Jump to content

Nefes Filmi'ni Izlerken Sıkıntıdan Patladım

zinnnn

Recommended Posts

agzı olan konusyor işte

filmi izlemedim ama

anlatılanlara gore askerlıkyaptıgım yere cok benzıyor

bımkıde sınırda bı dag karakoluydu

kısın kar dız boyu oldugu ıcın basılma tehlıkesı yoktu

ama yazın diken ustundeydık, neredeyse hıc uymuyorduk

gunde 3 saat yatardık o da gunduz, gece hep ayaktaydık

tenekecezve'nin görüşlerine ben de aynen katılıyorum.Burada bir film eleştrisi yapılmış.Ben filmi seyretmedim.Ancak eğer dedikleri doğruysa

bu filmin yapılış amacı sorgulanır duruma düşer.Bu adamı hiç sevmem.Sinir bozucu bir gülüşü var.Ama dediklerinin doğru olduğunu varsayarsak haklı bence.Filmin teknik analizini yapmış.Cüneyt ARKIN'ın eski filmleri gibi olmuş.Gerçekçilikten uzak bir yapısı var filmin anlatılışa göre.Filmin konusu güzel olabilir ama anlatımı ve buradaki teknik detaylar konunun filme istenildiği gibi yansımasına engel olmuş.

Bu da ister istemez eleştri konusu olmuş.Saygılarımla

Arkadaslar Hincal Uluc Turkiye'de gazetecilik meslegini yerine getiren tek sahistir. Ondan baska ne kose yazari vardir ne yazmasini bilen vardir. Tek okudugum kose yazaridir kendisi. Digerlerinin yazdiklarini bir gun once ben zaten arkadaslarimla konusuyorum. Benim arkadaslarimla konustuklarimi bana soyleyecek kose yazari gitsin evinde yilbasi mektubu yazsin. Yorumlarini okudugumda hakikaten dogru soyluyor dedigim tek yazardir. Kalemi guclu ve dogru soyleyen tek gazetecidir kendisi. Haber ajanslarindan 3 satir okuyup bunu kosesinde 4 paragrafta anlatan gazeticilere o kadar alismissiniz yada hic kose yazari gazete okumamissiniz ki bu adam hakkinda boyle konusuyorsunuz. Turkiye'de arastirip kokune kadar gidip guzel yorumlarla yazan bir insandir kendisi. Ozlemediniz mi boyle yazarlari? 3 satir duyup 3 paragraf lafi geveleyen insanlari mi seviyorsunuz?

hıncal yine muhalif normaldir alıştık artık milletin akdediğine kara diyecek illa.

şahsım adına film gerçeğe çok yakın nereden biliyorsun diyeceksiniz ben hakkari yüksek ovanın bir sınır karakolunda jandarma komando asteğmen olarak askerliğimi yaptım yaklaşık 1 senem o bölgede geçti filmdekilere benze çok örneklerde yaşadık. benim için izlemesi çok zor bir filmdi. çok duygulandım. askerliği orda burda yapanlar hıncal gibi yorum yapmasın onlar için başka komedi asker filmleri var onlar hakkında yazsınlar.

adam sırf herkes beğendiği için beğenmiyor kimse beğenmeseydi bu sefer obeğenirdi tam bir kazkafalı ya

haklısın kardeş

milletin zıttını yapar daima bu adam. yine düşüncesine saygılıyım. gerçekten beğenmemiş olabilir.

Ama en azından yorumlardan anlaşılıyor ki bu adam sırf gündeme gelmek için böyle konuşuyor.

Gayet güzel hacivat karagöz 2 usta oyuncu çok güzel yapılmış hem komik hemde düşündürücü .

nefesede gittim benim beklentim daha çok aksiyondu ama psikolojik di film,mesajları güzeldi.

