Jump to content

Bilgisayar Sata Harddiski Görmüyor

black_eagle

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba

Benim bilgisayarımda 2 adet samsung 80 gb IDE hdd var. Ben bunlara ek olarakta 320 gb sata seagete hdd aldım. Ama bir türlü bilgisayar hdd yi görmüyor ne biostan ne de bilgisayarımdan. Aygıt yöneticisinden ise resimdeki gibi görüyor

adszdrn.jpg

Kullandığım işletim sistemi: Windows 7

Anakart: ESC PM800-M2

bir türlü anlayamadım :S

arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

o gösterdiğin hdd değil :rolleyes:

sata yonga seti xD

senin sata yonga setin via xD

hdd ler Disk sürücüleri kısmında görülür.Eğer hdd biosda görünmüyorsa bağlantı yada hdd de problem vardır.

görmüyorsa o anakarta gözlük takmak lazım

nasıl görmez bunun nedeni kabloları bağlamamış olmanmı yoksa hdd nin belki bozuk olmasımı.

Arkadaşlar HDD kesinlikle bozuk değil 2 aylık HDD bu bir ikincisi ise HDD yi öğlen Benim PC me bağlayıp bölüm dahi oluşmamış olan hdd ydi bölümü oluşturup biçimlendirdikten sonra içerisine 150 GB veri atıp pc kapatıp HDD yi söktüm ve hdd yi Kardeşime teslim ettim. Tabi ki taşıma esnasını bilmiyorum zaten oda çok hassas bu hdd taşıma konusunda başına bir iş geldiğini sanmıyom ki öyle olsa bile bana çekinmeden söylerdi abi böyle böyle oldu diye..

HDD kesinlikle çalışmaktadır.. O yüzden HDD bozuktur belki kısımlarını geçiniz...

Konuyu black_eagle kardeşimle birlikte bende sahiplenebilirim ilgi ve alakanız için teşekkürler

Anakartınız eski olduğu için : Yeni donanımlarda sorun çıkarması doğal. Bu durumu üreticinin sitesinden, anakartınızın en son çıkan bios sürümünü update ederek çözebilirsiniz. Zaten biosun amacı da: Sisteminize yeni bir parça eklediğinizde sisteminiz o parçayı görmüyor yada görmekte güçlük çekiyorsa. Bios güncelleme yoluna giderek durumu büyük ihtimal giderebilirsiniz. Ayrıca bios update den önce: yaptığınız bağlantı noktasını tekrar tekrar kontrol ediniz.Kullandığınız sabit disk büyük ihtimal sata2 . Üzerinde sata 1 uyumluluk modu olabilir. Önce bu yolu izleyin. Sata uyumluluk modu. Sabit diskinizin arka kısmında yer alır. Eğer yoksa ; bir de biosunuzun ayarlarını kontrol edin. Satalarınız kapalımı - açıkmı diye. Gerekirse biosunuzu default ( pili çekin - takın ) edin. Pili çektiğinizde 2 dk bekleyiniz. Durum çözülmüyorsa: Bios update ile büyükkk bir ihtimal çözersiniz. Kolay Gelsin. İyi Akşamlar.

SAYGILARIMLA ( MCSE )

hdd_jumper_ma.jpg

Arkasindaki Jumper Cıkışlarini Kontrol Et

1.HDD'in Jumperi 1.girişte

2.HDD'nin Jumperi 2.girişte Olacak SekiLde Ayarla.

arkadaşlar hepsini denedim. Sata hdd yi tek başına bıraktım yinede hiç bi şekilde görmüyor disketten sata kurulumunuda yapmaya çalıştım olmadı :S

Jumper denemesi için ise sata hdd nin arkasında sadece 4 tane yan yana pinler var. Bunla jumper denemesi olurmu olmazmı çalişkiliyim ????

Denetim masası>sistem ve güvenlik>yönetimsel araçlar>sabit disk bölümleri oluştur(disk yönetimi)

Buradan bak. Eğer diskin burada görülüyorsa(görülmesi kuvvetle muhtemel) program üzerinden diskine bir harf ata(sağ tık menüsünden..)

Bu şekilde sorun çözülecektir.

