Jump to content

Türk Bayrağının Tse ölçüleri Kaçtır?

sistem_x_

Recommended Posts

yaptığın büyüklüğe göre oranlar var burada

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_bayra%C4%9F%C4%B1[/CODE]

teşekkürler ama sorun şu

karışık biraz harf olarak vermiş

ben net ölçülerde olursa daha iyi olur düşünüyorum.

trolcu.gif

MEYDAN TİPİ TÜRK BAYRAĞI

STANDART ÖLÇÜLERİ

50X200 CM

75X300 CM

100X400 CM

150X600 CM

200X800 CM

2,5X10 METRE

3X12 METRE

4X16 METRE

5X20 METRE

KULLANIM ALANLARI:

Tören ve Şenliklerde Meydanlara ve Binalara Asmak İçin kullanılır.

flagebat0dt.jpg

G Genişlik

A Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G

B Ayın dış dairesinin çapı 1/2 G

C Ayın iç-dış merkezleri arası mesafesi 0.0625 G

D Ayın iç dairesinin çapı 0.4 G

E Yıldız dairesinin ayın iç dairesinden uzaklığı 1/3 G

F Yıldız dairesi çapı 1/4 G

L Boy 1 1/2 G

M Uçkurluk genişliği 1/30 G

Türk Bayrağı Tüzüğü'nün yürürlüğe konulması, 22.09.1983 tarihli ve 2893 Sayılı Kanun'un 2, 3, 6, ve 9 ncu maddelerine göre, Bakanlar Kurulunca 25.01.1985 tarihinde kararlaştırılmıştır. 29 Mayıs 1936 tarih ve 2994 sayılı Türk Bayrağı Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

Bayrak, kamu kurum ve kuruluşlarıyla yurtdışı temsilciliklerine ve kamu kuruluşlarıyla gerçek ve tüzel kişilerin deniz vasıtalarına çekilir. Yurtiçinde ve yurtdışında yetkililerin araçlarına takılır.

Bayrak çekilirken ve indirilirken tören yapılır. Bayrak törenlerinin gereken biçimde yapılmasından o mahalledeki yetkili amirler sorumludur.

Kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı, Ulusal Bayramlarda ve Genel tatillerde, tatil başlangıcında çekilir ve tatilin bittiği günbatımında indirilir.

Bayrağın nerelerde daimi olarak çekileceği, hangi kapalı yerlere kunulacağı, nerelerde fon olarak takılacağı veya asılacağı, kamu kurum ve kuruluşlarından başka yerlerde ne zaman ve nasıl çekileceği, Türk Silahlı Kuvvetleri yüzer birliklerinde ve Türk bandıralı ticaret gemilerinde Bayrak çekme ve indirme zamanları ile Bayrak çekilirken ve indirilirken yapılacak törene ilişkin hususlar, tüzükte gösterilir.

Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir.

Bayrağın çekilmesi veya indirilmesi esnesında veya tören geçişlerinde Bayrak cephe alarak selamlanır.

Türk Bayrağı, Cumhurbaşkanlığı yapmış kişilerin, şehitlerin ve tüzükte belirlenecek asker ve sivil kişilerin cenaze törenlerinde tabutlara, açılış törenlerinde ATATÜRK heykellerine ve resmi yemin törenlerinde masalara örtülebilir.

Türk Bayrağı; yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun; masalara, kürsülere örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayak basılan yerlere kesinlikle konulamaz. Bu yerlere veya benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.

Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin öne veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

arkadaşlar bende sizin kadar araştırıyorum bana harf olarak değilde

net ölçü verebilecek arkadaşlar yazsın

harf olarak yapmaya çalıştığımda bazı yerlerinde sorun yaşadım

ondan sadece direk ölçü istiyorum

resimde oldugu gibi harfleri ölçüye (sayılara çevirebilirseniz )

çok sevinirim

autocad kullanmayı biliyorsun ama basri arkadaşın verdiği ölçülerdeki harfleri anlayamıyorsun bu çok tuhaf

adam sana direkt ölçü veriyor:

G Genişlik

A Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G

B Ayın dış dairesinin çapı 1/2 G

C Ayın iç-dış merkezleri arası mesafesi 0.0625 G

D Ayın iç dairesinin çapı 0.4 G

E Yıldız dairesinin ayın iç dairesinden uzaklığı 1/3 G

F Yıldız dairesi çapı 1/4 G

L Boy 1 1/2 G

M Uçkurluk genişliği 1/30 G

yani,

G: Genişlik (atıyorum 100 cm)

A: Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G (1/2 G=100/2=50)

B: Ayın dış dairesinin çapı 1/2 G (1/2 G= o da 50)

C: Ayın iç-dış merkezleri arası mesafesi 0.0625 G (yani 100ü 0.0625 ile çarpacan,kaç çıkarsa o)

daha sayayım mı?

pes arkadaş ya

G: Genişlik (atıyorum 100 cm)

A: Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G (1/2 G=100/2=50)

B: Ayın dış dairesinin çapı 1/2 G (1/2 G= o da 50)

C: Ayın iç-dış merkezleri arası mesafesi 0.0625 G (yani 100ü 0.0625 ile çarpacan,kaç çıkarsa o)

bukadarını bende anlıyorumda benım anlamadıgım iç dairenin çapı mesafesi ve yıldız mesafesi

bulamadım autocad de çizdim ayyıldızı ama gözle bilene bakınca standart gıbı durmuyor.

Arkadaşım Ulusal mevzuatlara göre Bayrağın ölçü birimi YAPRAK olarak kullanılır ve 1 Yaprak Bayrak eni 50cm Boyu 75cm dir. 2,3 yaprak olanların ebatları bunların katları olarak gider.yani herzaman boy enin 1.5 katıdır.

güzelde bana dış ölçüler yeterli değil bütün ölçüler diyorum

anlıyorsan türk bayrağının bütün ölçülerini

eni boyu ay ve yıldızın ölçüleri mesafelerini

bütün mesafelerini çiz de gönder rica ediyorum ozaman

eksiksiz olsun.

Arkadaşım bayrağın 1:1 ölçüleri yoktur. Her ölçüde çıkabilir. Bitane referans alıp ona göre diğerlerini hesaplarla belirleyeceksin. Autocad kullanabiliyosun ama 3 4 çarpma işlemi yapmak mı zor geliyor :)

Biraz beklersen yarına hazırlarım sana CAD'de.

Biraz beklersen yarına hazırlarım sana CAD'de.

olur beklerim

şimdiden teşekkür ederim

autocad ögretmeni TSE standartlarında çizin dedi internetten araştırdım

bulabıldıklerımde arkadaslar resimli olarak foruma koydu

onlarada cok teşekkur edıyorum

arkadaşım bayrağın tam ölçülerimi olur? üniversitelerde dalgalanan kocaman bayrakla törenlerde küçük çocukların ellerinde salladıkları bayrakların ölçüleri aynımı? ikiside bayrak

Türk bayrağının belli bi ölçüsü yoktur, yukarıda bi arkadaşın paylaştığı gibi bir G referansı alırsın ona göre çizersin, bayrağın dış ölçülerini sen kendine göre ayarlarsın, ama iç ölçülerinin standartları yukarıda Basri arkadaşımızın paylaştığı gibidir.

arkadaşım bayrağın tam ölçülerimi olur? üniversitelerde dalgalanan kocaman bayrakla törenlerde küçük çocukların ellerinde salladıkları bayrakların ölçüleri aynımı? ikiside bayrak

Türk bayrağının belli bi ölçüsü yoktur, yukarıda bi arkadaşın paylaştığı gibi bir G referansı alırsın ona göre çizersin, bayrağın dış ölçülerini sen kendine göre ayarlarsın, ama iç ölçülerinin standartları yukarıda Basri arkadaşımızın paylaştığı gibidir.

Adamın sorduğu da o zaten.İç ölçütleri, oranları sormş ama yanlış anlaşılma olmuş.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...