Jump to content

Mantıksızlık Nerede?

***rober***

Recommended Posts

Dostlar size ilginç bir zeka sorusu sorucam. Baştan söyliyeyim bilenler sölemesinki biraz farklı cevalar alalım. Soru şöyle:

Bir adam ve kadın kilisede evleniyorlar. Doğal olarak bunlar hristiyan. Evlenme merasimi yapılırken birden adam uyuyo, garibim ne yapsın çok yormuş bu evlenme meselesi. Kadında sıcaktan olsa gerek yelpazesiyle yüzüne hava veriyo. İşte tam bu sırada adam rüyasında orta çağda bir savaşda görüyo kendini. Rüyasında birisi onu tam öldürecekken, yanında oturan hanımı yelpazesini yanlışlıkla adamın boynuna vuruyo. Adam gerçekten öldüğünü zannedip, o heyecanla kalp krizinden ölüyor. İşte arkadaşlar bu hikayede çok büyük bir mantıksızlık var acaba bu nedir.

Kadında sıcaktan olsa gerek yelpazesiyle yüzüne hava veriyo.

Uyuyn adamı neden serinletsinki?

Güzel yakalamışsın. Kadın havayı kendine veriyo o sırada yelpazesi yanlışlıkla adamın damarına değiyor. Yani adama hava vermiyo yanlızca çarpıyo yelpaze.

Mantıksızlık burda değil. Çok bariz bir mantıksızlk var.

zeka oyunları emrehan halıcı :rolleyes:

Olabilir. Orta okul yıllarında bir arkadaş sormuştu .Orjinalı kime aittir bilemiyorum

Evlenme merasimi sırasında adamın uyuması mı?

Yakın bir cevap. Yorgunluktan uyumuş olabilir şeklinde düşünürsek mantıksız olmaz.

yanında oturan bayan yazmışsın, klisede evlenecek çift oturmazki, ayakta durur.

Vallahi hristiyan kültürünü pek bilmem. Ayaktada olabilirler farketmez. Cevap öyle birşeyki bunu dünyadaki herkez anlayabilir. Yani farklı dilden kültürden olsada.

Ölü bir adamın rüyasını nerden bileceksiniz?

Tebrikler kendinizmi buldunuz?

• Administrator
Sonuçta hikayeyi anlatan kişininde birinden yani rüyayı gören kişiden gördüğü rüyayı duyması gerekir değilmi? Adam öldükten sonra bize o rüyayı kim anlatabilirki. Bu arada kibritci kız kim?

Hayır hikayelerin birinden duyulmuş olması gerekmez.

Kibritçi kız masalında , küçük kızın gece soğukta ölmeden önce gördüğü hayaller anlatılıyor. Bu sebepten dolayı hikayelerdeki aktarma olaylarına takmamak gerek.

Bu daha mantıklı bir cevap bence. Çünkü ayakta bile uyunabilir.

yanında oturan bayan yazmışsın, klisede evlenecek çift oturmazki, ayakta durur.[/CODE]

bir varmış bir yokmu pireler berber iken develer tellâl iken vs...

diye başlayan hikaye ve masallarda mantık aramak bence mantıksızlık :)

yani bu durumda kibritçi kız masalıda mantıksızmı oluyor... bunca senden sonra, küçüklüğümden beri etkisinde kalmışımdır o kibritçinin, abi harbiden üzülmüştüm o kıza, hayallerimi yıktınız, gerçeğe döndüm bir anda...

bir varmış bir yokmu pireler berber iken develer tellâl iken vs...

diye başlayan hikaye ve masallarda mantık aramak bence mantıksızlık :D

yani bu durumda kibritçi kız masalıda mantıksızmı oluyor... bunca senden sonra, küçüklüğümden beri etkisinde kalmışımdır o kibritçinin, abi harbiden üzülmüştüm o kıza, hayallerimi yıktınız, gerçeğe döndüm bir anda...

Güldürdün beni milyondolar akşam akşam. :)

Bencede hikaye olursa mantık aramamak lazım ama ben soruyu sorarken mantık sorusu üzerine kurdum bu durumda olayın gerçek bir olay mantıksızlığında en mantıksız halini bulmak lazım. Bu arada soruyu sorma amacım günlük monoton hayatımız içersinde ayrıntılara takılarak göremediğimiz büyük hatalarımızı hatırlatmaktı.

iyi de bir hikaye üç farklı bakış açısından anlatılabilir birinci kahramanın agzından ki bu hikaye boyle değil ikincisi yardımcı karakterlerden birinin agzından bu hikaye boyle de değil geriye son ihtimal ilahı bir bakıs acısıyla yazılma ihtimali çıkıyor ilahi bakıs acısıyla yazılan hikayelerde de kahramanın iç dünyasındaki olaylar anlatılabilir yani bu hikayede klisede oturarak evlenmelerinden baska bir mantıksızlık yok

iyi de bir hikaye üç farklı bakış açısından anlatılabilir birinci kahramanın agzından ki bu hikaye boyle değil ikincisi yardımcı karakterlerden birinin agzından bu hikaye boyle de değil geriye son ihtimal ilahı bir bakıs acısıyla yazılma ihtimali çıkıyor ilahi bakıs acısıyla yazılan hikayelerde de kahramanın iç dünyasındaki olaylar anlatılabilir yani bu hikayede klisede oturarak evlenmelerinden baska bir mantıksızlık yok

Açıkcası soruyu sorarken bu bir hikayedir ona göre düşünün gibi birşey sölemedim. Bu tür sorularda belirli bir mantığa göre düşünüldüğünü bilmiyordum.

adamın rüyasını nerden biliyorsunuzda orta çağ diyorsunuz

Yani bilinemezmi demek istiyorsunuz

konu baştan mantıksız ;)

Ayıp olmadımı şimdi :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...