düzeleceğini düşünüyordum fakat amacım içindeki verileri kurtarmaktı.

Burada bahsedilen bütün çözüm yollarını defalarca denedim ama nafile. En son Linux Ubuntu live cd ile boot ettiğimde sürücüyü nihayet görebildim, hiçbir problem çıkmadı. Hemen yedeğini aldım harici harddiskime. Tekrar win7 ye geçip Partiton wizard ile diski yeniden tanıtmaya çalıştım ama ona da izin vermedi. Tam umutlarım yıkılmak üzereyken birşey farkettim : ikinci sürüyü de birinci gibi "primary" görüyordu.. Böyle olmaması lazım diyip Partition wizard ile sürücüyü "logical" a dönüştürdüm. Restarttan sonra daha sistem açılmadan "primary" olan yapıyı "logical" a dönüştürmeye başladı. Dönüştürme bitip sistem açıldığında mutlu sonla karşılaştım! :) Nihayet d sürücünü görebildim. Hem de içindeki veriler de olduğu gibi duruyor.

Umarım bu yazdıklarım birilerinin işine yarar.. Sağlıcakla..

Bu arada ubuntu hakkında yararlı bir link de vereyim. Sistem göçmesi vb durumlara ulaşılamayan disklere nasıl ulaşmanız gerektiğinden bahsediyor ayrıntılı olarak. Bu tür durumlarda ubuntu gerçekten bir ilaç onu farkettim..

Please register to see this content.

bu durumda en iyisi gzetey ilan vermek.misal benim de c sürücüsü kaybolmuştu en az 15 gün aradım.sonunda pes ettim gazetey ilan verdim.sağolsun bi hayır sahibi geri getirdi...polisle felan uğraşma cevap ble vermiyolar :p

• 7 ay sonra...

[quote name='haticeözdemir' date='28 Kasım 2010 - 20:14 ' timestamp='1290972251' post='918510']
tekrar win7 kurun....
[/quote]
[color="#8B0000"][b]Arkadaşım 2009 yılında açılan konuya cevap yazıyorsunuz. O da basit bir sürücüye harf atama olayı. Gereksiz iletilerden kaçınalım.[/b][/color]

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...