Jump to content

Win 7 Kurulu Makinaya Xp Yi Nasıl Yüklerim?

pasulyan

Recommended Posts

makinada win 7 kurulu ,ayrıca xp yi kurmak için ne yapmam lazım.

burda okuduğum kadarıyla xp üzerine win7 kurulumu kolay.win7 üzerine xp olmuyormu.çünkü şuanda işletim sistemim win7 buna dokunmadan xp kurmak istiyorum.

harddiskinizde 12 gb kadar bir yer açın partition macig kullanamazsınız galiba ama Windows 7 de galiba otomatik olarak disk yönetiminden D nizden 12 gb yada 8 de olabilir alan açın ve sonra xp yi o alana kurun bilgisayar açılırken sorucaktır hangi sistemle açmak isterseniz o sistemle açıcak yada virtualbox ile xp kurabilirsiniz..

harddiskinizde 12 gb kadar bir yer açın partition macig kullanamazsınız galiba ama Windows 7 de galiba otomatik olarak disk yönetiminden D nizden 12 gb yada 8 de olabilir alan açın ve sonra xp yi o alana kurun bilgisayar açılırken sorucaktır hangi sistemle açmak isterseniz o sistemle açıcak yada virtualbox ile xp kurabilirsiniz..

kardeş söylediklerini biliyorum.virtual xp sanal sürücü olayaını sevmiyorum.xp yi kur demişsin falan ama olmuyormuş bu olay işte sorun orda yoksa boş bir sürücüye xp yüklemeyi bende biliyorum.yorum için tşk

Kuramazsın benim bildiğim çünkü XP Windows 7 yi tanımaz kurarsın aslında ama windows 7 yi açamazsın sadece xp açılır.

tşkler işte olay burda bitiyor.ama vardır bi yolu heralde olması lazım .(ben win7 kullanıyorum ama evdekiler kllanamıyor alışamadılar.klasik menü yok ve araç çubuğu çok saçma vs)o yüzden xp yi yüklemem lazım win7 nin üzerine ama nasıl ? bilgisi olan arkadasların önerileri varmı acaba yorumlar için tşk

işte sorunda orda o düzenlenebilir kısmı anlatırsan bizde öğrenmiş oluruz.

xp kurduktan sonra easybcd programıyla tekrar eklersin windows7 kısımını.

Programın Web Sitesi :

http://neosmart.net/dl.php?id=1[/CODE]

Windows 7 XP Mode

Download

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx[/CODE]

Açıklama

[CODE]http://www.chip.com.tr/konu/Win7-Windows-XP-Mode-indirilmeye-sunuldu_12575.html[/CODE]

ben yaklaşık 3 aydır hem xp hem win 7 kullanıyorum açılışta soruyo windows 7 mi yoksa daha onceki sürümmü diye hicte okadar zor degil

şöyle yaptım harddiskim ikiye bolunmüş olarak kullanıyordum 20 gb bir alan daha B) olusturdum partition magic ile daha sonra xp kurulu bilgisayarıma yeni actıgım birime windows 7 kurdum su an ikisinide kullanıyorum

ben yaklaşık 3 aydır hem xp hem win 7 kullanıyorum açılışta soruyo windows 7 mi yoksa daha onceki sürümmü diye hicte okadar zor degil

şöyle yaptım harddiskim ikiye bolunmüş olarak kullanıyordum 20 gb bir alan daha B) olusturdum partition magic ile daha sonra xp kurulu bilgisayarıma yeni actıgım birime windows 7 kurdum su an ikisinide kullanıyorum

xp nin üstüne windows 7 yükleyince açılışta hangi sistemi istediğini sormuyor.Zamanında bende uğraşmıştım sonra easybcd ile sorunumu çözdüm.

xp nin üstüne windows 7 yükleyince açılışta hangi sistemi istediğini sormuyor.Zamanında bende uğraşmıştım sonra easybcd ile sorunumu çözdüm.

tamam keabous bunu deneyeceğim easybcd .olup olmadığını yazarım buraya tşkler.

arkadaşlar niye okadar uğraşıyorsunuz ki benim 80 gb lık hd im varkı 2'ye bolunmüş olarak kullanıyordum ilk önce c'ye xp kurdum arkasından win7 tıkır tıkır calışıyo öyle yardımcı programa filan da gerek yok sadece acılışta soruyor win7 mi daha önceki sürümmü diye karar size kalmış hangisini seçerseniz seçin

Bir yol var aslında ama üçüncü partitionda gereklidir bu yol için. Yoksada kolaylıkla oluşturulabilir(Bir 10-15 GB kapasite yeterli olacaktır):

1-C'deki kurulu windows 7'nin, partition olarak ghost yada true image ile üçüncü partitiona imajı alınır. Böylece C partitionı olduğu gibi yedeklenmiş olur.

2- Şimdi D' ye Windows XP kurulmalıdır ama kurulumdan önce C'de biçimlendirilmelidir(Aslında Windows XP, C'yede kurulabilir ama Windows 7 imajının D'ye restore edilmesi -özelliklede ghost programında sorun çıkartır/uğraştırır). Bu durumda PC, normal biçimde windows xp ile açılacaktır.

3-Windows XP başlatılarak normal program çalıştırır gibi DVD deki Windows 7 nin kurulum arabiriminden Windows 7'nin kurulumuna, C(Yani windows XP D'de kuruludur zaten ve Windows 7'nin kurulumu için yine eskisi gibi C partitionı seçilecektir) gösterilerek başlanır ve tamamlanır. Sonrası için driver, programlar, ayar ve düzenlemelere gerek yoktur. Çünkü bu windows 7 kurulumu geçici bir kurulumdur. Sadece PC de iki açılışlı sistem(Boot sırasında OS seçmeli menüsü) oluşturabilmek için kurulmuştur.

4-Üçüncü Partitionda daha önce alınmış olan Windows 7 imajı(Daha doğrusu alınmış olan C partitionın imajı) yine C partitionuna(Yeni kurulmuş Windows 7 üzerine) restore edilir. ..Ve enjoy; eski Windows 7'in tüm programları ve ayarlarıyla geri gelmiştir; üstelik PC'in ikinci sistem olarak Windows XP'yede kavuşmuştur.

Uğraşırsan eğer, kolay gelsin.

.........................

Edit: XP mod aslında en güzeli ama ne yazıkki her işlemci bu modu desteklemiyor(Tersine pek azı destekliyor).

Buradan indirlecek SecurAble ile kontrol edebilirsiniz.

http://www.grc.com/securable.htm[/CODE]

Çalışmayan (Hardware virtualization=[b]No[/b])

NoFeatures.png

Çalışan (Hardware virtualization=[b]Yes[/b])

AllFeatures.png

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...