Jump to content

Pc 1 Gb Rami 512 Olarak Görüyor! Kafayı Yicem Ya!

Bırak Gitsin...

Recommended Posts

Arkadaşlar benim hp pavilion dv6000 serisi bi laoptopum var geçenlerde win 7 yükledim ve ramimi 512 ram ve ekran kartımı 256mb onu ise 128 mb olarak görmeye başladı bende biosu güncelledim gene olmadı heralde işletim sisteminden kaynaklanıyor dedim bu sefer forumdan indirdiğim vista home premium lite sp2 yükledim gene aynı sorun var ne yaptıysam bir türlü düzelmedi arkadaşlar bu yüzdende pc kasıyor...birde vistayı bi türlü orjinal yapamadım laptopun kendi home premium lisans anahtarı var onu giriyorum yazdığınız lisans anahtarı zaten kullanımda diyor arkadaşlar lütfen yardım edin kafayı yicem artık :) ...Şimdiden Yardımlarınız için teşekkürler...

VISTA-ACTIVATOR.EXE indir ordan orj yapabilirsin bide vista kaç bit 32 64 mü? hard diskini tamamını görüyormu? onada bi bak işletim sistemi desteklemiyor olabilir

Arkadaşım zaten bundan önce pcde vista yüklüydü kendinin orjinal vistası vardı bende onu sildim win7 yükledim win7 de ise ramimi ve ekran kartımı yarı yarıya görmeye başladı bende işletim sisteminden kaynaklanıyordur heralde dedim ve geri forumda mustafa arkadaşın lite vista home premium sp2 32-bit çalışması vardı onu indirip kurdum bu seferde ne windows aktifleştirebiliyorum nede eskisi gibi ramim ile ekran kartım normal performansında bios güncellemeside yaptım ama gene olmadı aktifleştirme işlemini bir şekilde hallederiz ama benim pcnin rami ile ekran kartına noldu böle onu anlamadım...

NOT:Hdd baktım arkadaşım herşey normal gözüküyor.

kardeş değişik bir vakaa senin olayın. format at düzelir diyeceğim zaten yapmışsın o işlemide.

Valla arkadaşım ya benimde ilk defa böle bişey başıma geliyor lisansta olmadı normalde o kadar korsan home premium yükleyipte orj. lisans keyini yazdığım zaman aktifleşiyordu oda olmuyor galiba bu gidişle xp yüklicem pc yada atıcam artık balkondan :D

tmm bak senden önce indirdiğin vistayı kuran aktivasyon kutunu kullandı oo yuzden kullanamassın hem 32 bir düşük 64 bit olani kurarsan sorun ortadan kalkacak kardeşim

o ram ile 64 bit i nasıl kursun?

lenova n100 de vista home basic vardı!

uzun uğraşlar sonucu xp ye çevirebilmiştik geçen sene.

ama 1gb olan ram 512 mb,256 mb olan ekran kartı 128 oldu!

çakmadır falan dedik,en son ram slotlarından birinin bozuk olduğunu farkettim!

ama bu xp ye döndükten sonra oldu!

nasıl ve neden oldu bilmiyorum ama slotlardan biri bozuldu!

daha sonra vistaya da döndüm ama değişen bir şey olmadı, 512mb ram,128 mb ekran kartı olarak kaldı...

inşallah sorunun böyle değildir....

tmm bak senden önce indirdiğin vistayı kuran aktivasyon kutunu kullandı oo yuzden kullanamassın hem 32 bir düşük 64 bit olani kurarsan sorun ortadan kalkacak kardeşim

32 bit ne için düşük?!!? 1gb rami görmesi için mi??!! 32bit 3gb ye kadar belleği sorunsuz destekler.

internette araştırırsan dv6000'n sorunlu bir bilgisayar(özellikle anakartından dolayı) olduğunu anlarsın.

XP de kursan çok birşey farkedeceğini zannettmem. kasanın ram yerini aç, 2 x512mb mi yoksa 1 adet 1GB mi ram olduğuna bak, 2x512 ise ram modüllerinden kaynaklanıyor olabilir. Çıkarıp tek tek çalıştırmayı dene. Yani olasılıkları denemekten başka yapabileceğin bişi yok gibi görünüyor.

şimdi çözdüm 512 mb ramin bozulmuş ram düştüğü için ekran kartıda paylaşımlı olduğu için değerler düşmüş olay bu sorun donanımsal boşu boşuna uğraşma ya tek ram yerinden oynamış yada güm ...!!!

cevabını verdim tekniker olarak %85 sorun bu boşu boşuna tartışmayın! :D:dribble:

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim galiba fandan dolayı az önce laptopu kapatım fanına kuvvetli bi şekilde üfledim geri açtım pcyi ramim ve ekran kartım normale döndü acaba fanın kirli olmasından dolayı olurmu yada bjk arkadaşın dediği gibi ramlerin birinde sorunmu var acaba?? bide şu aktivasyon işini halledebilirsek arkadaşlar çok süper olacak çokmu şey istiyorum acaba :D ....

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim galiba fandan dolayı az önce laptopu kapatım fanına kuvvetli bi şekilde üfledim geri açtım pcyi ramim ve ekran kartım normale döndü acaba fanın kirli olmasından dolayı olurmu yada bjk arkadaşın dediği gibi ramlerin birinde sorunmu var acaba?? bide şu aktivasyon işini halledebilirsek arkadaşlar çok süper olacak çokmu şey istiyorum acaba :D ....

yerinden oynamıştır..sorun donanımsal tekarar olursa yavaş yavaş gidici anlamınada gelir ram bir ram bad sector tetsti yap!

ram lerin bulunduğu bölümü açıp teker teker denersen ram lerden veya slotlarından olup olmayacağını öğrenebilirsin!

mesela benim masaüstü bilgisayarımın ram slotlarından biri bozuk.

ne zaman temizlemek için söksem,bilgisayarı açtıktan sonra farkediyorum 512 mb a düştüğünü ram in.

tekrar açıp kasayı sök-tak yapıyorum... :D

ram lerin bulunduğu bölümü açıp teker teker denersen ram lerden veya slotlarından olup olmayacağını öğrenebilirsin!

mesela benim masaüstü bilgisayarımın ram slotlarından biri bozuk.

ne zaman temizlemek için söksem,bilgisayarı açtıktan sonra farkediyorum 512 mb a düştüğünü ram in.

tekrar açıp kasayı sök-tak yapıyorum... :)

Da arkadaşlar laptopun neresinde bu ramler bulmak için yüz tane vida sökmim şimdi :D masaüstü olsa şimdiye hallederdimde laptoptan çekiniyorum biraz :dribble:

• 6 ay sonra...

arkadaslar bendede aynı sorun meydana geldi Çözüm olarak Rami Takmadan Önce başlat çalıstır msconfig BOOT.INI sekmesinden gelişmiş seceneklerden MAXMEM/ sekmesi secilmişti ben bunu iptal edip sistemi yeniden baslattıktan sonra normale dondu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...