Jump to content

Bilgisayar çok Sesli çalışıyor?

tr.0101

Recommended Posts

Müsait bir anımda önerilerinizi uygulayacağım. Yada -önce ses problemine yol açan fanı belirleyerek- yeni bir fan alıp takacağım.

Gösterdiğiniz ilgi ve yardımlarınız/önerileriniz için teşekkür ederim.

Bu başlığı açtığı için tr.0101 arkadaşada teşekkür ediyorum.

işlemci fanı yada grfik ekran kartı yada power supply fanı

hangisi?

bunu anlamanın kolay bir yolunu söyleyeyim

sırayla dikkatli bir şekilde fanları durdurun

mesela işlemci fanı kırmadan parçalamadan birkaç saniye tutun sesi dinleyin

hala ses varsa

ekran kartı yada power fanını sırayla durdurun hangi fan ise belli olacaktır

ama bunu yaparken işlemciyi yada diğerlerini yakmayın sadece bir kaç saniye durdurun

sonra o fanı söküp yenisi ile değiştirin

kış aylarında gresle falan yağlamak doğru değildir ses kesilir doğrudur ama fanın çalışma hızını zorlamış olursunuz

spray tip temizleyici yağ kullanın

kolay gelsin

biostan fan ayarı yapılacak senin bilgisayarın büyük bir ihtimalle benimde bazen default oluyor biosa a girip enable yapıyorum düzeliyor kardeşim

Ben bilgisayarlarımda bios ayarlarını her zaman için default ayarlarda tutarım. Sözkonusu bilgisayardada aynı şekilde ve Q-Fan Control, 'disable' durumda. Ama yıllardan beri böyle(Yani ses problemi öncesindede..). Yinede sonradan fanların durum değiştirmesi ihtimaliyle 'enable' ayar yapmakta gerekebilir. Gerçi fan kontrolün etkinleştirilmesinin ne anlama geldiğini ve pratik sonuçlarını bilmiyorum ama yinede deneyeceğim. Ayrıca Power sekmesi altında APM Confriguration> System Thermal, 'disable' durumunda. Bununda ne işe yaradını bilmiyorum ama gerekirse kısa süreli olmak kaydıyla, 'enable' yaparak denemeyi düşünüyorum.

Fakat bu denemeler için önce havaların yeniden soğumasını beklemem gerekiyor. Çünkü şu sıralar havaların yeniden ısınmasına bağlı olarak ses kesilmiş durumda. Denemelerde ise sonuç görebilmeli ve ona göre karar verebilmeliyim.

Teşekkür ederim.

Bu arada diğer çözüm önerilerde(civata kontrol ve yağlama) denenebilir. Taki problem çözülene kadar..

Herkese tekrar teşekkür ediyorum.

yüksek sesin işlemci fanından geldiğinden eminsen ya bakım yapacaksın yada daha ii bir marka ya yöneleceksin (zalman vb...)

ama arkadasımız 2 sefer deyistirdigini söyluyor ve aynı hatayı alıyor power suply"den kaynaklanan bır sorun olmasın arkadasım benım power suplym" saglamdır dıyorsan en ıyısı sen bir işlemci fanı al cooler master ama deneme amaclı bır power suply"de tak ve dene eyerkı zamanla ses almassan sorun bellidir zaten

biostan fan ayarı yapılacak senin bilgisayarın büyük bir ihtimalle benimde bazen default oluyor biosa a girip enable yapıyorum düzeliyor kardeşim

Bu genelde olabilecek bir çözüm yoludur.

Herkesten özür dileyerek bi link vereceğim. Linki vememin sebebi sadece o kadar yazı ve resmi aktarmaya vaktimin müsait olmamasıdır. Buradaki arkadaşlar daha akılcı ve pratik bilgiler veriyorlar biliyorum ama genede araştırma olmadan bazı şeyleri anlatmak ve paylaşmak mümkün olmuyor. Tekrardan özür dileyerek linki veriyorum.

Aşağıdaki linke göz atarsan belki bir çözüm yolu bulabilirsin Temmuz arkadaşım.

http://maydonez.net/viewtopic.php?f=45&t=3484&view=previous

Haydi kolay gele

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...