Evet bencede çok düşündürücüydü; Tiyatroya yıllarını vermiş böyle insanların tarihi değeri olan bir gösteri konusunu komik olabilmek için dakikaya/komik zannederek(küfrün komik oldğunu nasıl bir zihniyet düşünürse) 60 tane küfürlü kelime sığdıran film diyemeceğim bir yapımda yer almaları kesinlikle çok düşüncüdürücü!

Ben filmi seyretmedim ama çok kıymetli yazarımızın !!! yazdıklarından bir fikir edinme fırsatım oldu...

YÖNETMEN ASKERLİK BİLMİYOR

Filmin yönetmeni ve ortak senaristi Levent Semerci o dağlarda askerlik yapmış. Biliyormuş..

Pek bilmiyor.. Filmde bariz askeri hatalar var..Asker güvenliğini yitirmiş hatta konuşmaz.. Film boyu,

koca bir sene, eşkıyanın kod adı Doktor olan liderinin de araya girip askeri konuşmalara karıştığını

görüyoruz. Yani o telefonun dinlendiğini herkes biliyor, ne frekans değiştiriyor, ne şifreliyor, ne

konuşmayı kesiyor, aynen devam ediyorlar.

Burada yönetmenin askerliğini yargılıyor. Tabiki kendisi yedek subay okulunda okuduğu için dağda taşda bu işler nasıl

işler bilmez.Yönetmeni değil sen bunlar hakikatden böylemi oluyor diye araştırman lazım, benim bildiğim gazetecilik budur.

O KOMUTAN KEKLİK GİBİ AVLANIR

Eşkıyanın hem de nasıl modern silahlarla etrafta olduğu ve baskına hazırlandığı bilinirken,

komutan hattı balaya, yani su kesimi hattına sandalye atmış, askerlerle sohbet ediyor. Tepede bu hat

üzerinde oturdunuz mu, arkanıza gökyüzünü alır, kabak gibi hedef olursunuz. Adam sizi uzun menzilli

silahla keklik gibi vurur. Sırtını dağa vermelisin ki giydiğin o komando kamuflajlı elbise işe yarasın.

.Asıl önemlisi.. Eşkıya, Irak sınırını aşıp Aktütün Karakolu'na ani baskın yapmıyor.. Dört bir yanı Türkiye,

askerle ayni dağda yaşıyor ve Allahın günü telefonda komutana "Basacağını" söylüyor.. Şimdi bu ne biçim

komutandır ki, bir yıldır beklediği baskın gerçekleşince şaşkına döner, şoka girer, köşede öyle kalır?..

Baskına karşı bir plan olmaz mı?. İlk anın şaşkınlığı geçtikten sonra, bir komutan, o olmadı, yerini alacak

bellidir, o, üçüncü, dördüncü komutayı ele almaz mı?. Yaralı almaya gelen helikopterler, yardıma

gelmez mi?.Ben Harbiye'de değil, yedek subay okulunda okudum, bunları biliyorum..

Ya ben bu adamın yazısını okudukca ne kadar cahil olduğunu daha iyi anlıyorum.Son model silahları varmış da komutan

keklik gibi avalanırmış.Sanki amerikan filmlerinden birinde suikast sahnesi canlandırılıyor.Doğuda askerlik yapan arkadaşlar bilir,

ne kadar kızsakda onlar gündüz saldıracak kadar kafasız değilller.Sanki sınır karakolu diyor ; gerçekden iyi bir gazeteci olsaydı önce

bunların gerçekmi olduğuna bakar sonra yazardı.Dağda terörist aramaya ne gerek var çıksın dışarıya baksın davul ve zurnayla karşılananlar varmı diye.

KARAKOLDA ŞAŞKINLAR ORDUSU

Baskın anından sonuna kadar, karakol bir şaşkınlar ordusu.. Tam bir panik.. Beklenen

baskında panik.. Bu nasıl eğitimdir peki?..Kim ne yaptığını, niye yaptığını bilmiyor.. Hem de savaş

bölgesinde böyle askerlik olur mu?. Mümkün mü?.Genelkurmay Başkanı filmi izlemiş.."Bu ne" dememiş

mi?.Yani.. Filmin belgesel olarak da kıymet-i harbiyesi yok, bence..

