Jump to content

Polis Olmak

_SysTeM_

Recommended Posts

S.a arkadaşalr öncelikle herkese ii akşamlar arkadaşlar ben 2 yıllık bilgisayar mezunu olucam inş. bu sene polis olmak için hangi aşamalardan ve sınavlardan geçmem gerekicek bilen varmı :S Yardımcı olacak olanlara şimdiden çok teşk..

Merhaba; Polis Olmak İçin Öncelikle YGS (yüksek öğretime geçiş) sınavına girmen ve bir mikta puan (baraj belli değil) alman gerek tercih yaparkende polis okullarına tercih yapman gerek sonra sözlü mülakat falan yapılıyor başlıca şartlar: 5m. uzaktan belli olmıyacak yüzünde iz yara işaret olmıyacak, kısa olmıyacaksın şişman olmıyacaksın...Yanlız Sen Üni. bitirdiğin için farklı olabilir

bunun okuluna gitmeden sınava girip 6 ay eğitim gördükten sonra polis olma işi 4 yıllık mezunlarındamı oluo :S

Polis olmanın bir kaç türlü yolu var ilki ilköğretimden sonra Polis Kolejine girmek burdan mezunlar Polis Akademisine kabul edilirler.

İkincisi Liseden sonra Polis Akademisine girmek mezunlar Komiser Yrd. olarak göreve başlarlar

Üçüncüsü PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulları) iki yıllık ve Lise muzunları girebilir. 2 yıllıktır mezunlar Polis Memuru olarak göreve başlar.

Dördüncüsü 4 yıllık mezunlarının kabul edildiği Polis Meslek Eğitim Merkezleri öğrenim süresi bir eğitim yılıdır mezunlar Polis Memuru olarak göreve başlar

Bütün okulların belli giriş şartları var (Yaş, eğitim, boy kilo vb) ayrıntılı bilgi aşağıdaki linkte

Please register to see this content.

şimdi arkadaşlar beni 2 yıllık üniversite mezunu sayalım benim ilk yapmam gereken olay nedir ygs sınavına girip puan almakmı eğer öleyse 2. aşama nedir?

Arkadaşın söylediği gibi;

PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulları) iki yıllık ve Lise muzunları girebilir. 2 yıllıktır mezunlar Polis Memuru olarak göreve başlar.

KOlej olayı geçeli yıllar olmuş.

Liseden sonra akademiye de gitmemişsin(zaten çok zordur: 5-10 kişi alırlar)

Mecburen Üniden sonra PMYO'ya gideceksin..

peki son sorum olucak buda bi arkadaş bana 4 yıllık mezunları polislik okulu okumadan kpss ye girip 75 puan alıp gerekli aşamalardan geçip 6 ay eğitim gördükten sonra polisliğe başlandığını söyledi bunun aslı varmı?

peki son sorum olucak buda bi arkadaş bana 4 yıllık mezunları polislik okulu okumadan kpss ye girip 75 puan alıp gerekli aşamalardan geçip 6 ay eğitim gördükten sonra polisliğe başlandığını söyledi bunun aslı varmı?

Yau emmi EGM nin sitesinde hepsi yazıyor, oraya baksana. POMEM için 75 puan almana gerek yok. Her sene değiştiriyolar puanı. Bu sene 60 ile aldılar. Tabi her 60 alanı çağırmıyolar. Normal kontenjanın 3 katını falan çağırıyolar mülakata bildiğim kadarıyla. Mülakatı geçincede 6 ay eğitimle polis oluyorsun. Bende girdim ama yedeğe kaldım. Bakalım nasip işi ;)

arkadas sen 2 yıllık mezunusun anladığım kadarıyla sana 2 yol var

1. hiç 2 yıllık okumamamıs gibi lise mezunu gibi öss sınavına girip herhangi bir bölümden 205 yada 210 gibi bir puan alıp mülakatlara girip yapılacak sınavıd kazandıktan sonra 2 yıl okuyup polis olabalırsın.

2. okudğun 2 yıllık okulun Açık öğretim fakültesindeden 3ve 4. sınıflarını okuyarak üniversite mezunu olarak (POMEM) mülakatlara basvurup 6aylık eğitimden sonra polis olabilirsin

bu yollardan baska yol yok senin için

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...