Jump to content

Hdd Bad Sector Kurtarma

brknsnm

Recommended Posts

Arkadaşlar yaklaşık 3 ay önce aldığım samsung marka 250 gb lik hdd 'da bad sector olduğunu anladım.Uzun uğraşlarım sonunda internetten edindiğim bilgilerle Seagate seatools adında bi programla hdd yi taratmaya başladım ekranda tarama dolum limitinin gösterildiği yerin altında Found bad sectör :14988880 gibi yazılar çıktı yaklaşık 6 saati doldurdu daha %45 de benim sorum bu yazılar hdd de bulunan bad sectörler mi ve öyleyse bu program taramayı bitirdiğinde bunları otomatik olarak onarıp görünmez hale mi getirecek bu kadar çok uğraşmışken yanlıs bı tuşa basmak istemem işi bu noktaya kadar getirmişken başa dönmeyelim...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

• Editor
Arkadaşlar duruma hakim birileri varsa içinizde bana yanıt verirlerse sevinirim program %76 da ve 4 saat kaldı...

arkadaşım öncelikle geçmiş olsun...

ilk olarak harddiskindeki önemli bilgileri her ne olursa olsun güvenli bir şekilde yedekle, çünkü hardiskini tamane kaybetme ihtimalin çok yüksek :)

Harddiskindeki bad sector, eğer az ise şanslı sayılırsın...

öncelikle şunu sormalıyım : Found bad sectör :14988880 yazısının yanında bir birim gözüküyor mu ? yani örnek : "Found bad sectör :14988880 MB" ...

Diski tekrar sorunsuz olarak kullanabilmen için scandisk gibi bir araç kullanarak diskteki bad sectorleri kullanılmamaları için işaretlemen gerek. Sanırım kullandığın Seagate seatools yazılımı bu işe yarıyor, ben hiç kullanmadım da...

Başka bir yöntemse diske low level (yani düşük hızda) format atarak sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu esnada sektörler, plakadaki bozuk kısımları atlayarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur...

ancak şunu söylemeliyim ki; bad sectorler fiziki hasar olduğu için kolay kolay tamir edilemez, bence herşeye hazırlıklı olman gerek...

son söz, bad sector aşamasından sonra has sektör durumuna geçilir... :) ben iki kere has sektör durumu yaşadım ... :D

• 2 hafta sonra ...

katılıyorum. çünkü fiziksel bir hatayı yazılımsal girişimler ile düzeltmek mümkün olmasa gerek...

örnek vermek gerekirse adamın ayağı kırılmış doktor geçti geçti diyor iyileşirmi iyileşmez.

umarım has sektör moduna geçmeden verilerinizi ve ya hdd nizi kurtarırsınız.

Hirent boot cd den Hdd tools a oradan da HDD Regeneratöre gir. Sektörü hatalarını en iyi ve hızlı düzelten programlardan biridir. Eğer düzeltemediği sektör olursa yedeklerini al aynı cd den maxtor toolsa oradan low level format utility i calıstır. bu ikisinin düzeltemediğini baska hiçbir programın düzelteceğini zannetmiyorum. Onlarca patur kutur ses gelen full bas sectorlu hdd leri bu ikiliyle temizledim tavsiyem budur. baska program tavsiye edenlere birşey demem.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...