Eğer raw dosya formatlı görünmekte ise biçimlendirme gerekecektir.

Kolay gelsin.

Arkadaşlar HDD kesinlikle bozuk değil 2 aylık HDD bu bir ikincisi ise HDD yi öğlen Benim PC me bağlayıp bölüm dahi oluşmamış olan hdd ydi bölümü oluşturup biçimlendirdikten sonra içerisine 150 GB veri atıp pc kapatıp HDD yi söktüm ve hdd yi Kardeşime teslim ettim. Tabi ki taşıma esnasını bilmiyorum zaten oda çok hassas bu hdd taşıma konusunda başına bir iş geldiğini sanmıyom ki öyle olsa bile bana çekinmeden söylerdi abi böyle böyle oldu diye..

HDD kesinlikle çalışmaktadır.. O yüzden HDD bozuktur belki kısımlarını geçiniz...

Konuyu black_eagle kardeşimle birlikte bende sahiplenebilirim ilgi ve alakanız için teşekkürler

Alttakileri black eagle için yazmıştım ve senin içinde geçerlidir(Hemde daha fazla..).

Denetim masası>sistem ve güvenlik>yönetimsel araçlar>sabit disk bölümleri oluştur(disk yönetimi)

Buradan bak. Eğer diskin burada görülüyorsa(görülmesi kuvvetle muhtemel) program üzerinden diskine bir harf ata(sağ tık menüsünden..)

Bu şekilde sorun çözülecektir.

Eğer raw dosya formatlı görünmekte ise biçimlendirme gerekecektir.

Kolay gelsin.

Anakartınız eski olduğu için : Yeni donanımlarda sorun çıkarması doğal. Bu durumu üreticinin sitesinden, anakartınızın en son çıkan bios sürümünü update ederek çözebilirsiniz. Zaten biosun amacı da: Sisteminize yeni bir parça eklediğinizde sisteminiz o parçayı görmüyor yada görmekte güçlük çekiyorsa. Bios güncelleme yoluna giderek durumu büyük ihtimal giderebilirsiniz. Ayrıca bios update den önce: yaptığınız bağlantı noktasını tekrar tekrar kontrol ediniz.Kullandığınız sabit disk büyük ihtimal sata2 . Üzerinde sata 1 uyumluluk modu olabilir. Önce bu yolu izleyin. Sata uyumluluk modu. Sabit diskinizin arka kısmında yer alır. Eğer yoksa ; bir de biosunuzun ayarlarını kontrol edin. Satalarınız kapalımı - açıkmı diye. Gerekirse biosunuzu default ( pili çekin - takın ) edin. Pili çektiğinizde 2 dk bekleyiniz. Durum çözülmüyorsa: Bios update ile büyükkk bir ihtimal çözersiniz. Kolay Gelsin. İyi Akşamlar.

SAYGILARIMLA ( MCSE )

yiğitemir kardeşimizin dediğine göre eski anakart yeni bir hdd yi görmezmiş

ozaman bu anakartın linkini veriyorum biosunu nasıl güncelleyebiliriz Türkçe döküman lazım

Please register to see this content.

Arkadaşım ben senin yerinde olsam önce suna dikkat derdim bilgisayar kapalıyken hdd i kabloları bağlı bir şekilde elime alır düğmeye basar ve titreşim varmı diye bakardım varsa güç geliyordur birde hdd kutusu ile dene

kasa içi resmini çekip burada verirseniz daha aydınlatıcı olur. özellikle SATA HD kısmını

arkadaşım buyur

grnt238.jpg

-------------------------------------------------------------------

bazı arkadaşlarımın bana verdiği değişik bilgiler var. Şuan ben windows 7 kullanıyorum bazen win7 de böle hata veriyormuş sata hdd ler. Acaba tekrar işletim sistemi olarak Microsoft XP ye geçsem ve geçtikten sonra hdd yi tekrar takıp kullanmaya çalışsam sorunum düzelirmi???

iştesana biosu nasıl güncelleyecegini resimli anlatıyor anlayamadıgın yerleri google çeviriye yapıştırırsın

orjinal link (resimler çıkmamış ondan verdim)

indirme linki

Please register to see this content.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...