Şimdik soruyorum size hangi eğitim , hangi hazırlık gerçeği gibi olabilir.Herşey ancak insanın başına gelince

anlaşılır.Sen ne kadar hazırlık yapsanda ,eğitim yapsanda gerçek bir çatışmaya girince herşey değişir

Alınan her önlemin her tedbirirn bir açığı bulunur.

Arkadaşlar aslında söylenecek çok şey var ... Şu kadarını söyleyim yapdığı eleştiriden anladığım kadarıyla

az bile dile getirilmiş olaylar.Bunların hepsinin hemen hemen aynı olduğunu söyleye bilirim.Evet dağın başına bir

karakol koymuşsun ve ne zaman baskın olacak diye bekliyorsun.Öylece bekliyorsun... elinden geldiği kadar

çevre koruması alıp bekliyorsun.Yolu yok kışları ulaşım hepden kesilir.Baskın olur yardım zamanında ulaşmaz

Dağın başında karakolun ne işi var kaldıralım dersin onlarınhakları yokmu derler.Karakolu yol geçmez kervan

uğramaz bir yere korsun bu seferde derleki bizim orda ne işimiz var. Allah be kuldan korkmazsan Allah'dandamı

korkmazsın.Sevgili Hıncal Uluççç iyi bir gazeteci eleştiri yapmadan önce bir araşdırır.Kendin yangelip askerlik yapdınsa

git oralarda askerlik yapanlara sor öğren ondan sonra eleştir.Ha illa ben eleştiricem diyorsan gerçekleri dile getiren

filmi değil ; bunlara sebep olanları eleşdir,bu filimde kurşunu sıkanı skdıranı eleşdir... Yemiyor demiiiii

Nefes gibi bir filmi bile hıncal kafasıyla eleştiriyorsunuz ki hayretler içindeyim bol bilgisayar efektli ama tümü abartılı amerikan filmimi beklediniz

ya burada yorum yazanlar askerliğini yapmamış yada askerliğini lay lay lom geçirmiş ben bolu komando tugayında görev yaptım ama boluyu görmedim sürekli güneydoğu ve operasyonlarla geçti hayatımız bu filmi anlamak için önce orda görev yapacak o psikolojiyi yaşayacak ve çatışmaya girmiş olacaksınız ölüm korkusunu hissedecek ölürseniz geride kalacak sevdiklerinizin bir daha asla sizi göremeyeceği hissini yaşayacak sağınızda solunuzda kulağınızın dibinde uçuşan mermilerin şaklama sesini bomba ve rpg-7 lerin gümbürtüsünü duyacaksınız ki buraya bol keseden yazmadan önce 1000 kere düşüneceksiniz

Nefes askerin psikolojisini çok iyi anlatmış özellikle çatışma sahneleri gerçeğe birebir uyumlu tabi burdaki arkadaşlar amerikan filmleri gibi bir el bombasıyla koca binaları uçurma sahnelerini beklemişler yok beyler öyle bir el bombası yok öyle patlama sahnesi bol aksiyon olsun diye 500 litre benzinli takviye sahneleri roket yada el bombası patlar bir anlık sağa sola kıvılcım dağılır ve biter o kıvılcım sandığınız şeylerde vücudunuzun bir yerinden girip diğerinden çıkan şarapnel parçalarıdır doğudaki karakollarda 40-50 asker mevcudu varken zamanında 300-400 teröristle basılırdı o karakollardan birinde olupta basılan bir abiniz amcanız varsa birde onunla gidin nefese o sahneleri izlerken nefes almanın bile nasıl zorlaştığını kendiniz görün

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...