Jump to content

İşletim Sistemi Tavsiye Edermisiniz?

akrep6891

Recommended Posts

Arkadaşlar öncelikle böyle bir sitenin varlığı bir çok için çok önem arz ediyor ve tabiki benim için de. Yeni bir bilgisayar topladım. aşağıdaki özellikleri taşıyor. Fakat işletim sistemi olarak XP yükleyip getirmişler. Fakat XP'den görsellik yönünden rahatsız oluyorum. Bana hem oyunlarda sorun çıkarmayacak hemde günlük rutin işlemlerimi (Photoshop) yürütebileceğim işletim sistemi tavsiyesinde bulunursanız çok sevinirim. Vindows seven mi yoksa Vista'yı mı tercih etmeliyim. Şimdiden çok teşekkür ederim bu siteyi ayakta tutan herkese.

Sistem:

işlemci : İntel C2QUAD Q9550 2.83GHZ 1333Mhz 12MB 64Bit 775P

Gıgabyte EP43ES3G P43 DDR2 LATN + SATA 16X

4 GB DDR2 1066MHZ RAM

LEADTEK PX9600(256 bit) 1024MB DDR3 16 DVI VGA ekran kartı

1.5TB SEAGATE 7200 NCQ sata2 32mb st3150034AS harddisc

420W kasa

Arkadaşlar sistem biraz hediye gibi birşey oldu. Cevaplarınız için teşekkür ederim. O zaman sitedeki Win 7'lerden birisini indireyim ben. Ayrıca aynı sistemin 2gb (512bit) lik bir ekran kartlı olanı da var. O zaman ona da 7 yüklüyorum?

tavsiyem: 32 bit xp

görsellik yüzünden rahatsız oluyorsan WindowBlinds falan kur

neden 32 bit xp?

1- 64 bite uygun fazla yazılım yok piyasada. mesela antivirüs kuracam desen, yanlış bilmiyorsam sadece nod 32 ve avastın 64 bit sistemde uyumlu yazılımı var

2- eğer şu sistemle 32 bit xp kurarsan,bilgisayarın uçar. sistem kaynaklarının çoğu uygulamalara, oyunlara vs harcanır. asla ve asla tıkanmazsın

3- forumlardan fikir al elbette..ama donanım ustalarıyla da yüzyüze görüşerek fikir al ve benim yukarda söylediğim 2 şeyi de sor onlara

hayırlı olsun sistemin

neden 32 bit xp?

1- 64 bite uygun fazla yazılım yok piyasada. mesela antivirüs kuracam desen, yanlış bilmiyorsam sadece nod 32 ve avastın 64 bit sistemde uyumlu yazılımı var

2- eğer şu sistemle 32 bit xp kurarsan,bilgisayarın uçar. sistem kaynaklarının çoğu uygulamalara, oyunlara vs harcanır. asla ve asla tıkanmazsın

3- forumlardan fikir al elbette..ama donanım ustalarıyla da yüzyüze görüşerek fikir al ve benim yukarda söylediğim 2 şeyi de sor onlara

hayırlı olsun sistemin

Arkadaşın bilgisayarında 4 gb Ram var.32 bit olunca 2.5 gb'dan fazlası desteklenmiyor sanırım . Yazık olmasın bence güzelim Ram'e..

@ [email protected] ve başlık sahibine atfen

Windows Blinds kullandırarak zaten sistem kaynağından yedireceksin..

1)64 bite uygun yazılım var dostum var..Mesela antivirüs kuracaksın Kaspersky 2010 alayını destekler bilginize... :(

2)4gb ram ve quad işlemciye 32 bit xp kurarsan değilde 64 bit windows 7 kurarsa daha çok uçar emin ol.stabilize ve adaptasyok meselesi,donanım uyumu 64bitle daha randımanlı çalışacak bi yapıda.Bilginize

3)fikirlerimi söylemek istedim,bir donanımcı olarak :(

64 bite uygun fazla yazılım yok piyasada kardeşim

kaspersky 2010 sürümü tamam uyumlu olabilir. ama fazla yok yine de.bildiğim kadarıyla bu işle en hassas firma corel. yani programlarını 64 bite uyumlu çıkaran az firma var

ikinci olarak,quad deil ama ben t5470 (duo) işlemciye 7yi de,vistayı da,xpyi de kurup gördüm.yani benim gözümle gördüğüm farkı hani bir espri vardır "bana mı inanacan gözüne mi" diye..kusura bakma ama gözüme inanırım

iyi niyet bu kadar ters anlaşışmak istenebilir anca.bence bi daha oku yazımı.

-maddeler halinde yazdım çünkü sana ve başlığı açana cevap olarak yazdım.mesajın başındada belli.

-havalı konuşmadım emin ol ihtiyacımda,gözümde yok hava yapmaya

-Donanımcı olduğum için sizde demişsiniz donanım ustalarıyla demişsin ben 6 yıllık donanımcıyım.

-sırıtan smile olayına gelince,eğer tebessüm etmek bu kadar yanlış anlaşılıcaksa tamam bundan sonra gülmeyiz arkadaşım.rahat ol

-ben vali olsam önce gider babamın elini öperim ve sorarım baba ben adam oldum mu diye? Ben adam oldum zaten demem...

NOT: Buda maddeler halinde oldu kusura bakma

• 3 hafta sonra ...

neden 32 bit xp?

hayırlı olsun sistemin

32 bit xp 4 gb ramin tamamını tanıyacak değil mi(!)

ya xp 64 bit ki çok saçma,

ya da win.7-vista 32 bit veya 64 bit.seçim sizin.

xp nin 4 gb rami tanıyacağını mı sanıyorsunuz,xp onun 3,25 gb ını tanıyabilir.isterseniz 10 gb olsun,xp sadece 3.25 gb tanır.saygılarımla.

öffff abicim anakart ı değiştirsen ii olur böyle bir işlemciye böyle bir anakart hiç yakıştıramadım en azından bi ddr3 destekli olsun bide ramlar ddr2 olduğu için 1066 mhz olamaz max ddr2 ler 800 olur ddr3 ler 1066 ve 1333 mhz dir bilgine......

rahatlık açısında xp kur diycem ama 4 gb yi görmüyor bunun için sisteminide ağırlaştırmaz bunun için win 7 kursan iyi olur ve rahat çalışır çünkü core2quad ve daha üstün işlemciler win7 için üretildi windows ve intel ortak çalışıyor bu konuda kısacası rahatlık görsellik istiyorsan win 7 sakın ha vista kuruyum deme.....

Sistemim aşağı yukarı sizinki gibi .Sadece Anakartım ve Ekran kartım daha üstün. Birde Power supplyim. Sonuçta ikimizinki de 4 gb ram ve q9550 işlemcili .

Windows Vista Home Premium Service Pack 2 yi kur keyfine bak. ++ Birde Norton Ghostu yüklemeyi sakın unutma. Düzenli olarak sistem yedeğini al. Güncellemeleri tam manası ile aldıktan sonra vista canavar kesiliyor. Çünkü ben kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok. Vista sp2 ile ben buradayım diyor artık. Bilginize... Söylediklerimi göz ardı etmemek gerekiyor.Bunun dısında da . Windows 7 Ultimate 32 64 biti kurabilirsiniz. Ama uyumsuzluk sorunları muhakak yasarsınız. Ben kurdum uyumsuzluklar gıcığıma gitti . Hele bir de Windows 7 nin 100 mb sistem ayırması. Sonra aldığım eski sistem yedekleri imdadıma yetişti ve tekrar şuan kullandığım vista sp2 32 bit işletim sistemime döndüm.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...