Jump to content

Laptop Cd Desteği Ile Başlamıyor :(

baruter

Recommended Posts

Herkese iyi forumlar.

Toshiba A 80 marka laptop'u arkadaşımdan satın aldım.

Bios ayarlarından cd-dvd'yi seçmeme rağmen cd desteği ile başlatamıyorum.

Ancak windows açıkken her türlü cd'yi okuyor, otomatik çalıştırması gayet normal şekilde çalışıyor

Laptopun orjinal cd sürücüsü arızalandığı için serviste (özel servis olabilir) yeni bir sürücü taktırmışlar.

( phoenix bios )

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim

aklıma sadece tek neden geliyor oda boot etmeye çalıştığınız cddeki sorun...başka bir cd booth etmeyi denedinizmi?yani şöyle bir durum olabilir benim bilgisayarımda win 7 boot edilemiyor ama aynı cd başka bilgisayarda boot ediliyor nedeni bilgisayarımdan kaynaklanan ek bir dosya yüklemem gerekiyormuş...

size önerim farklı bir cd ilede denemeniz eğer alırsanız cd üzerinde oynama yapmanız gerekir...

aklıma sadece tek neden geliyor oda boot etmeye çalıştığınız cddeki sorun...başka bir cd booth etmeyi denedinizmi?yani şöyle bir durum olabilir benim bilgisayarımda win 7 boot edilemiyor ama aynı cd başka bilgisayarda boot ediliyor nedeni bilgisayarımdan kaynaklanan ek bir dosya yüklemem gerekiyormuş...

size önerim farklı bir cd ilede denemeniz eğer alırsanız cd üzerinde oynama yapmanız gerekir...

En az 6-7 değişik cd ile denedim olmadı :lol: hatta dün akşam pardus cd'si ile denedim, yine olmadı :)

Başka ne olabilir, çıldırmak üzereyim :)

Farklı bir cd ile boot etmeyi deneyin. Windows dışında varsa bir linux deneyin. Sadece dvd rom sorunu olup olmadığını anlarsıız. Başka bir cd den kurulum yapmayı deneyin. CD yi başka bilgisayarda deneyin bakın boot özelliği var mı yoksa bozuk cd mi ? Yine 12 kullanarak girmeyi deneyiniz. Başka aklıma gelen bişey yok. Genel çözüm yöntemleri bunlar. Hala aynı sorun olursa söyle bişeyler daha düşünürüz çözmek için.

Farklı bir cd ile boot etmeyi deneyin. Windows dışında varsa bir linux deneyin. Sadece dvd rom sorunu olup olmadığını anlarsıız. Başka bir cd den kurulum yapmayı deneyin. CD yi başka bilgisayarda deneyin bakın boot özelliği var mı yoksa bozuk cd mi ? Yine 12 kullanarak girmeyi deneyiniz. Başka aklıma gelen bişey yok. Genel çözüm yöntemleri bunlar. Hala aynı sorun olursa söyle bişeyler daha düşünürüz çözmek için.

Kendi masaüstü bilgisayarıma defalarca format attığım cd ile denedim olmadı, bi tane sade sp2'li sıfır modifiyeli xp cdsi ile denedim, olmadı...2-3 tane daha cd ile denemiştim, onlarla da olmadı...

Dün gece aklıma pardusu denemek geldi, onu denedim, yine olmadı...

denemiş olduğum cd'leri başka pc'de denediğim zaman boot özelliği şak diye karşıma çıkıyor, ama bu laptop'ta bir türlü başlatamıyorum..rom bozuk diyecem, bozuk olsa nası çatır çatır okur cd'leri...

:lol::) :)

Kendi masaüstü bilgisayarıma defalarca format attığım cd ile denedim olmadı, bi tane sade sp2'li sıfır modifiyeli xp cdsi ile denedim, olmadı...2-3 tane daha cd ile denemiştim, onlarla da olmadı...

Dün gece aklıma pardusu denemek geldi, onu denedim, yine olmadı...

denemiş olduğum cd'leri başka pc'de denediğim zaman boot özelliği şak diye karşıma çıkıyor, ama bu laptop'ta bir türlü başlatamıyorum..rom bozuk diyecem, bozuk olsa nası çatır çatır okur cd'leri...

