Jump to content

Anakart Problemi

yusufgoral

Recommended Posts

Bazen bilgisayarlarda küçük şeylerden kaynaklanan sorunları büyük dert ederiz.Buda ona örnek.Sorun bios pilinden kaynaklanabilir.Komşumun bilgisayarında da bu sorun vardı.Ekran kartını bağlantılarını kontrol ettim.Sıra anakarta gelmişti anakart üzerini gözden geçirirken bios pilinin yerinde olmadığını farkettim.Onu yerine takınca düzeldi.Bios pilini bir kontrol et.Eğer yerindeyse çıkar 2 dk bekle tekrar geri tak.

kardeş ekran kartının modelini yazarmısın.yeni ekran kartları haricen güç istiyor bunun için 4 pin (4 pin yetiyor genelde)veya 6 pin kablo gerekiyor.bazen ekran kartının kutusundan çıkmayabiliyor bu kablo.bir ucunu ekran kartına bir ucunuda cdroma taktığın güç kablosu vardır ya.onun ucuna bağlıyorsun.eğer bu kablo yoksa görüntü alamazssın.

aşağıdaki linki incele dediğimi anlarsın

Please register to see this content.

ekran kartının arka tarafına bak kaç pinse ona uygun olanı al

böyle bi ekran kartıysa power supply en az 350-400 watt(kaliteli olmak şartıyla) olmalı yoksa anakartını yakarsın.

Bazen bilgisayarlarda küçük şeylerden kaynaklanan sorunları büyük dert ederiz.Buda ona örnek.Sorun bios pilinden kaynaklanabilir.Komşumun bilgisayarında da bu sorun vardı.Ekran kartını bağlantılarını kontrol ettim.Sıra anakarta gelmişti anakart üzerini gözden geçirirken bios pilinin yerinde olmadığını farkettim.Onu yerine takınca düzeldi.Bios pilini bir kontrol et.Eğer yerindeyse çıkar 2 dk bekle tekrar geri tak.

Yazdıgınız cvp mantık dışıdır. Bios pili sadece bios ayarlarını hafızada tutmak içindir. Bios pilinin olmaması hiçbirzaman bilgisayarın acılmamasıyla alakalı değildir

İşlemci fanını söküp tekrar tak,ama tam oturduğuna emin ol, İşlemciye fanı tam oturtamazsan,İşlemci ısınır ve çalışmaz,hatta fanı tam takmazsan sistem açılır ve bilgisayar kendiliğinden kapanır,

Fana dikkat et, işlemci yerine tam oturtulmuşmu bak,

Ram slotunu değiştir,

Ekran kartını tak çıkar sorun çözülür büyük ihtimalle

İşlemci fanını söküp tekrar tak,ama tam oturduğuna emin ol, İşlemciye fanı tam oturtamazsan,İşlemci ısınır ve çalışmaz,hatta fanı tam takmazsan sistem açılır ve bilgisayar kendiliğinden kapanır,

Fana dikkat et, işlemci yerine tam oturtulmuşmu bak,

Ram slotunu değiştir,

Ekran kartını tak çıkar sorun çözülür büyük ihtimalle

bidenemediğim yöntem o elle kontrol ettim fanı herhangibir anormallik göremedim.ama komple işlemciyi ve fanı söküp tekrar takacam.

ama yukarda arkadaşin belirttiği +12 kablosunun baglandıgı soket arızalanmış olabilir.

1-Bilgisayardan her hangi bir ses geliyormu (mesela 1 uzun bip 3 kısa bip gibi)

2-Ram ini farklı slotlara takmayı dene

3-onboard ekran kartın varsa , kendi ekran kartını cıkart bide onboard dan dene (girişi arka panelde)

4-Ram ini farklı slotlarda deneyip calısmadıysa Ramlarinin bacaklarını silgiyle iyice sil.Üzerinde pislikler bazen temassızlık yapabilir.

Bios pilinin anakartın çalışmasıyla hiçbir alakası yoktur.Bilmiyorsak eğer kişileri yanlış yönlendirmeyelim lütfen

• 4 hafta sonra ...

arkadaşlar aynı sorun benim bilgisayarda da mevcut. Anakartım bozulmuştu garantiye gönderdim tamir olmadıgı için yeni bir anakart geldi.

Anakart, power, hdd, yeni eski olan işlemciyle ram bunlar anakart ile uyumludur.

anakart asus M2N68-AM SE

işlemci amd sempron LE 1200

Bilgisayarın güç düğmesine basınca fanlar çalışıyor ama hiç bir görüntü gelmiyor.

Parçaların hepsini söktüm teker teker takarak denedim yinede olmadı. Benım sorum şu olacak anakart da işlemci ram veya hdd hib bir

şey takılı olmadıgı zaman anakart görüntü veya hata verirmi?(anakart onboard)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...