Jump to content

Bu Hdd Sorunu Mu ?

siranusta

Recommended Posts

Arkadaşlar bu gün benim için çok önemli olan bir bilgisayarda daha önce hiç karşılaşmadıgım bir hata ile karşılaştım. Karşılaşmış oldugum hatayı şöyle özetleyeyim ;

İşletim sisteminin ve Veritabanının oldugu C: sürücüsü Hiç bir formata uygun degildi Sanki hiç biçimlendirilmemiş Ne FAT, ne FAT32, nede NTFS veya diger biçimler BARTPE ile sistemi açmaya çalıştıgımda ise O bile C: sürücüsünün biçimlendirilmesi gerektigini söyledi.

Ben HDD üzerinde bulunan Sektörleden şüphelendim lakin emin olmak için sizlerin de bilgisine danışmak istedim...

Busorunla daha önce karşılaşmış olan arkadaşlardan fikir ve önerilerini bekliyorum

Bir Sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için kapatıldı.

UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

Bu Durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız,

bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa aşağı daki adımları izleyin:

Yeni tüm donanım veya yazılımların doğru yüklenmesini sağlayın.

Bu yeni bir kurulumsa, gereksinim duyabileceğiniz windows güncelleştirmelerini donanım veya yazılım üreticinizden isteyin.

Sorun devam ederse, yeni yüklenen donanım veya yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırı. Önbelleğe alma veya gölgeleme BIOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Bileşenleri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için güvenli modu kullanmanız gerekirse ; Bilgisayarınızı yeniden başlatın, F8 tuşuna basarak önce Gelişmiş Başlatma Seçenekleri'ni sonra güvenli Mod'u seçin.

Teknik bilgiler :

*** STOP : 0x000000ED (0X89BB3C08,0XC0000006,0X00000000,0X00000000)

Öncelikle merhaba

arkadaşım bu sorun hdd nin boot sektör kaynın zarar gördüğünü yada silindiğini gösteriyor

boot sektör diskteki ilk 1mb lik bölümdür

normalde kullanıcı o bölümü okuyamaz

DÜZELTMEK İÇİN YAPMAN GEREKENLER

1- elinde var ise TNC Kurtarma CD si 1 veya 2 Yoksa Win XP cdsi sistemin XP ise (vista için ayrıca anlatacam)

2- TNC cdsinden boot edip 5. seçeneği yani kurtarma konsolunu seçiyorsun yada XP cd si ile boot ediyorsun

3- önyüklemeden sonraki ilk seçim ekranında "R" tuşuna basarak kurtarma konsolunu açıyorsun ENTER deyip diskin algılanmasını

bekliyorsun sonra klavye seçmeni istiyor Türçe Q yada ne kullanıyorsan onu seç

sonra oturum açmak istediğinniz sistemi seçin der

orada C:windows yerine D:windows yazabilir önemli değil şaşırma şu şekilde yazar yanlış hatırlamıyor isem

( 1: D:WINDOWS )

klavyeden 1 ve ENTER yap

sonra ADMIN parolasını sorar varsa gir yoksa Direk ENTER

sonra BOOT sektör hasarlı olduğundan direk C:\ kök dizine düşersin

4- sıra ile şunları yap

FIXBOOT ve ENTER eminmisiniz ve bu işlem sisteminizi açılmaz hale getirebilir gibi bişeyler söler

aldırma "E" ve ENTER yap

sonra

FIXMBR ve ENTER ve E ENTER

sonra (kurtarma konsolunu TNC CD si ile Açtı isen şimdi çıkar ve WİN XP CD si tak çünkü birazdan yazacağın komutu TNC deki kutarma konsaolunda yok)

win xp cd sini taktıktam sonra

CHKDSK /P /R ve enter slaşlar ile harfler arası boşluk yok K ve / arası ve P ve / arası bir boşluk

bu işelm chek disk sisteminisde birden fazla düzeltilemez sorun buldu der ise işin biraz zor ama çözümü var demez ise tarama bitince EXIT ENTER yap sistem düzgün açılacaktır

eğer chek disk sisteminisde birden fazla düzeltilemez sorun buldu der ise

ÖNCELİKLLE eğer imkanın var ise diski sök ve çalışan bişr XP PC ye ikinci disk olarak tak

sistemi ilk açtığında Sürücü harfi F G gibi bişeyde diskin gözden geçirilmesi gerek der sistem 10 saniyeden geri sayar iptal için bir tuşa basın der sakın basma tarasın o rtam da chek disk in başşarılı olma ihtimali çok yüksek

EĞER diski bağlaya bileceğin bir PC yok ise

TNC cd sindeki vista Live yani cd den açılan vista yada mini xp olmazsa mini PE bunlardan birinin içinde kesin var NE var diyecen

PARTITTION TABLE DOCTOR oprogrammı açıp ana penceredeki FIXBOOT seçeneğini dene

programı bu söyledğim yerlerde bulamazsan netten indir başka bir pc ye kur programın dos altın da çalışan sürümünü oluşturman için

bir aracı açılışında çıkıyo CD mi disketmi onu hatırlayamadım ama

birde NORTON DISK DOCTOR u deneyebilirsin

bunların hepsini yaptın GENEDE OLMAZ İSE

senin DİSKİN RUHUNA FATİHA

mini xp ile aç sistemi BÜTÜN VERİLERİNİ VE VERİTABANIN YEDEKLE ve YENİDEN SİSTEM KUR

gelelim sistyemin vista ise TNC cd sinden mini vista yani 1. seçenek ile sistemi aç

ve başlat menüsünden başlangıç onarmayı seç adım ları uygula hepsi sistemi kenisi restart edecektir etmezse sen et

ARKADAŞIM YAZIDA BİR KUSUR ETTİK İSE AFFOLA

NE Yİ NEKADAR BİLDİĞİNİ BİLMEDİĞİM İÇİN BUKADAR DATEYE İNMEYE ÇALIŞTIM

KOLAY GELSİN UMARIM YARDIMI DOKUNUR

UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

TEKNİK BİLGİLER

STOP: 0X000000 ED(0X82386AC0, 0X0000006, 0X00000000, 0X000000

Çözüm: Bu tarz hataların nedeni genellikle donanımsal problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu koda sahip hatanın en büyük nedeni harddiskte meydana gelen bozulmalar badsektör veya windowsun açılışta kullandığı dosyaların içeriklerinde bulunan verilerin zarar görmesi yada silinmesidir. Eğer harddiskinizde fiziksel bir arıza yok ise bilgisayarınız açılırken biosa girerek boot with cd yani boot bölümübde cd ile boot atma özelliğini harddiskin üzerine getirin. hemen ardından windows cdnizi takın ve bilgisayarı baştan başltın. Windows kurulum ekranından kurtarma konsolu için R’ye basın. Gelecek msdos ekranına sadece chkdsk yazıp entere basın. Fiziksel olmayan bir sorununuz var ise probleminiz çözülecektir. Eğer bad sektör diye nitelendirilen bir hata mevcut ise mevcut badsektörlü bölümlerin kapatılması yada bölümün veri haritasında son kısımında ise yeni bir format atılarak çözüme kavuşulması da mümkündür.

(Ç)ALINTIDIR

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...