:lol::):)

biraz araştırdım senin sorununla karşılaşan 3-4 arkadaş varmış dediğim gibi cd editlemen gerekiyormuş sanırım mesela bende win 7 kurmak için cdnin içine bir dosya atmam gerekiyor yoksa boot ekranını çok hızlı geçiyor aynı seninki gibi neyse seninde boot editlemesi yapman gerekiyormuş...istersen aşağıdaki verdiğim siteye göre bir cd hazırla yardımı olabilir...

http://www.tacktech.com/display.cfm?ttid=297[/CODE]

biraz araştırdım senin sorununla karşılaşan 3-4 arkadaş varmış dediğim gibi cd editlemen gerekiyormuş sanırım mesela bende win 7 kurmak için cdnin içine bir dosya atmam gerekiyor yoksa boot ekranını çok hızlı geçiyor aynı seninki gibi neyse seninde boot editlemesi yapman gerekiyormuş...istersen aşağıdaki verdiğim siteye göre bir cd hazırla yardımı olabilir...

Eğer dediğiniz hızlı geçme mümkünse bilgisayarı başlattığı anda herhangi bir tuşa basarak geciktirme yapsa dvd-rom un okuması mümkün olmaz mı ? Sadece bir ihtimal ve bilgisayarı kandırmak için denenebilecek bir yöntem bence. Yeni bir cd oluşturmaktan daha kolay olduğunu düşünmekteyim. Bir deneme yaptıktan sonra bize bildirirsen tekrar daha değişik şeyler bulabiliriz belki.

Eğer dediğiniz hızlı geçme mümkünse bilgisayarı başlattığı anda herhangi bir tuşa basarak geciktirme yapsa dvd-rom un okuması mümkün olmaz mı ? Sadece bir ihtimal ve bilgisayarı kandırmak için denenebilecek bir yöntem bence. Yeni bir cd oluşturmaktan daha kolay olduğunu düşünmekteyim. Bir deneme yaptıktan sonra bize bildirirsen tekrar daha değişik şeyler bulabiliriz belki.

birde bios resetleme deneyebilirsin...bios ile ilgili bir nedenden booth etmiyor zaten daha öncede başıma geldi...ayrıca yukarıdaki site bence hızla ilgili değil sadece görmesi için ek dosyalar ekliyor...

Cd desteği ile başlatmadaki sorunumda;

kanımca hızlı geçme problemi yok...herhalde boot problemi var.

Çünkü hiç cdrom ışığı yanmıyor, ama windows logosu geçtikten ve pc açıldıktan hemen sonra cd'yi okumaya başlıyor.

Laptopta nasıl bios sıfırlaması yapacağım :lol:

Akşama bi cd hazırlayıp tekrardan deneyeceğim...inşallah olur :( tek ümidim bu :(

Arkadaşlar, modifiye edilmiş işletim sistemleri konusunda bulunan Windows Premiumxp Sp3 Full Drivers+programs Msdn ADLI işletim sistemini indirip dvdye yazdırdım.

Fakat laptopumda yine başarılı olamadım.

Boot olayının çalışıp çalışmadığını anlamak için başka bir masaüstü bilgisayarında denediğim zaman çalıştığını gördüğüm zaman delirdim :)

lütfen bi yardım :D bu neyden kaynaklanabilir?

:D çok kötü durumdayım, artık bu sorun problemden çıktı, sinir yaratmaya, psikolojimin bozulmasına sebep olmaya başladı :D :D

sp2 li bir cd yapacaksın sata sürücüleri ekleyeceksin yoksa olmuyor kardeş. sp3 yeni bazı ürünlere kurulmuyor. sp2 başlıyor oda satayı görmüyor.. buna bilgisayarcılar xp yi desteklemiyor diyor. ama sp li satalı xp oluyor. ama sata sürücüsü sağlam olacak.

sp2 li bir cd yapacaksın sata sürücüleri ekleyeceksin yoksa olmuyor kardeş. sp3 yeni bazı ürünlere kurulmuyor. sp2 başlıyor oda satayı görmüyor.. buna bilgisayarcılar xp yi desteklemiyor diyor. ama sp li satalı xp oluyor. ama sata sürücüsü sağlam olacak.

Yani illaki sp2li win cd'si ile mi denemem gerekiyor yoksa sp2li win DVD ile mi denemem gerekiyor?

çünkü sp2li win cd'si ile denedim, görmüyor :)

xkafam karıştı, temiz sp2li iso bulup dvd'ye mi yazdırayım?

dünya kadar cd yaktım :D bi sonuç alamadım, ağlıycam az sonra :D

recovery dvdsi yok...

şimdi buldum bi tane sp2 sata entegreli win xp pro indiyorum iso olarak..

onu cd'ye yazacağım...zannetmiyorum ama, inşallah bu sefer olur :D

Bissürü versiyonlu win cd si / dvdsi denedim olmadı :dribble:

• 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...